02143859
ایران ، تهران

زندگی در کانادا

اگر قصد دارید به کشور کانادا مهاجرت کنید، اما هنوز درباره شرایط و هزینه زندگی در این کشور اطلاعات کافی ندارید، این مطلب را مطالعه کنید. در این مقاله به طور کامل و به صورت همه جانبه، هزینه زندگی در کانادا در سال 2023 را بررسی می‌کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم
خدمات بالدانو در کشور کانادا

شرایط زندگی در کانادا

کشور کانادا یکی از زیبا‌ترین کشورهای دنیا و مقصدی جذاب برای عاشقان طبیعت است. شهرهای این کشور زیبایی و جذابیت غیر قابل وصفی دارند و نمودی از کشوری پیشرفته را بازنمایی می‌‌کنند. از مهم‌ترین شهرهای این کشور می‌توانیم به تورنتو، اتاوا، همیلتون و مونترال اشاره کنیم. شرایط و هزینه زندگی در کانادا برای هر مهاجری بسیار ایده‌آل است؛ زیرا در بیشتر شهرهای این کشور امکانات رفاهی، مراکز علمی و دانشگاهی، شرکت‌ها و کمپانی‌های معروف و مختلف و مراکز گردشگری زیادی وجود دارد و شما می‌توانید به راحتی به زندگی ایده‌آل و رویایی که در سر می‌پرورانید، دست پیدا کنید. یکی از مهم‌ترین مسائلی که پیش از مهاجرت به هر کشوری باید بررسی کنید، هزینه‌ها و مخارج زندگی است. این هزینه‌ها شامل هزینه خوراک، هزینه پوشاک، مسکن، تفریح و گردش و حمل و نقل است و نسبت به شرایط هر شخص و شهر مورد نظر او، متفاوت خواهد بود؛ به طور معمول هزینه زندگی در شهرهای بزرگ و پرجمعیت یا پاییتخت‌ هر کشور، بیشتر از هزینه زندگی در سایر شهرها است. اگر قصد دارید به کانادا سفر کنید، بهتر است با هزینه زندگی در این کشور آشنا شوید و پس از بررسی شرایط، اقدام کنید. در ادامه، این هزینه‌ها را بررسی می‌کنیم.

شرایط زندگی در کانادا

دریافت مشاوره رایگان
با تکمیل فرم زیر کارشناسان مهاجرتی بالدانو با شما تماس خواهد گرفت

متوسط هزینه زندگی در کانادا

برای برآورد میانگین هزینه زندگی در کانادا، باید به دو مسئله اساسی توجه کنید:

 1. ایالت یا شهر مورد نظرمهم‌ترین و بیشترین بخش هزینه زندگی در کانادا، مربوط به تهیه مسکن و اجاره یا خرید خانه است؛ این هزینه نیز در هر شهر با شهر دیگر متفاوت است؛ البته در برخی از شهرها علاوه بر هزینه مسکن، هزینه زندگی هم بسیار بالا است و حتی برای خرید مایحتاج روزانه و پوشاک باید هزینه بیشتری بپردازید. گران‌ترین شهرها برای تهیه مسکن، تورنتو، ونکوور، کلگری و هالیفاکس هستند؛ ارزان‌ترین شهرها نیز، سنت جان، مونترال و مونکتون‌اند.
 2. مهاجرت به صورت فردی یا خانوادگی اگر به صورت فردی به کشور کانادا مهاجرت کنید، می‌توانید راحت‌تر خودتان را با شرایط وفق دهید؛ اما اگر به صورت خانوادگی مهاجرت کنید و خانواده‌ای پرجمعیت داشته باشید، باید برای تمام اعضای خانواده،‌ شرایط استاندارد و مناسبی ایجاد کنید تا همگی رضایت کامل داشته باشند.
 3. فرد مجرد هزینه زندگی در کانادا برای فرد مجرد، به ترتیب، در شهرهای تورنتو، ونکوور، هالیفاکس، کلگری، ساسکاچوان، وینیپگ، شارلوت تاون، مونکتون، مونترال و سنت جان بیشتر از سایر شهرها و ایالات کانادا است.
 4. خانواده مخارج و هزینه زندگی در کانادا، با توجه به تعداد اعضای خانواده‌ تعیین می‌شود؛ ولی اگر بخواهیم یک خانواده چهار نفره را در نظر بگیریم، شهرهای معرفی شده زیر، گران‌تر هستند. ونکوور، تورنتو، کلگری، هالیفاکس، شارلوت تاون، مونکتون، سنت جان، مونترال، وینیپگ و ساسکاچوان.
موقعیت جغرافیایی کانادا

هزینه زندگی در کانادا

مخارج و هزینه زندگی در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی، به مراتب کمتر است؛ اما هزینه اقامت در این کشور، بسته به شغل، شرایط، بودجه، روش مهاجرت و فاکتورهای دیگر متغیر خواهد بود. در این بخش سعی می‌کنیم شما را با مهم‌ترین هزینه‌های مهاجرت به کانادا آشنا کنیم.

 هزینه مسکن

همانطور که در بخش پیشین گفتیم، بخش زیادی از هزینه‌ زندگی در کانادا، مربوط به هزینه مسکن است. بر اساس آخرین گزارشی که از شرکت مسکن کانادا (CMHC) منتشر شده است، هزینه اجاره‌بها در مناطق مرکزی شهر بیشتر است. به طور کلی، مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر تغییر قیمت مسکن عبارت‌اند از:

 •  شهر محل سکونت
 •  مساحت و جزئیات دیگر مسکن تهیه شده
 • موقعیت قرارگیری مسکن (در مرکز شهر یا اطراف شهر)

در جدول زیر هزینه اجاره آپارتمان‌های مرکز و اطراف شهر، به صورت حدودی، ذکر شده است:

نوع مسکن میانگین هزینه در ماه بر اساس دلار کانادا

تک خوابه در مرکز شهر

1363
سه خوابه در مرکز شهر 2199
تک خوابه در اطراف شهر 1139
سه خوابه در اطراف شهر 1871

.هزینه حدودی خرید مسکن نیز به قرار زیر است:

نوع مسکن میانگین هزینه هر متر مربع آپارتمان بر اساس دلار کانادا
خرید آپارتمان در مرکز شهر 5995
خرید آپارتمان در اطراف شهر 4446

در گذشته، خرید مسکن در کانادا، یکی از روش‌های رایج و پرطرفدار میان افراد متمولی بود که قصد داشتند به راحتی اقامت این کشور را دریافت کنند؛ اما دولت کانادا از روز اول ژانویه 2023، خرید مسکن را برای خارجی‌های‌ غیر مقیم که صرفا قصد دارند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند، ممنوع اعلام کرده است. بر اساس این قانون، خرید خانه توسط افراد غیر کانادایی ممنوع اعلام شد و کسانی که از این قانون پیروی نکنند، مجبور به پرداخت جریمه ده هزار دلاری هستند.

هزینه رستوران

با توجه به فرهنگ رایج درکشور‌های خارجی، مردم برای وعده‌های غذایی خود بیشتر از رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا استفاده می‌کنند و خودشان کمتر زحمت غذا درست کردن را بر عهده می‌گیرند؛ با این حال، اگر در نظر بگیریم که صرفا در روزهای تعطیل یا برای تفریح، به رستوران سر می‌روید، باید این هزینه را هم جزو هزینه ‌های زندگی در کانادا در نظر بگیریم.

هزینه صرف غذا در رستوران‌های کانادا

 •  یک وعده غذا در رستورانی ارزان: بین 20 تا 30 دلار کانادا
 •  دو نفر در یک رستوران متوسط: بین 100 تا 200 دلار کانادا
 •  مک دونالد کومبو: بین 10 تا 20 دلار کانادا
 •  نوشیدنی‌های گرم: بین 5 تا 10 دلار کانادا
 •  نوشابه: بین 2 تا 4 دلار کانادا
 •  آب معدنی: حدودا 2 دلار کانادا

هزینه مواد غذایی

برای این که بتوانید هزینه زندگی در کانادا را با توجه به شرایط خود برآورد کنید، باید هزینه اقلام غذایی اصلی را هم محاسبه کنید. در جدول زیر، هزینه برخی از این مواد غذایی را مشاهده می‌کنید.

نوع مواد غذایی قیمت بر اساس دلار کانادا
نان تازه 500 گرمی 2/92
گوشت گاو 15/27
تخم مرغ 12 تایی 3/63
پنیر هر کیلو 13
برنج هر کیلوگرم 3/74

هزینه حمل و نقل

کانادا یکی از بزرگ‌ترین کشورهای دنیا است و مساحت قابل توجهی از کره زمین را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین هزینه استفاده از وسایل نقلیه، یکی از مهم‌ترین بخش‌های مخارج شما در این کشور خواهد بود. در ادامه هزینه حمل و نقل در کانادا را بررسی می‌کنیم.

استفاده از مترو

هزینه استفاده از مترو بسته به هر شهری و منطقه متفاوت است؛ برای مثال در تورنتو برای هر دفعه استفاده از مترو باید 3.25 دلار کانادا پرداخت کنید. جالب است بدانید که بلیط‌های مترو در کشور کانادا به سه دسته بلیط‌های روزانه، بلیط یک طرفه و بلیط دو طرفه تقسیم می‌شوند که قیمت‌ این بلیط‌ها به صورت زیر محاسبه می‌شود:

 • بلیط روزانه کانادا: 13.5 دلار کانادا
 •  بلیط یک‌طرفه: 3.25 دلار کانادا
 •  بلیط دو‌طرفه: 6.5 دلار کانادا

 استفاده از دیگر وسایل نقلیه عمومی

 • دوچرخه: ارزان‌ترین وسیله حمل و نقل عمومی در کانادا
 •  اتوبوس: حدودا بین 3 تا 4 دلار کانادا

کرایه ماشین (مخصوص کسانی که گواهینامه دارند)

به طور میانگین، هزینه کرایه خودرو، روزانه ۳۰ دلار کانادا است؛ البته این هزینه با توجه به مدل خودرو تعیین می‌شود.

 کشتی‌ها

برای رفت‌وآمد به برخی از جزیره‌ها می‌توانید از کشتی‌ها استفاده کنید.

 استفاده از تاکسی

 •  تعرفه عادی: 3٫75 دلار کانادا
 •  هر یک ساعت انتظار برای مسافر: 33 دلار کانادا
 •  هر کیلومتر تقریبا 2 دلار کانادا

قابل توجه است که در کانادا هزینه هر لیتر بنزین حدودا 1.2 دلار کانادا است و اگر قصد داشته باشید خودرو بخرید، می‌توانید ماشین دلخواه را با قیمتی که در کمپانی تولید کننده ماشین مشخص شده است، تهیه کنید؛ بنابراین در این کشور می‌توانید با صرف هزینه‌ای مناسب خودرو تهیه کنید و بخش زیادی از هزینه‌های اقامت‌تان را کاهش دهید.

 هزینه پوشاک

هزینه پوشاک یکی دیگر از هزینه‌ های زندگی در کانادا است. با توجه به اینکه آب‌و‌هوا و اقلیم کانادا غالبا سرد است، بهتر لباس‌های خود را با توجه به شهر محل سکونت انتخاب کنید. در این کشور می‌توانید از برندهای معروف مثل لباس مثل زارا، اچ اند ام و نایک خرید کنید؛ اما اگر بودجه کمی دارید و نمی‌توانید برای تهیه پوشاک و لباس خیلی هزینه کنید، بهتر است از خرید لباس‌های برند خودداری کنید و به سراغ تولیدی‌های محلی بروید.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا

بخش عظیمی از مهاجران کانادا را دانشجویان کشورهای مختلف، به ویژه ایران، تشکیل می‌دهند. اگر شما هم قصد دارید به صورت دانشجویی اقامت این کشور را دریافت کنید، باید درباره هزینه تحصیل و زندگی به عنوان یک دانشجو، دید خوبی به دست آورید.1- شهریه دانشگاه: کانادا به خاطر امکانات بسیار خوبی که برای دانشجویان خود ایجاد کرده است، به عنوان یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی شناخته می‌شود. این کشور کیفیت آموزشی بالایی دارد و اکثر دانشگاه‌های آن، از نظر علمی، رتبه خوبی کسب کرده‌اند. شهریه دانشگاه‌های این کشور نیز، بین کشورهای انگلیسی زبان، بسیار پایین است؛ با این حال، عمده دانشجویان ایرانی از بورسیه تحصیلی و کمک‌ هزینه‌‌های تحصیلی برای مهاجرت به کانادا استفاده می‌کنند.2- سایر هزینه‌ها: از دیگر هزینه‌ها برای زندگی دانشجویی در کشور کانادا می‌توان به حمل و نقل، خوراک، پوشاک، مسکن، تفریح و خرید مایحتاج تحصیلی و لوازم تحریر است.

هزینه های زندگی در شهر ونکوور کانادا

عوامل تاثیر گذار بر هزینه زندگی در کانادا در یک ماه و در یک سال

یکی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه ماهیانه یا سالیانه زندگی در کانادا، هزینه مربوط به تفریح و گردش است. برخی از افراد در روزهای تعطیل به قصد تفریح و رفع خستگی از شهر خارج می‌شوند و به اماکن تفریحی و شهرهای دیگر سر می‌زنند یا برای پیک‌نیک به دل طبیعت می‌روند. از آن‌ جا که تعداد تعطیلی‌های رسمی کانادا بسیار کمتر از ایران است، در این کشور، زمان و هزینه کمتری را صرف تفریح خواهید کرد؛ در نتیجه به صورت سالیانه نیز، در هزینه‌هایتان صرفه‌‌جویی می‌شود.

کمک هزینه زندگی در کانادا

احتمالا تاکنون درباره مزایا و تسهیلاتی که دولت کانادا برای مهاجران در نظر گرفته است، اطلاعات زیادی کسب کرده‌اید؛ یکی از این تسهیلات، کمک هزینه زندگی در کانادا است. براساس این کمک هزینه، دولت به صورت کاملا مستقیم و نقدی به شما کمک می‎کند تا بتوانید شرایط خوبی را برای خود و خانواده‌تان ایجاد کنید. اسامی این کمک هزینه‌ها عبارت‌اند از:

 • o Energy and Property Tax Credit کمک هزینه انرژی
 • o Child Tax Benefit کمک هزینه کودک
 • o GST/HST Credit برگشت مالیات
 • o Free Furniture مبلمان رایگان
 • o Trillium Drug Plan کمک هزینه دارو
 • o Healthy Smile چکاپ دندان

علاوه بر موارد ذکر شده، شما می‌توانید برای موارد زیر نیز از دولت این کشور درخواست کمک مالی کنید:

 •  کشاورزی
 •  گسترش یا ایجاد کسب‌وکار
 •  محیط
 •  برای مردم بومی
 •  هنر، فرهنگ و ورزش
 • سلامتی
 •  شغل یا کارآموزی
 • برابری جنسیتی
 • توسعه بین‌المللی
 • مرخصی از کار، مراقبت و حقوق بازنشستگی
 •  پژوهش
 •  کمک دانشجویی

زندگی در کانادا

مزایای زندگی در کانادا

کانادا از پهناورترین کشورهای جهان است و طبیعتی زیبا و بکر دارد. با توجه به برنامه ریزی‌های دقیق و هوشمندانه‌ای که از سمت دولت این کشور انجام گرفته است، در حال حاضر کانادا به یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان تبدیل شده و تقریبا هر مهاجری می‌تواند برای دستیابی سریع‌تر به رویای خود به این کشور مهاجرت کند. از مهم‌ترین مزایای زندگی در کانادا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • درآمد مناسب
 •  سطح رفاه بالا بین غالب مردم
 • طبیعت بکر و زیبا
 • دریافت کمک هزینه زندگی در کانادا
 •  وسعت زیاد کشور کانادا
 • وجود مراکز علمی و آموزشی متعدد و معتبر برای ادامه تحصیل
 •  حضور تعداد زیادی از ایرانیان در این کشور
 •  توجه دولت به مهاجران
 •  تدوین برنامه‌های متعدد جهت رفاه مهاجران

مزایای زندگی در کانادا

درآمد مشاغل در کانادا

میانگین درآمد در کانادا بسیار مناسب است و شما با داشتن تخصص یا مدرک دانشگاهی، به راحتی می‌توانید هزینه زندگی در کانادا را تامین کنید. در این کشور مشاغل متعددی در بخش‌های مختلف صنعتی، درمانی و کشاورزی مشغول به فعالیت هستند. در این بخش حقوق و درآمد ماهیانه مشاغل مختلف را بررسی می‌کنیم.

 •  حسابدار: بین 4000 تا 5000 دلار کانادا
 •  استاد دانشگاه: بین 8000 تا 9000 دلار کانادا
 • معلم: بین 3500 تا 4000 دلار کانادا
 •  مشاغل فنی مثل مکانیک، برقکار، لوله کش : بین 2500 تا 8500 دلار کانادا
 •  مهندس مکانیک: حدود 6000 دلار کانادا
 •  مهندس محیط زیست: 7200 دلار کانادا
 •  مهندس برق: 6200 دلار کانادا
 •  مشاغل مالی و بانکداری: بین 3000 تا 8300 دلار کانادا
 •  رستوران‌ها و مراکز خدماتی مربوط به تغذیه: بین 2300 تا 3500 دلار کانادا
 •  مشاغل درمانی و علوم پزشکی: بین 3000 تا 8500 دلار کانادا
 • مشاغل حوزه مهندسی فناوری اطلاعات: بین 4000 تا 9200 دلار کانادا
 •  مشاغل حوزه حقوق و وکالت: بین 4000 تا 10000 دلار کانادا
 •  مشاغل حمل و نقل: بین 3300 تا 4100 دلار کانادا

ارزان‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی

اگر قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید و بودجه کمی دارید، پیشنهاد می‌کنیم در یکی از شهرهای ساسکاتون، ویندزور یا همیلتون اقامت کنید. این شهرها از ارزان‌ترین شهرها برای مهاجرت به کانادا هستند.

پرده آخر درباره هزینه زندگی در کانادا

کانادا به خاطر رفاه، اقتصاد، فرصت‌های شغلی متعدد و طبیعت بکر و زیبا به یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت و زندگی تبدیل شده است. در این مطلب تلاش کردیم به صورت همه جانبه شما را با هزینه زندگی در کانادا آشنا کنیم تا برای مهاجرت به این کشور با مشکلی مواجه نشوید.موسسه مهاجرتی بالدانو آماده است تا در این مسیر شما را همراهی کند و به صورت کامل، شما را با روش‌های متنوع مهاجرت به این کشور آشنا کند. شما می‌توانید با استفاده از راه‌های ارتباطی مختلف با کارشناسان و وکلای مجرب ما تماس حاصل کنید؛ علاوه بر این، می‌توانید با دنبال کردن صفحات اجتماعی ما، از آخرین اخبار مهاجرتی مطلع شوید.

هزینه زندگی در سایر کشورها
4.2/5 - (5 امتیاز)
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت