02143859
ایران ، تهران

تحصیل در فرانسه

فرانسه یکی از زیباترین و بزرگترین کشورهای اروپایی است، این کشور با کشورهای بسیار مهمی هم‌مرز است. فرانسه محبوب‌ترین مقصد گردشگری در جهان می‌باشد، این کشور با زیبایی‌هایی که در دل خود جای داده است، باعث شده در همه فصول سال گردشگران زیادی را به خود جذب کند. این کشور از نظر موضوعات علمی و داشتن مراکز دانشگاهی نیز یکی از بهترین‌ها است. تحصیل در فرانسه مزایای بی‌شماری برای شما خواهد داشت. اگر تصمیم به مهاجرت تحصیلی را گرفته‌اید باید بگوییم که انتخاب شما کاملا درست است. قبل از تصمیم‌گیری باید اطلاعات لازم در خصوص این کشور و شرایط تحصیل در این کشور اروپایی را به دست آورید.

تحصیل در فرانسه

فرانسه

فرانسه یکی از جذاب‌ترین کشورهای اروپایی است. داشتن زمین‌های گلف، موزه‌های هنری، گالری‌های مختلف این جذابیت را برای مردم دوچندان می‌کند. کشور فرانسه جزء کشورهای با‌نظم و منضبط دنیا است. مردم در فرانسه بسیار مودب و رسمی هستند، رسمی بودن در نوع ظاهر و لباس پوشیدن آن‌ها کاملا به چشم می‌آید.

فرانسه جزء کشورهایی است که به آموزش تحصیلی در کشور خود اهمیت بالایی می‌دهد، سیستم آموزش تحصیلی در این کشور بسیار متمرکز و سامان یافته است. دولت فرانسه برای ارتقاء کیفیت تحصیل در کشور خود بودجه قابل توجهی را به این بخش اختصاص داده است. تحصیل در فرانسه بخش‌های مختلفی دارد. سیستم آموزشی در منزل به صورت رایگان است و فقط هزینه ثبت نام از دانش آموزان و دانشجویان گرفته می‌شود. اما به این نکته توجه کنید که هزینه‌های زندگی در فرانسه به خصوص در پاریس بسیار بالا است. این کشور برای دانشجویان شرایط خاصی را در نظر گرفته است تا بتوانند در کنار تحصیل زندگی آسان‌تری داشته باشند. به طور مثال دانشجویان می‌توانند با استفاده از کارت دانشجویی خود از رستوران‌ها و مراکز تفریحی و هنری از تخفیفات ویژه‌ای برخوردار شوند.

فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

شرایط تحصیل برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، به آخرین مدرکی که اخذ کرده‌اند مربوط می‌شود. مقطع لیسانس در فرانسه ۳ ساله، مستر ۲ ساله و دکتری ۳ تا ۴ سال است. گرفتن مدرک لیسانس در فرانسه تفاوت چندانی با ایران ندارد، اما مستر به دو بخش یک ساله تقسیم می‌شود، که دانشجویان موظف به ارائه پایان‌ نامه و امتحان‌های لازم هستند. اما خوشبختانه در دکتری، دانشجویان از شب امتحان راحت می‌شوند و باید به طور شفاهی از پایان نامه خود دفاع کنند. اگر شما قصد تحصیل در هر یک از مقاطع مختلف تحصیلی در فرانسه را دارید، بهتر است قبل از هرکاری تحقیقات لازم و شرایط موجود را بررسی کنید.

به طور مثال فرانسه برای تحصیل در مقطع لیسانس در این کشور به سختی ویزا می‌دهند، اما اگر آخرین مدرک تحصیلی شما لیسانس باشد، این امکان برای شما وجود دارد که برای فوق لیسانس اقدام نمایید. کشور فرانسه هر ساله حدود یک چهارم بودجه خود را صرف آموزش می‌کند. این مسئله به خوبی می‌تواند نشان دهنده اهمیت تحصیل در فرانسه باشد. اما لازم است بدانید شرایط تحصیل در این کشور به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه

معمولا برای ورود به هر کشوری شرایطی در نظر گرفته می‌شود. این شرایط را کشورها برای دادن ویزا و اقامت به مهاجرین در کشور خود در نظر می‌گیرند. یکی از شرایط تحصیل در در این کشور، داشتن مدرک زبان فرانسوی است. شما قبل از درخواست ویزای تحصیل در فرانسه ابتدا باید دوره‌های فراگیری زبان فرانسه را بگذرانید و پس از گرفتن نمره قبولی در آزمون TEF یا TCF که توسط سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با نمره قبولی حداقل B1 برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نمایید. گرفتن مدرک زبان تنها برای گرفتن ویزا به شما کمک خواهد کرد و برای ورود به دانشگاه‌ها باید مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را تهیه نمایید از آن جایی که تدریس در دانشگاه‌های فرانسه به زبان فرانسوی نیاز دارد، برای پذیرش در دانشگاه فرانسه باید مدرک زبان Tef ،DELF یا DALF داشته باشید.

وقتی شرایط تحصیل در فرانسه را دارید، می‌توانید با اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه برای تحصیل در این کشور اقدام نمایید. کشور فرانسه هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور، دانش آموزان و دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه باید پیشینه علمی و پژوهشی مناسب برای اخذ بورسیه را داشته باشید، مقالات علمی و معتبر، اختراعات علمی و معتبر در شاخه تحصیلی مورد نظرتان، از جمله مواردی است که باید تهیه کنید.

درخواست تحصیل در فرانسه

شما با درخواست ویزای تحصیلی می‌توانید مجوز تحصیل در در این کشور و شرکت در امتحانات ورودی دانشگاه را کسب و شرکت نمایید، پس از پاس کردن امتحانات خود می‌توانید کارت بگیرید و بعد از آن به شما مجوز اقامت قابل تمدید یک ساله را می‌دهند. فرانسه دارای ویزای کوتاه مدت و بلندمدت است. اگر تحصیل در فرانسه کمتر از 3 ماه طول بکشد، در آن صورت ویزای شینگن دانشجویی که رایگان و غیرقابل تمدید است، صادر می‌شود.

درصورتی که شما ویزای تحصیلی یک ماهه بگیرید این ویزا موقت است اما به شما این امکان را می‌دهد که برای تحصیل در در این کشور ۶ ماه اقامت داشته باشید. تنها مزیت این ویزا این است که شما برای تحصیل در فرانسه مجبور نیستید برای اقامت خود مجوز درخواست کنید. در غیر این صورت باید برای گرفتن ویزای بلند مدت VLT-TS  اقدام کنید. این ویزا این امکان را به شما می‌دهد که به مدت طولانی‌تری در فرانسه اقامت داشته باشید، در واقع این ویزا تا طول مدت تحصیل شما اعتبار دارد.

درخواست تحصیل در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

اگر برای گرفتن ویزای تحصیلی در هر یک از کشورهای دنیا به خصوص تحصیل در فرانسه می‌خواهید اقدام کنید بهتر است از یک مشاوره تحصیلی مهاجرتی کمک بگیرید، زیرا کارهای شما از طریق قانونی و سریع‌تر صورت می‌گیرد. داشتن مدارکی همچون:

 • ۴ فرم تکمیل شده و امضا شده ویزای بلند مدت
 • داشتن رزومه CV
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی شما در ایران که ابتدا باید آن‌ها را به زبان فرانسوی ترجمه کنید.
 • کپی گواهی ثبت نام در یک دانشگاه یا موسسه عالی فرانسوی با مهر تایید شده دولت
 • 5 قطعه عکس جدید متقاضی بدون روتوش
 • ۵ کپی از صفحه اول پاسپورت
 • داشتن یک حساب بانکی فرانسه به نام دانشجو با اعتباری معادل 6 هزار یورو

موارد ذکر شده از جمله مدارکی هستند که شما باید برای تحصیل در فرانسه انجام دهید. سعی کنید جهت جلوگیری از ریجکت شدن درخواست خود برای تحصیل در این کشور، این مدارک ذکر شده را تمام و کمال و با نهایت دقت آماده کنید زیرا مواجه شدن با ریجکت شدن درخواست، بسیار سخت و شکننده خواهد بود و تمامی تلاش‌هایتان را از بین می‌برد.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که باید پیرامون بحث تحصیل در این کشور به آن بپردازیم، میزان هزینه مورد نیاز برای تحصیل در این کشور است. اغلب کسانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند، به هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور فکر می‌کنند. در این قسمت کارشناسان گروه مهاجرتی بالدانو، توضیحات لازم در خصوص هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه را برایتان ارائه می‌کنند. فرانسه کشوری مدرن است که در خود دانشگاه‌های زیادی دارد. هزینه زندگی به خصوص هزینه اجاره مسکن در این کشور سیر صعودی را دنبال کرده است و در حال حاضر برای اجاره خانه از شما هزینه زیادی دریافت می‌شود.

برای مثال شما اگر قصد زندگی در شهری مانند لیون را داشته باشید، باید حداقل 800 تا هزار یورو درآمد داشته باشید. البته تقریبا نیمی از این درآمد را باید هزینه مسکن بدهید. بد نیست قیمت برخی از اقلام خوراکی را در کشور فرانسه بدانید.

اقلام غذایی هزینه ها
1 لیتر شیر 0.98 یورو
نان تازه 500 گرمی 1.40 یورو
12 عدد تخم مرغ 2.98 یورو
1 کیلوگرم گوشت گاو 19.25 یورو
1 کیلوگرم مرغ 9.97 یورو
1 کیلوگرم سیب زمینی 1.78 یورو
1 کیلوگرم پنیر محلی 15.22 یورو

زندگی در پاریس بسیار هزینه‌های سنگین‌تری بر دوش شما خواهد گذاشت. بهترین کار برای کاهش هزینه‌های تحصیل در فرانسه، اقامت در خوابگاه است. شما می‌توانید با گرفتن خوابگاه دانشجویی، هزینه‌های تحصیل در فرانسه را به طرز چشمگیری کاهش دهید. لازم است یک مطلب را در این قسمت با شما مطرح کنیم. دولت فرانسه تعهد کرده است که تعداد بورسیه خود را بالا ببرد این یعنی شما با داشتن سابقه تحصیلی 2 ساله در دانشگاه‌های فرانسه می‌توانید درخواست بورسیه تحصیلی کنید. ( فقط افراد زیر 25 سال)

هزینه های زندگی و تحصیل در فرانسه

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

برای ورود و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید از چه شرط سنی برخوردار باشید و چه کسانی می‌توانند در فرانسه مشغول به تحصیل شوند. این سوال یکی از سوالات مهم و اساسی است که در ذهن علاقه‌مندان برای تحصیل در فرانسه وجود دارد. لازم است بدانید هیچ شرط سنی و قانون مشخص و وضع شده‌ای برای سن تحصیل در این کشور وجود ندارد. به طور قطع نمی‌توان گفت که شرایط سنی تحصیل در این کشور به چه صورت است. اما بد نیست با بهترین سن تحصیل در فرانسه آشنا شوید. بهتر است برای اینکه از مشکلات احتمالی موجود در سفارت جلوگیری کنید، شرایط سنی زیر را داشته باشید.

 • برای مقطع کارشناسی زیر 20 سال
 • برای مقطع کارشناسی ارشد زیر 25 سال
 • برای مقطع دکتری زیر 33 سال

این اعداد ذکر شده بهترین بازه‌های سنی هستند که شما می‌توانید برای تحصیل در فرانسه در هر مقطع اقدام کنید.

شرایط سنی

بیمه‌های دانشجویی

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دانشجویان برای تحصیل در این کشور، مشکلاتی است که برای سلامتی آن‌ها به وجود خواهد آمد. معمولا دانشجویانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند، به این فکر می‌کنند که در صورت مریضی یا حتی وقوع بیماری‌های کوچک و بزرگ، باید چگونه از پس هزینه‌های خود بربیایند؟

در این خصوص نباید چندان نگران باشید. دانشجویان خارجی که برای تحصیل به فرانسه مهاجرت می‌کنند، قادر خواهند بود در مدت تحصیل خود، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند و از خدمات بیمه بهره ببرند. هم چنین دانشجویان می‌توانند با تحصیل در فرانسه، از بیمه‌های تکمیلی نیز بهره‌ مند شوند.

افتتاح حساب برای دانشجویان

مسلما یکی از نیازهایی که اکثر دانشجویان در مدت تحصیل خود در کشور فرانسه آن را احساس می‌کنند، داشتن حساب بانکی و کارت عابر بانک است. شما می‌توانید به عنوان دانشجو در برخی از بانک‌های فرانسه که به افراد غیربومی اجازه افتتاح حساب می‌دهند، حساب باز کنید. در کشور فرانسه چند بانک هستند که می‌توانید برای افتتاح حساب به آن‌ها مراجعه کنید.

 • بی ان پی پاری با
 • کردیتاگریکول
 • بی پی سی ئی
 • سوسیه ژنرال
 • گروپکردیتموتوئل
 • آکسا بانک

شهرهای دانشگاهی فرانسه

نمی‌توان از کنار این مسئله ساده عبور کرد. آشنایی با شهرهای دانشگاهی فرانسه از سری اطلاعات بسیار مهم برای مهاجرت و تحصیل در این کشور است. شما باید حتما برای تحصیل در فرانسه، شهرهای دانشگاهی این کشور را خوب بشناسید و در خصوص دانشگاه‌های آن اطلاعات لازم را به دست آورید. مهم‌ترین شهرهای دانشگاهی فرانسه، شهرهای بوردو و گرونوبل هستند. اگر قصد تحصیل در فرانسه را دارید بهتر است یکی از این دو شهر را برای اقامت انتخاب کنید.

گرونوبل یکی از درخشان‌ترین شهرهای دنیا برای تحصیل است. این شهر پس از شهر پاریس به عنوان دومین شهر پژوهش دولتی و خصوصی فرانسه لقب گرفته است. تحصیل در گرونوبل یک انتخاب مناسب است. در دانشگاه‌های این شهر حدود 60 هزار دانشجو تحصیل می‌کنند. گرونوبل با شهر لیون حدود 90 دقیقه فاصله دارد. اما شما می‌توانید علاوه بر گرونوبل، بوردو را نیز برای تحصیل انتخاب کنید. تحصیل در بوردو به شما فرصت تحصیل در یکی از مهم‌ترین شهرهای جهان را می‌دهد. در این شهر حدود 60 هزار دانشجو، 14 مدرسه عالی، 5 هزار پژوهشگر و 4 دانشگاه وجود دارد.

شهرهای دانشگاهی فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه

یکی از بهترین راه‌های تحصیل در فرانسه، اخذ ویزای این کشور است. شما می‌توانید به شیوه‌های گوناگون برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه اقدام کنید. ویزای فرانسه به چند شیوه ویزای بلند مدت و ویزای کوتاه مدت صادر می‌شود. ویزای تحصیلی بلند مدت برای افرادی است که قصد سکونت دائم در فرانسه را دارند. این ویزا بیشتر مانند یک مجوز برای اقامت دائم در فرانسه است. شما باید برای ورود به فرانسه منتظر تاییدیه این ویزا بمانید.

اما ویزای موقتی که اجازه اقامت یک ساله شما در فرانسه را می‌دهد بیش از ویزای تحصیلی دائمی کاربرد دارد. افراد زیادی برای تحصیل در فرانسه متقاضی این ویزا هستند. شما با داشتن این ویزا دیگر لازم نیست منتظر تاییدیه بمانید. البته نباید این مسئله را نادیده بگیرید که ویزای موقت برای تحصیل در این کشور قابلیت تمدید ندارد. این ویزا تنها یک سال اعتبار دارد و پس از آن شما باید به کشور خود بازگردید.

مشاوره تحصیل در فرانسه

تحصیل در این کشور و دریافت ویزای تحصیلی این کشور کار چندان راحتی برایتان نخواهد بود. افرادی می‌توانند موفق به دریافت ویزای تحصیلی این کشور شوند که از مشاوره تحصیل در این کشور استفاده کنند. وجود مشاوره تحصیل در فرانسه می‌تواند باعث افزایش آگاهی و علم شما برای انجام این کار باشد. شما می‌توانید مراحل تحصیل در این کشور را با کمک مشاور و طی کردن جلسات مشاوره تحصیل در فرانسه به راحتی انجام دهید.

برای این کار می‌توانید روی کمک ما در گروه مهاجرتی بالدانو حساب کنید. کارشناسان ما به صورت 24 ساعته آماده برگزاری جلسات مشاوره تحصیل در این کشور برای شما عزیزان علاقه‌مند به تحصیل در فرانسه هستند. شما می‌توانید با کمک ما خیلی راحت به هدف خود برسید. فقط کافی است بهترین انتخاب ممکن برای مشاوره تحصیل در این کشور را داشته باشید.

آیا می توان در فرانسه رایگان تحصیل کرد؟

بله. شما می توانید برای تحصیل رایگان در فرانسه، دانشگاه های دولتی را انتخاب کنید. تحصیل در آن ها هزینه بسیار ناچیزی خواهد داشت.

آیا برای تحصیل در فرانسه باید مدرک زبان فرانسوی ارائه کرد؟

ارائه مدرک زبان فرانسوی لازم است اما در صورتی که مدرک زبان مورد نیاز را ندارید، می توانید در دوره زبان فرانسه شرکت کنید.

آیا شرایط کار در کنار تحصیل در فرانسه برای دانشجویان فراهم است؟

بله. دانشجویان می توانند در کنار تحصیل در فرانسه به کاری مشغول شوند و درآمدی برای خود کسب کنند. دانشجویان اجازه 10 الی 20 ساعت کار در هفته را خواهند داشت.

3.7/5 - (3 امتیاز)
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!