02143859
ایران ، تهران

تحصیل در آلمان

چه کشوری را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب می‌کنید؟ چه مواردی در این خصوص برایتان اهمیت دارد؟ آیا شرایط کشورهای مختلف را بررسی کرده‌اید؟ مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌های مهم و شایع مهاجرت به خارج از کشور است. اما پیش از هر مسئله‌ای باید در خصوص انتخاب کشور برای مهاجرت تامل کرد. تحصیل در آلمان یکی از بهترین فرصت‌های مهاجرت تحصیلی به اروپا است. پیش از اینکه به فکر مهاجرت تحصیلی به آلمان باشید، باید جوانب تحصیل در این کشور اروپایی را بسنجید و ببینید آیا انجام این کار برایتان به صرفه است یا خیر. در این مطلب از گروه مهاجرتی بالدانو قصد داریم در خصوص شرایط تحصیل در این کشور با شما صحبت کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید. برای مطالعه این مطلب و کسب اطلاعات مورد نیاز تنها 8 دقیقه زمان کافی است.

تحصیل در آلمان

آلمان

کشور آلمان از جمله کشورهایی است که با توجه به ارتقاء نظام آموزشی خود توانسته هر ساله دانشجویان زیادی را جذب کنند. کشور آلمان با کشورهای بسیار مهمی هم مرز است و همین مسئله باعث شده است که بین آلمان و دیگر کشورها تبادل و رابطه خوبی به وجود بیاید. صنعتی بودن این کشور باعث شده است که آلمان در صدر ثروتمندترین کشورهای اتحادیه اروپا قرار بگیرد، اما به دور از این ماجرا، تحصیل در کشور آلمان رایگان است.

مردم آلمان مردمانی مهربان‌اند و افراد از قشرهای مختلف می‌توانند به راحتی در کنار یکدیگر زندگی کنند. اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید به بعد اقتصادی آلمان نیز توجه کنید. کشور آلمان از جمله کشورهای اتحادیه اروپا است که مردمش از سطح رفاه بالای زندگی برخوردارند. آلمان از نظر وسعت، 63 کشور برتر دنیا است. جمعیت آلمان بیش از 80 میلیون نفر تخمین زده شده است. دولت این کشور با فراهم کردن شرایط ایده‌آل اقتصادی درب ورود دانشجویان به کشور را باز کرده است. اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید، باید از شرایط تحصیل در آلمان و مهاجرت تحصیلی به آلمان مطلع شوید..

آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

در آلمان مانند اکثر کشورهای اروپایی امکان تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی وجود دارد. برخی از افرادی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، به دنبال این هستند تا همزمان با تحصیل خود مشغول به کار شوند. برخی از کشورهای دنیا اجازه کار همراه با تحصیل را نمی‌دهند. این موضوع در خصوص کشور آلمان به گونه دیگری است. یکی از مزایای بزرگ این کشور برای تحصیل، امکان ۲۰ ساعت کار همزمان با تحصیل است. یعنی افراد می‌توانند در کنار تحصیل شغل مناسبی برای امرار معاش خود در این کشور پیدا کنند تا بتوانند امور خود را بگذرانند.

پس از اتمام تحصیل در این کشور می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم اقدام نمایید. نظام آموزشی ابتدایی در آلمان به این صورت است که کودکان از 3 سالگی وارد مهد کودک می‌شوند. آموزش رسمی در این کشور از۶ سالگی آغاز می‌شود. در پایان دوره ابتدایی پس از ۹ سال مدرک Hauptschulabschluss می‌گیرند و بعد از ۱۰ سال مدرک Realschulabschluss دریافت می‌کنند.

شرایط تحصیل در آلمان

دوره‌های تحصیل در آلمان

دبیرستان در این کشور به دو دسته دوره فنی و دیپلم عمومی تقسیم می‌شود. دانش‌آموزان با توجه به گرایش خود یکی از این دو دسته  دبیرستان را انتخاب می‌کنند و پس از گذراندن این دوره وارد دانشگاه می‌شوند. البته باید شرایط لازم و حداقل معدل را کسب کنند. در آلمان نیز انواع دانشگاه وجود دارد، دانشگاه‌های عالی آموزش هنر، مجتمع‌های آموزش عالی، مدارس عالی فنی از جمله دانشگاه‌هایی هستند که در این کشور وجود دارند. برای ورود به این دانشگاه‌ها و مدارس عالی داشتن مدرک دیپلم ۱۳ ساله الزامی است. دانش‌آموزانی که دیپلم دبیرستانی آن‌ها ۱۲ ساله است باید یک دوره یک ساله کالج را بگذارنند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند.

انتخاب رشته‌های دانشگاهی بر اساس نوع تحصیل و نمرات به دست آمده صورت می‌گیرد و این امکان برای دانش آموزان وجود دارد که در صورت نیاز و تغییر نظر، رشته خود را تغییر دهند. مدت زمان تحصیل در دانشگاه های آلمان به دو دوره پایه و اصلی تقسیم می‌شود. دوره پایه حدودا ۴ سال و نیم و دوره مدارس عالی فنی 8 سال و نیم طول خواهد کشید. اگر برای دوره فوق‌لیسانس قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آلمان را دارید، بهتر است به زبان آلمانی و انگلیسی مسلط باشید چون در تمامی دانشگاه‌های آلمان تدریس به زبان آلمانی و انگلیسی صورت می‌گیرد. اگر به هر دلیلی آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید، می‌توانید از دانشگاه‌های دولتی و یا دانشگاه‌های خصوصی آن استفاده نمایید. اما باید به این نکته توجه کنید که تحصیل در آلمان و در دانشگاه‌های دولتی معتبر، رایگان است اما برای تحصیل در دانشگاه خصوصی باید ابتدا به وزارت علوم مراجعه کنید چون این دانشگاه‌ها رایگان نیستند. شما می‌توانید در تمامی این مقاطع به تحصیل در این کشور مشغول شوید.

بررسی هزینه‌های زندگی در آلمان

نکته دوم که باید قابل توجه همه دانشجویان قرار بگیرد، هزینه زندگی در آلمان است. این هزینه شامل اجاره منزل، پوشاک، مواد غذایی و بیمه درمانی است. خوشبختانه در کشور آلمان اتاق‌ها و آپارتمان‌هایی وجود دارند که با قیمت و شرایط مناسب به دانشجویان تعلق می‌گیرند. شما می‌توانید با هزینه نه چندان زیاد به راحتی در این اتاق‌ها اسکان یابید. در خصوص سایر هزینه‌های تحصیل در آلمان یا زندگی در این کشور، باید بگوییم که شما هزینه زیادی برای خورد و خوراک پرداخت نخواهید کرد. اکثر محصولات و مواد غذایی موجود با هزینه ناچیزی به شما ارائه خواهند شد.

بررسی هزینه ها

پروسه ویزای تحصیلی این کشور

یکی از راه‌هایی که می‌تواند شما را به دانشگاه‌های آلمان برساند، دریافت ویزای تحصیلی این کشور است. شما برای تحصیل در آلمان باید ویزای تحصیلی داشته باشید. اما اخذ ویزای تحصیلی مراحلی را دنبال می‌کند که سپری کردن آن‌ها کار ساده‌ای نیست. پروسه دریافت ویزای تحصیلی آلمان در چند مرحله ساده خلاصه می‌شود. شما باید ابتدا شرایط تحصیل در این کشور را داشته باشید و سپس برای اخذ ویزا اقدام کنید. در مرحله اول باید به دنبال نامه پذیرش باشید. داشتن دعوت نامه برای تحصیل در این کشور الزامی است. در مرحله بعد باید به دنبال تعیین وقت سفارت و درخواست ویزای دانشجویی آلمان باشید.

در مرحله بعد باید اقدام به جمع‌آوری مدارک مورد نیاز کنید. هر شخصی برای تحصیل در آلمان و دریافت ویزای دانشجویی باید سعی کند ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کند. حال پس از انجام تمام این کارها، نوبت به مصاحبه حضوری و ارائه مدارک به سفارت آلمان است. شما باید یک مصاحبه حضوری جهت دریافت ویزای تحصیلی آلمان انجام دهید. انجام این مصاحبه الزامی و دارای اهمیت بالایی است. سعی کنید با آمادگی بالا در این مرحله حاضر شوید.

آشنایی با شهرهای دانشگاهی برای تحصیل در آلمان

اغلب افرادی که تصمیم به تحصیل در این کشور اروپایی گرفته‌اند، به انتخاب شهر فکر نمی‌کنند. آشنایی با شهرهای دانشگاهی جهت تحصیل در آلمان از هر مسئله‌ای مهم‌تر است. شما باید سعی کنید قبل از مهاجرت به آلمان، شهرهایی که بیشترین و معتبرترین دانشگاه‌های آلمان را در خود جا داده‌اند بشناسید. به نظر شما کدام شهر برای تحصیل در این کشور مناسب‌تر است؟ مونیخ، برلین و فرانکفورت سه مورد از بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل‌اند. این 3 شهر معتبرترین دانشگاه‌های کشور آلمان را به خود اختصاص داده‌اند.

برلین بزرگترین شهر آلمان و پایتخت این کشور اروپایی است. طبیعی است که برلین را بتوان جزء بهترین شهرها برای تحصیل دانست. دانشگاه‌های مهمی در برلین وجود دارند که می توان آن‌ها را از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا دانست. مونیخ، یکی از شهرهای مشهور در سراسر دنیا است. شهرت بالایی که این شهر دارد باعث شده اکثر مهاجران مونیخ را برای زندگی و تحصیل انتخاب کنند. دانشگاه فنی مونیخ، دانشکده علوم کاربردی مونیخ و دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان از جمله مهم‌ترین دانشگاه‌های مونیخ هستند. فرانکفورت نیز جزء شهرهای دانشگاهی و باکیفیت آلمان است. اگر قصد دارید در کنار تحصیل در آلمان، یک زندگی باکیفیت و ایده‌آل را تجربه کنید، بهتر است شهر فرانکفورت را انتخاب کنید.

تحصیلات دانشگاهی در آلمان

برای تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های آلمان باید مدرک دیپلم داشته باشید اما باید بدانید که با این مدرک ۱۲ ساله نمی‌توانید مستقیما برای دانشگاه آلمان اقدام کنید. شما در صورتی در این دانشگاه پذیرش می‌شوید که در کنکور سراسری شرکت کنید و پذیرفته شوید. در این صورت می‌توانید برای گرفتن کالج اقدام نمایید.

اگر دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند، روزی تصمیم به ادامه تحصیل در آلمان را بگیرند باید برای کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. به دلیل این که سطح تحصیل در این کشور اروپایی نسبت به ایران یک سال جلوتر است، البته ممکن است واحدهای متقاضیان پذیرفته شود و از یک سال پایین‌تر شروع به تحصیل کنند اما با این حال می‌توانند به صورت پیوسته تا دکتری ادامه دهند. دوره کارشناسی ارشد در آلمان 2 سال است. در این باره شما باید از یک کارشناس مشاوره تحصیلی استفاده نمایید. این کارشناس به شما کمک می‌کند که مدارک شما با ریزنمرات سریعا به دست مراکز تحصیلی در آلمان برسد. آن‌ها با بررسی نمرات شما، به شما خواهند گفت که از چه ترمی می‌توانید در آلمان تحصیل خود را ادامه دهید. تحصیل در آلمان با کمک راهنمایی‌های کارشناس ساده‌تر خواهد شد.

تحصیلات دانشگاهی

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان

از هر شیوه‌ای که برای مهاجرت به آلمان استفاده می‌کنید، باید مدارک مورد نیاز برای آن را جمع‌آوری کنید. تحصیل در آلمان نیاز به جمع‌آوری و ارائه مدارک لازم دارد. در این قسمت کارشناسان مجموعه مهاجرتی بالدانو، مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این کشور را به شما معرفی می‌کنند. توجه کنید که باید خیلی شفاف و دقیق این مدارک را جمع‌آوری کنید. وجود هر گونه نقص در مدارک برای تحصیل در این کشور، مشکلات مختلفی را ایجاد خواهد کرد.

مدرک دیپلم و ریزنمرات، مدرک پیش‌دانشگاهی و ریزنمرات، مدرک هر یک از مقاطع لیسانس و یا فوق لیسانس و ریزنمرات آن، کپی پاسپورت و شناسنامه، مدرک زبان آلمانی، رزومه و توصیه‌نامه از جمله مواردی هستند که شما باید برای تحصیل در آلمان تهیه کنید. اما به این نکته توجه کنید که تمامی مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه و بعد ارسال شوند. بسیاری از افراد در زمان تهیه مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این کشور اروپایی به این قسمت بی‌توجه‌اند که متاسفانه با ریجکت درخواست خود مواجه می‌شوند.

اهمیت مدارک ارائه شده به تناسب هر کدام

دو مورد از مدارکی که برای تحصیل در آلمان برای دولت این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، انگیزه‌ نامه و تمکن‌ مالی می‌باشند. انگیزه نامه در واقع ثابت می‌کند که شما به چه عنوان و به چه دلیلی قصد مهاجرت به این کشور را دارید. تمکن مالی نیز از جمله مواردی است که برای داشتن زندگی بهتر در این کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از تهیه همه این موارد، مدارک شما ابتدا باید به تایید وزارت امور خارجه برسد تا سفارت آلمان آن‌ها را تایید کند.

اگر برای ویزای تحصیلی می‌خواهید اقدام کنید به شما توصیه می‌شود که از یک راهنما کمک بگیرید چون سفارت در صورت ناقص بودن مدارک از دادن روادید امتناع خواهد کرد. پس از این که مدارک شما تکمیل گردید و به دست سفارت رسید به طور معمول ۲ تا ۴ ماه طول خواهد کشید تا مدارک شما بررسی شود. برای گرفتن روادید لازم است که نسخه فرم درخواست ویزا به طور کامل و خوانا و با امضا به همراه 3 قطعه عکس را به سفارت تحویل دهید. گذرنامه شما باید اعتبار کافی داشته باشد. گذرنامه و شناسنامه همسر با کپی از صفحه اول دوم و سوم شناسنامه خود و همسرتان الزامی است. شما قبل از هر چیزی باید تعهد نامه مالی بند تجار قانون اتباع بیگانه را امضا کنید. برای گرفتن ویزای تحصیل در آلمان لازم است که تمامی مدارک تحصیلی دبیرستانی و دانشگاهی خود را که در ایران گذرانده اید با ترجمه آلمانی برای این کشور ارسال کنید. به این نکته توجه کنید که علاوه بر این مدارک ممکن است سفارت مدارک دیگری نیز از شما بخواهد.

اهمیت مدارک

مشاوره تحصیل در آلمان

حال که اکثر اطلاعات مورد نیاز در خصوص شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان را به دست آوردید، وقت آن است تا برای مهاجرت به این کشور اقدام کنید. شرایط تحصیل در این کشور به گونه‌ای است که موقعیت شما را بسیار خاص و حیاتی می‌کند. وقتی که تصمیم به تحصیل در آلمان می‌گیرید، باید به خاطر حساسیت این کار از مشاوره تحصیل در این کشور استفاده کنید. وجود یک شخص راهنما در این زمینه که آشنا با قوانین و مراحل تحصیل در آلمان است می‌تواند کمک شایانی به شما کند. بهترین کار برای مواجه شدن با ریجکت درخواست، کمک گرفتن از یک مشاور و سپردن کارهای تحصیل در این کشور اروپایی به او است.

شما می‌توانید برای بهره‌مند شدن از بهترین مشاوره تحصیل در آلمان، به مجموعه مهاجرتی بالدانو مراجعه کنید. مشاوران و کارشناسان بالدانو با تخصص و تجربه‌ای که در این زمینه دارند می‌توانند کمک‌های بزرگی به شما کنند. کارشناسان بالدانو می‌توانند شرایط تحصیل در این کشور اروپایی را در مدت زمان کمتر برای شما مهیا کنند. اگر قصد دارید تا خیلی آسان و بدون دردسر کار مهاجرت تحصیلی به آلمان را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم حتما جلسه مشاوره تحصیل در این کشور اروپایی را پیش کارشناسان ما پشت سر بگذارید.

سخن آخر پیرامون موضوع تحصیل در آلمان

در این مطلب از گروه مهاجرتی بالدانو سعی کردیم تا اطلاعات مورد نیاز برای تحصیل در این کشور را در اختیارتان قرار دهیم. آشنایی با شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان می‌تواند کمک زیادی به تسریع روند تحصیل در این کشور به شما باشد. در ضمن چه خوب است که از اهمیت وجود مشاوره تحصیل در آلمان غافل نشوید تا کارهای خود را به بهترین شیوه ممکن انجام دهید.

آیا مردم در آلمان از شرایط رفاهی خوبی برخوردارند؟

بله. آلمان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که از سطح رفاهی بالایی برخوردارند.

آیا در آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مانند کشورهای اروپایی دیگر امکان پذیر است.

در آلمان امکان کار همراه با تحصیل وجود دارد؟

شما هنگام تحصیل در آلمان امکان 20 ساعت کار به صورت هفتگی را نیز دارید.

3.8/5 - (17 امتیاز)
24 دیدگاه
Hamid

سلام ممنون بابت مقاله عالیتون من تو سایت…..خوانم که اگه بعداز ۶سال در یکی از دانشگاه های المان فارغ‌التحصیل شویم بهمون اقامت دائم داده میشود درست از یانه

نگین سلطانی

سلام. سپاس از همراهی شما. بعد از پایان تحصیل باید حدودا 4 سال تو کشور آلمان مشغول به کار بشین و بعد درخواست اقامت دائم بدید. موفق باشید.

علیرضا احمدی نمدان

سلام
اطلاعات بسیار سودمند و خوبی ا آیه شده که از این بابت تشکر میکنم

نگین سلطانی

سلام. سپاس از همراهی شما. موفق و سربلند باشید.

عماد

سلام من دیپلم مهندسی عمران دارم امکان داره از طریق دیپلم بورسیه گرفت
معدلم بالا هستش

نگین سلطانی

سلام و سپاس از همراهی شما. میتونید بورس استانی ایتالیا رو داشته باشید. پیشنهاد میکنیم مشاوره تلفنی و رایگان ما رو تجربه کنید و راهنمایی کامل تری دریافت کنید. شماره تماس ما: 02143859

شایان

سلام،
من پایه یازدهم هستم می‌خوام دانشگاه رو در آلمان بخونم ولی بجای آلمانی انگلیسی بلدم آیا با زبان انگلیسی میتوان مهاجرت کرد یا باید آلمانی هم بلد باشم؟

نگین سلطانی

سلام و سپاس. اگر با زبان انگلیسی بخواید در آلمان ادامه تحصیل بدین باید برای دانشگاه های خصوصی و با هزینه خودتون اقدام بکنید. اما با زبان آلمانی میتونید برای دانشگاه دولتی و با هزینه خیلی پایین تر اقدام کنید. موفق و پیروز باشید.

bhar

بدون دادن کنکور
و نمره آیلتس بالای 6.5
و b1 یا b2 زبان آلمانی
میشه مهاجرت کرد؟ برای تحصیل در رشته رادیولوژی؟

نگین سلطانی

سلام و سپاس از شما. به طور کل احتیاجی به شرکت در کنکور نیست و با داشتن مدرک زبان حداقل b2 میتونید اقدام بکنید. موفق و سربلند باشید.

Mahdi

سلام حداقل معدل برای پذیرش تحصیلی دانشگاهها المان در رشته مهندسی برق چه مقدار است اگه معدل کمتر از حد نصاب تعیین شده باشه راهی برای پذیرش هست؟

نگین سلطانی

سلام و سپاس. حداقل معدل باید 15 باشه و اگر کمتر باشه شانستون برای دانشگاه هایی با سطح پایین تر هست. موفق باشید.

فاطمه

عالی بود آیا در آلمان امکان تحصیل با مدرک دیپلم هست؟ اگه هست چطوری ؟

نگین سلطانی

سلام و سپاس. با توجه به سنتون میتونید ادامه تحصیل بدید و یا در دوره های آوسبیلدونگ شرکت کنید. موفق باشید.

مریم فلاح

لیسانس مترجمی زبان انگلیسی هستم با معدل بالا لطفا بنده را راهنمایی کنید…

شبنم نصیری

با سلام
با توجه به شرایط شما می توانید به صورت تحصیلی اقدام کنید. لطفا برای مشاوره بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

قمر احمدی

با سلام اگه زبان آلمانی بلد نباشیم باز هم می‌توانیم بورسیه اپلای کنیم ؟

شبنم نصیری

با سلام
شما باید زبان آلمانی را آموزش ببینید و همچنین بستگی به مقطع تحصیلی شما دارد. برای مشاوره رایگان با شماره 02143859 تماس حاصل فرمایید.

فائزه

آیابرای تحصیل دکتری در آلمان نیاز به گرفتن مدرک زبان آلمانی هست؟
آیلتس کافی نیست؟

شبنم نصیری

با سلام
نمره آیلتس شما باید 6.5 به بالا باشد. در صورت تدریس رشته تحصیلی شما به زبان انگلیسی آیلتس کافی است. برای مشاوره بیشتر با شماره 02143589 تماس حاصل فرمایید.

محمدرضا

آیا در شرایط پذیرش مشروط یادگیری زبان دانشگاه برای کارشناسی ارشد،همسرم هم میتونه همراهم بیاد؟

محمدحسین آقایی

سلام، وقت بخیر؛
ویزای همراه برای مهاجرت تحصیلی بستگی به شرایطی دارد که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 02143859 تماس بگیرید.

ناشناس

کاربردی بود ممنونم

ناشناس

من این مطلب دوست داشتم

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!