02143859
ایران ، تهران

تابعیت و شهروندی

در سال‌های گذشته بیشتر متقاضیان مهاجرت برای ساخت یک زندگی ایده‌آل و آرمانی ایران را به مقصد یکی از کشورهای اروپایی و آمریکایی ترک می‌کنند تا بتوانند با تلاش و سخت‌ کوشی به موفقیت برسند اما وقتی به کشور مقصد می‌رسد دوست دارند تا علاوه بر داشتن یک زندگی مناسب با اخذ تابعیت و شهروندی با روش‌های مختلف بتوانند تا از حقوق و مزایایی بیشتری برخوردار شوند. اگر شما هم دوست دارید تا درباره چگونگی دریافت تابعیت و شهروندی در کشورهای مختلف اطلاعات کسب کنید، تا انتها با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله با آن آشنا خواهیم شد:

 • تابعیت و شهروندی چیست؟
 • روش‌ های اخذ تابعیت
 • اخذ تابعیت از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری
 • اخذ تابعیت از طریق خرید ملک
 • تفاوت بین شهروندی و اقامت دائم
 • مزایای اخذ تابعیت و شهروندی
 • پرده آخر درباره اخذ تابعیت و شهروندی

بیشتر متقاضیان در ابتدا که به قصد مهاجرت به کشورهای مختلف اقدام می‌کنند، رویای اخذ تابعیت و شهروندی کشور مقصد را در سر می‌پرورانند و دوست دارند که در انتها موفق به اخذ تابعیت و شهروندی کشور مقصد شوند. براساس اینکه شرایط شما برای مهاجرت به چه صورتی است یا سیاست‌های مهاجرتی کشور مورد نظر شما برای مهاجرت به چه صورت است، روش‌های متعددی برای اخذ تابعیت و شهروندی وجود دارد که در این مقاله قصد داریم این مطالب را به شما معرفی کنیم.
در این مقاله از موسسه مهاجرتی بالدانو سعی داریم تا با شما درباره شرایط و روش‌های اخذ تابعیت و شهروندی در سال ۲۰۲۳ توضیح دهیم، پس اگر دوست دارید تا اطلاعات کاملی کسب کنید تا انتهای با ما همراه شوید.

تابعیت و شهروندی چیست؟

وقتی درباره مسائل مهاجرتی بحث می‌شود، ممکن است تا دو اصطلاح تابعیت و شهروندی را با هم یک معنی در نظر بگیرید بنابراین شناخت دو اصطلاح تابعیت و شهروندی لازم است و شناخت تفاوت آن‌ برای مهاجران ضروری است.
تابعیت فرآیندی است که طی آن تابعیت هر کشور به یک مقیم دائم قانونی خود و پس از برآورده کردن شرایط تعیین شده در قانون مهاجرت و ملیت اعطا می‌کند این در حالی است که شهروندی پیوند منحصر به فردی است که مردم را حول آرمان‌های مدنی و اعتقاد به حقوق و آزادی‌های تضمین شده توسط قانون اساسی کشور متحد می‌کند.

تابعیت چیست؟

تابعیت به معنای فردی است که وفاداری به یک کشور مستقل و مستحق حمایت از آن است. همچنین گروهی از مردم که تاریخ، سنت‌ها و زبان مشابهی دارند و معمولاً در یک کشور خاص با هم زندگی می‌کنند و دولت یک کشور زمانی تابعیت اعطا می‌کند که الزامات قانونی خاصی برآورده شود.

تابعیت را می‌توان به عنوان یک وضعیت سیاسی در نظر گرفت زیرا نشان می‌دهد که کدام کشور شما را به عنوان شهروند به رسمیت می‌شناسد. تابعیت می‌تواند نوسان داشته باشد زیرا شما می‌توانید همزمان شهروند چندین مکان باشید و همچنین می‌توانید تابعیت خود را در یک کشور لغو کنید.

شهروندی چیست؟

شهروندی وضعیتی است که با عضویت ثبت شده در هر کشور توسط قانون به دست می‌آید به صورتی که هر شخصی می‌تواند با رعایت شرایط قانونی کشور مربوطه به عضویت دولت درآید. به زبان ساده، فضیلت شهروندی کشور را تابعیت می‌گویند.

روش‌های مختلفی برای اخذ تابعیت و شهروندی وجود دارد و شما می‌توانید از طریق ارث، ازدواج، تولد موفق به اخذ تابعیت و شهروندی کشورهای مختلف شوید. با توجه به این موضوع که هر کشوری قوانین و سیاست‌های مهاجرتی مخصوص به خود را دارد اما این نکته در بیشتر کشورها ثابت است به طوری که می‌توان گفت همه کشورها حقوق و امتیازات قانونی بیشتری را به شهروندان خود اعطا می‌کنند. علاوه بر موارد گفته شده اخذ تابعیت و شهروندی می‌تواند امکان دسترسی به شرایط زیر را نیز برای شما به ارمغان بیاورد:

 • هنگامی که فرد شهروند کشوری می‌شود، حق رای دادن، کار، اقامت، پرداخت مالیات و مشارکت فعال در کشور را دارد.
 • هر شخصی شهروند کشوری است که در آن متولد شده است، اما برای اینکه شهروند کشور دیگری شود، باید برای آن درخواست داد.
 • شهروندان موظف به پیروی از قوانین و مقرراتی هستند که توسط دولت کشور مربوطه تنظیم شده است.
 • دولت نسبت به شهروندان خود مستلزم است تا حقوق و شرایطی را در نظر بگیرد.

روش‌های مختلفی برای اخذ تابعیت و شهروندی وجود دارد که شما می‌توانید بسته به شرایط خود و کشور مقصدتان یکی از این روش‌های را برای اخذ تابعیت و شهروندی انتخاب کنید که در بخش بعدی به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم.

روش‌ های اخذ تابعیت

تابعیت ممکن است در صورت وقوع رویدادهای تجویز شده به صورت خودکار انجام شود، اما معمولاً شامل اعطای تابعیت است. شرایط بسیار متفاوتی وجود دارد که یک دولت ممکن است در قوانین خود برای شهروندان خود جهت اخذ تابعیت و شهروندی در نظر بگیرید تا شخصی به عنوان یکی از شهروندان خود دارای تابعیت شود که در این بین رایج‌ترین شرایط، نیاز به اقامت است که مستلزم اقامت در آن کشور برای مدت معینی است. علاوه بر این، تحمیل نوعی از الزامات شخصیت خوب به طور فزاینده‌ای به عنوان شرط اعطای تابعیت رایج است.

هر کشوری قوانین و مقرراتی بسیار منحصر به فرد و خاص خود را برای شهروندی دارد. برخی از قوانین خاص واقعا شگفت انگیز هستند. در این بخش یک مرور کلی از راه‌های اخذ تابعیت و شهروندی ارائه شده است که ممکن است به شما در درک بهتر قوانین خاص کشورها کمک کند. به طور کلی زمینه‌های اصلی برای اخذ تابعیت و شهروندی عبارتند از:

 • تولد در یک قلمرو خاص
 • نسب از والدین شهروند
 • ازدواج با یک شهروند
 • تابعیت

اخذ تابعیت از طریق ازدواج

سال‌هاست که این کلیشه ازدواج با یک خارجی برای گرین کارت در دنیای غرب رایج است. در فرهنگ مدرن غربی، فرض بر این است که فردی از یک اقتصاد نوظهور که با یک فرد آمریکایی یا غربی دیگر ازدواج می‌کند، صرفاً به دنبال فرصتی برای یک زندگی بهتر است.

با این حال، روند کلیشه‌ای ازدواج با یک خارجی برای دریافت ویزا یا گرین کارت می‌تواند مراحلی را طی کند اما می‌توان گفت یکی از ارزان‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای اخذ تابعیت و شهروندی در کشورهای مختلف است. کشورهایی در سراسر جهان وجود دارند که تابعیت سریع را برای کسانی که خواهان تابعیت از طریق ازدواج و تابعیت دوم همراه با آن هستند، ارائه می‌دهند. یکی از تصورات غلط رایج این است که ازدواج با یک خارجی شما به صورت فوری موفق به اخذ تابعیت و شهروندی شوید؛ باید گفت این فقط در موارد نادر و به طور کلی فقط در کشورهای تصادفی صادق است.

با این حال در برخی از کشورهای دیگر، ازدواج با یک فرد محلی مسیر سریعی را ارائه می‌دهد که جدول زمانی را برای اخذ تابعیت و شهروندی کاهش می‌دهد. شما معمولاً هنوز نیاز دارید که در آنجا زمان بگذارید، اما ممکن است بسیار کمتر باشد و حتی ممکن است نیازی به پرداخت مالیات زیادی نداشته باشید. یک فرد ممکن است به طور خودکار تابعیت همسر خود را بلافاصله پس از ازدواج به دست آورد.

نکات مهمی که برای اخذ تابعیت و شهروندی در کشورهای مختلف دنیا به روش ازدواج وجود دارد، این است که شما دیگر نمی‌توانید اخراج شوید و کشور مقصد شما حکم خانه شما را دارد به طوری که حتی اگر بعد از اخذ تابعیت مرتکب به جرمی شوید، می‌توانید در آنجا بمانید.

به عنوان مثال یک مقیم دائم که با یک شهروند ایالات متحده ازدواج کرده است، ممکن است پس از سه سال واجد شرایط اخذ تابعیت شود. این یک مزیت قابل توجه است چرا که معمولاً قبل از درخواست شهروندی به پنج سال اقامت دائم نیاز دارد.

همه دارندگان گرین کارت، تا زمانی که شرایط کلیدی را داشته باشند، می‌توانند پس از پنج سال برای شهروندی ایالات متحده درخواست دهند (معروف به “قانون پنج ساله”)؛ این در حالی است که کسانی که دارای همسر آمریکایی و گرین کارت از طریق ازدواج هستند، می‌توانند تنها پس از سه سال درخواست دهند. این نحوه اخذ تابعیت معروف به “قانون سه ساله” است.

نکته مهمی که در مسئله اخذ تابعیت و شهروندی به روش ازدواج وجود دارد این است که همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، بسته به شرایط و سیاست‌های حاکم در هر کشوری، قوانین و شرایط متفاوتی برای اخذ تابعیت و شهروندی وجود دارد و نمی‌توان برای آن یک شرایط عمومی و یکسان معرفی کرد. اخذ تابعیت و شهروندی از طریق ازدواج یک روش بین المللی و همگانی است و می‌توان گفت تقریبا در همه‌جای دنیا به رواج دارد و به عنوان یک روش قانونی شناخته می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ تابعیت و شهروندی با ازدواج

 • پاسپورت معتبر و کپی از تمامی صفحات
 • مدارک هویتی معتبر از جمله شناسنامه زوجین
 • داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان
 • مدرک زبان
 • مدارک ازدواج
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای آقایان
 • مدارک شغلی
 • تمکن مالی برای اثبات استقلال تامین هزینه‌ها

اخذ تابعیت از طریق تولد

برخی از کشورها به فرزندان متولد شده در کشور خود تابعیت می‌دهند. کانادا، فرانسه، ایرلند، پاناما و ایالات‌متحده نمونه‌هایی از کشورهایی هستند که تقریباً به هر کسی که در این کشور متولد شده‌اند تابعیت می‌دهند و معمولاً فقط فرزندان جدید دیپلمات‌های خارجی را شامل نمی‌شود. تابعیت واقعی معمولاً به طور خودکار هنگام تولد کودک به دست می‌آید.

نکته جالبی که درباره اخذ تابعیت و شهروندی وجود دارد این است که در کشورهایی مثل کانادا فرقی ندارد که در خاک این کشور بدنیا آمده باشید یا نه! کانادا حتی به کودکانی که در هواپیما و مرز آبی این کشور متولد شده‌اند نیز تابعیت و شهروندی اعطا می‌کند.

علاوه بر اینکه اخذ تابعیت و شهروندی علاوه بر فرزندان تازه متولد شده می‌توانند تابعیت را از والدین خود بر اساس «پیوند خونی» به ارث ببرند یا آن را در محل تولد دریافت کنند. در مورد دوم، دولت بلافاصله به همه نوزادان بدون توجه به تابعیت والدین، تابعیت می‌دهد. با این حال، گاهی اوقات لازم است تعدادی از الزامات اضافی را از قبل برآورده کنید.

اصل اخذ تابعیت و شهروندی بر اساس محل تولد در بیش از 60 کشور جهان تا حدی اجرا می‌شود اما خوب است بدانید که تولد فرزند در کشورهای اروپایی تضمینی برای اخذ تابعیت نیست!

اغلب ایالت‌ها دو اصل را در سیاست‌های خود برای اخذ تابعیت و شهروندی به روش تولد ترکیب می‌کنند که فرزند باید در ایالت به دنیا بیاید و والدین باید اجازه اقامت در ایالت داشته باشند یا برای مدت معینی به طور قانونی در کشور بمانند. به عنوان مثال در بریتانیای کبیر، یک کودک بلافاصله پس از تولد تابعیت دریافت می‌کند این در صورتی که حداقل یکی از والدینش در زمان تولد کودک اجازه اقامت در این کشور را داشته باشد. اما افرادی که در این کشور به دنیا آمده‌اند و در 10 سال اول زندگی خود در این کشور زندگی می‌کنند و والدین آنها مقیم دائم و شهروند این کشور نبوده و نیستند، می‌توانند برای ثبت نام به عنوان شهروند بریتانیا اقدام کنند.

 اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری

همانطور که گفته شد، شرایطی که تحت آن امتیاز تابعیت اعطا می‌شود از کشوری به کشور دیگر متفاوت است اما روابط خانوادگی یا دوره‌های طولانی اقامت معمولاً علاوه بر شخصیت و سایر الزامات ضروری است. این در حالی که در اکثر کشورها اقامت به سرمایه گذاران و افراد ثروتمند اعطا می‌شود، در حال حاضر تنها 11 کشور وجود دارند که با برنامه‌های سرمایه گذاری که مسیر مستقیمی را برای اخذ تابعیت و شهروندی بر اساس سرمایه گذاری ارائه می‌دهند که عبارتند از:

اتریش، آنتیگوا. و باربودا، دومینیکا، گرانادا، اردن، مالت، مونته نگرو، مقدونیه شمالی، سنت کیتس و نویس، سنت لوسیا، و ترکیه.

اکثر کشورها مقرراتی دارند که به دولت آنها اجازه می‌دهد در ازای کمک‌های عمده به جامعه، فرهنگ، اقتصاد و سایر منافع دولت، تابعیت اعطا کند. با این حال، این اختیار دولت بسیار به ندرت اعمال می‌شود.

چندین کشور در زمان‌های مختلف در گذشته برنامه‌هایی برای اخذ تابعیت و شهروندی داشتند که به طور خاص برای جذب سرمایه گذاران خارجی در ازای دریافت شهروندی طراحی شده بودند. این کشورها شامل ایرلند، که برنامه آن در سال 2001 خاتمه یافت، بلیز (تا سال 2002)، گرانادا (در سال 2001 خاتمه یافت اما در سال 2014 بازگشایی شد)، کیپ ورد، سیشل، اسلواکی و چندین مورد دیگر را شامل می‌شود.

اخذ تابعیت و شهروندی از طریق برنامه‌های سرمایه گذاری به شما این فرصت را می‌دهد که به طور قانونی یک ملیت جدید و یک پاسپورت جایگزین را به سرعت و به سادگی و بدون ایجاد اختلال عمده در زندگی خود به دست آورید.

برنامه‌های اخذ تابعیت و شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری به خانواده‌ها این امتیاز را می‌دهد که شهروندی جایگزین کسب کنند، که به نوبه خود این حق را به آنها می‌دهد که آزادانه به مقاصد مختلف سفر کنند و در کشور دیگری ساکن شوند. بیش از 100 کشور در جهان نوعی قانون مهاجرت سرمایه گذاری را در اختیار دارند. از این میان، حدود 30 برنامه اقامت و یا شهروندی از طریق سرمایه گذاری با موفقیت اجرا می‌شوند.

افراد ثروتمند بیش از هر زمان دیگری گزینه‌های شهروندی را به عنوان موثرترین راه برای دسترسی به فرصت‌هایی که قبلا تصور نمی‌شد، دنبال می‌کنند و شما می‌توانید از طریق راه‌های زیر موفق به اخذ تابعیت و شهروندی به روش سرمایه گذاری شوید:

 • سرمایه گذاری با ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی

مدارک اخذ تابعیت و شهروندی به روش سرمایه گذاری ع

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی مثل کارت ملی، شناسنامه
 • اسناد ملکی، ازدواج
 • سوابق نظامی
 • گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی پزشکی
 • بودجه مورد نظر بر حسب کشور مورد نظر برای اخذ تابعیت و شهروندی
 • تعدادی عکس پرسنلی 3*4
 • کپی مدارک
 • هزینه اخذ تابعیت و شهروندی در کشورهای مختلف:
 • ایالات متحده آمریکا بین 500 هزار تا 1 میلیون 800 هزار دلار آمریکا
 • کانادا بین 100 تا 350 هزار دلار کانادا
 • ترکیه ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلار آمریکا
 • آلمان بین ۲۵ تا ۳۰ هزار یورو
 • انگلیس بین ۵۰ هزار تا ۲ میلیون پوند

شرایط عمومی اخذ تابعیت و شهروندی در کشورهای مختلف

 • داشتن حداقل بودجه و سرمایه
 • مدرک تحصیلی و سوابق کاری و مدیریتی
 • سن
 • خرید سهام
 • گردش مالی متقاضی اخذ تابعیت و شهروندی

اخذ تابعیت از طریق خرید ملک

سرمایه گذاران خارجی می‌توانند املاک و مستغلات را به عنوان ملک مسکونی یا به عنوان دارایی بالقوه با امکان بازگشت سرمایه بالا خریداری کنند. به عنوان مثال ترکیه دارای مجموعه گسترده‌ای از اقامتگاه‌های راحت و ویلاهای ساحلی لوکس با هزینه‌های مناسب برای هر بودجه است. سرمایه گذاران خارجی ممکن است از سرمایه‌ گذاری‌های خود در املاک و مستغلات درآمد اجاره به دست آورند یا پس از یک دوره 3 ساله محدودیت، آنها را بفروشند.

ساده‌ترین و سریع‌ترین گزینه این است که با خرید ملکی به ارزش ۴۰۰ هزار دلار، شهروند ترکیه شوید. کسانی که حداقل ۴۰۰ هزار دلار مسکن، محل کار، ملک یا املاک مشابه خریداری کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر، روند درخواست خود را برای اخذ تابعیت و شهروندی آغاز کنند.

اسناد درخواستی از سوی نهادهای دولتی باید مطابق قانون تنظیم شود و پس از درخواست به اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر، ارزیابان املاک و مستغلات بررسی می‌کنند که ارزش ملک خریداری شده ۴۰۰ هزار دلار است یا خیر. متقاضی باید ملک را حداقل به مدت 3 سال نگه دارد. این یکی از روش‌های بی دردسر جهت اخذ تابعیت است.

برای اخذ تابعیت و شهروندی خرید ملک بستگی دارد که شما کدام کشور را مدنظر دارد زیرا هزینه‌های اخذ تابعیت و شهروندی در هر کشور متفاوت است. برای مثال برای دریافت اقامت در کشور اسپانیا از طریق خرید ملک باید حداقل ۵۰۰ هزار یورو پرداخت کنید.

تفاوت بین شهروندی و اقامت دائم

اصطلاحات “مقیم دائم” یا “دارنده گرین کارت” و “شهروند ” اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. درست است که هر دو حقوقی را برای زندگی قانونی در هر کشور و به طور بالقوه برای تمام عمر، اعطا می‌کنند اما با این وجود، آنها از نظر ماهیت وضعیت مهاجرت، توانایی درخواست برای مهاجرت سایر اعضای خانواده، و سطح محافظت در برابر امکان اخراج تفاوت بسیاری دارند به همین دلایل بیشتر مهاجران برای اخذ تابعیت و شهروندی اقدام می‌کنند. در بیشتر موارد، داشتن گرین کارت به سادگی یک پله در مسیر امنیت بیشتر شهروند آن کشور است، همانطور که در زیر توضیح داده شده است. مهم‌ترین تفاوت‌ها بین شهروند و مقیم دائم به شرح زیر است:

 • مقیم دائم قانونی کسی است که به او حق زندگی برای مدت نامحدود در آن کشور داده شده است. احتمالاً تمام زندگی آنها به ساکنان دائم چیزی که به عنوان “گرین کارت” شناخته می‌شود، داده می‌شود، که یک کارت شناسایی عکس است که وضعیت آنها را ثابت می‌کند.
 • حق داشتن پاسپورت کشوری که در آن زندگی می‌­کنید و حق رای و شرکت در فعالیت‌های سیاسی مهم‌­ترین تفاوت بین شهروندی و اقامت دائم است.
 • اقامت دائم را می‌­توان لغو کرد و معمولاً برای یک دوره خاص در کشور مورد نیاز است. کارت اقامت تمدید می‌شود.
 • در شهروندی تابعیت می‌تواند به فرزندان شما منتقل شود در حالیکه در اقامت دائم به شرایط و صلاحیت فرزندان شما بستگی دارد.
 • اعطای اقامت دائم شامل حق کار در آن کشور و درخواست برای اعضای نزدیک خانواده(همسر و فرزندان مجرد) برای دریافت گرین کارت و پیوستن به شما است.
 • اعضای خانواده شما به عنوان “بستگان ترجیحی” در نظر گرفته می‌شوند، به این معنی که تنها تعداد محدودی ویزای مهاجرت در سال برای چنین افرادی در دسترس است، و اغلب یک لیست انتظار ایجاد می‌شود (بر اساس “تاریخ اولویت”).
 • بستگان شما می‌توانند سال‌ها را در لیست انتظار بگذرانند قبل از اینکه اجازه ورود یا ماندن در آن کشور یا دریافت گرین کارت را داشته باشند(البته زمان انتظار در سال‌های اخیر کمتر بوده است.)

به عنوان مثال در آمریکا پس از مدت معینی (پنج سال در بیشتر موارد، به استثنای موارد خاص)، ساکنان دائمی که دارای شخصیت اخلاقی خوبی از خود نشان داده‌­اند و می‌توانند انگلیسی صحبت کنند، بخوانند و بنویسند و در آزمونی در مورد تاریخ و دولت ایالات متحده قبول شوند، می‌توانند برای شهروندی ایالات متحده (برای تابعیت) اقدام کنند.

مزایای اخذ تابعیت و شهروندی

شاید مهم‌ترین مزیت اخذ تابعیت و شهروندی محافظت در برابر تغییرات قوانین مهاجرت باشد. مهاجرت یک منطقه بسیار سیاسی است و تغییرات در ادارات ریاست جمهوری می‌تواند بر وضعیت و مزایای اقامت دائم قانونی، در میان سایر اتباع خارجی در آن کشور تاثیر بگذارد. همچنین، اگر موفق به اخذ تابعیت و شهروندی شوید و در نهایت به عنوان شهروند شناخته شوید، نمی‌توانید در مراحل اخراج قرار بگیرید، زیرا زمینه‌های اخراج وجود دارد. دیگر برای شما اعمال نخواهد شد.
یکی دیگر از مزایای اخذ تابعیت و شهروندی، رأی دادن در انتخابات است. این ممکن است راهی معنادار برای مشارکت در دولت باشد. شما همچنین می‌توانید برای مشاغل در دولت آن کشور درخواست دهید که به دلیل ثبات آنها می‌تواند جذاب باشد.
به طور مثال در آمریکا حتی اگر در منطقه اطراف واشنگتن دی سی زندگی نمی‌کنید، ممکن است متوجه شوید که چندین آژانس دولتی فدرال دفاتری در منطقه شما دارند که ممکن است شغل ارائه دهند. شما حتی می‌توانید برای اکثر مناصب منتخب (به غیر از رئیس جمهور یا معاون رئیس جمهور) در صورتی که به یک حرفه سیاسی علاقه دارید، نامزد شوید.
اخذ تابعیت و شهروندی با بسیاری از مزایای دیگر مانند فرصت خدمت در هیئت منصفه یا نامزدی برای یک دفتر دولتی همراه است. به عنوان یک مقیم دائم قانونی، شما در آن کشور زندگی می‌کنید، کار می‌کنید و مالیات می‌پردازید، درست مانند شهروندان دیگر. اما اخذ تابعیت و شهروندی تنها راه برای اطمینان از دسترسی شما به مزایای عمومی مانند آنهاست.
هر کودکی که پس از شهروند شدن شما به دنیا بیاید، و همچنین اکثر کودکانی که به فرزندی قبول می‌کنید، به طور خودکار شهروند آن کشور خواهند شد. هر کودکی که در حال حاضر دارای گرین کارت باشد نیز در بیشتر موارد به طور خودکار شهروند می‌شود. به عنوان یک شهروند، می‌توانید برای سایر اعضای خانواده خود مانند والدین، همسر یا خواهر و برادر درخواست گرین کارت بدهید. این اعضای خانواده ممکن است در غیر این صورت نتوانند به آن کشور بیایند، یا ممکن است نیاز داشته باشند برای مدت طولانی منتظر بمانند. ممکن است همچنان با یک دوره انتظار برای گرین کارت مواجه شوند و تا زمانی که چندین سال را در آن کشور سپری نکرده باشند، مانند شما شهروندی نخواهند شد.
در صورت اخذ تابعیت و شهروندی، طیف وسیع‌تری از مزایای عمومی در دسترس قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، در صورت داشتن معیارهای برنامه، کوپن غذا، کمک عمومی، و مزایای در سطح کشور، می‌توانید درآمد امنیتی تکمیلی دریافت کنید. مقیمان دائمی قانونی ممکن است بسته به مکان خود دسترسی محدودی به این مزایا داشته باشند، اما افرادی که موفق به اخذ تابعیت و شهروندی شده‌اند به خدمات و مزایای بسیار دیگری نیز دسترسی دارند. در حالی که ممکن است فکر کنید که هرگز به مزایای دولتی نیاز نخواهید داشت، ممکن است نتوانید پیش بینی کنید که آیا یک وضعیت اضطراری ایجاد می‌شود یا خیر!

جمع‌بندی

برای اخذ تابعیت و شهروندی هر کشوری ابتدا باید قوانین هر کشور را بشناسید و اطلاعات کسب کنید. در صورتی که علاقه داشتید تا شهروند باشید، دریافت تابعیت شرط اساسی است اما تنها شرطی نیست که باید انجام شود. حقوق کامل مدنی و اجتماعی را در کنار حقوق سیاسی به فرد می‌دهد. افرادی که تابعیت دارند اما حقوق کامل کشور به آنها تعلق نمی‌گیرد به عنوان شهروند درجه دو شناخته می‌شوند.
در این مقاله از موسسه مهاجرتی بالدانو سعی کردیم تا شما را با اخذ تابعیت و شهروندی و انواع روش‌های دریافت شهروندی در سال ۲۰۲۳ آشنا کنیم. گروه مهاجرتی بالدانو آماده است تا شما را به صورت کامل با روش‌های اخذ تابعیت و شهروندی در کشورهای مختلف آشنا کند تا شما بتوانید به آسانی و به سرعت کارهای مهاجرتی خود را انجام دهید و موفق به اخذ تابعیت و شهروندی در کشورهای مختلف شوید. شما می‌توانید با استفاده از راه‌های ارتباطی مختلف با کارشناسان و وکلای مجرب ما تماس حاصل کنید تا شما را برای مهاجرت به کانادا راهنمایی کنند. علاوه بر این شما می‌توانید با دنبال کردن ما در سایت و صفحات اجتماعی به اطلاعات و آخرین اخبار دست پیدا کنید و در صورتی که سوالی داشتید در قسمت نظرات برای ما یادداشت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند؛ همراه ما باشید.

اولین نفری باشید که به مطلب ما امتیاز می دهید.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!