02143859
ایران ، تهران

تحصیل در ایتالیا

آیا تاکنون تصمیم به ادامه زندگی در خارج از کشور گرفته‌اید؟ چه چیزی مانع تصمیم‌گیری شما شده است بارها پیش آمده که بسیاری از دانشجویان تصمیم به مهاجرت گرفته‌اند اما به خاطر پیدا نکردن یک مقصد مناسب، از تصمیم خود صرف نظر کرده‌اند. در این مطلب قصد داریم یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی را به شما معرفی کنیم. تحصیل در ایتالیا یکی از به صرفه‌ترین انتخاب‌هایی است که برای مهاجرت تحصیلی پیش رویتان است. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را می‌توان خیلی راحت و با کمترین هزینه انجام داد اما به شرط این که در خصوص تحصیل در این کشور، آگاهی‌های لازم را داشته باشید. در این مطلب از مجموعه مهاجرتی بالدانو قصد داریم در خصوص شرایط تحصیل در این کشور و نکاتی که لازم است در خصوص این موضوع بدانید، با شما صحبت کنیم. کارشناسان ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

 

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا و شرایط زندگی در آن

ایتالیا یکی از زیباترین کشورهایی است که در قاره اروپا وجود دارد. جمعیت کشور ایتالیا 60 میلیون نفر است. مردم این کشور بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند. خونگرم بودن مردم و خوش برخورد بودن آن‌ها با افراد غیرایتالیایی سبب شده برای تحصیل در ایتالیا و زندگی در این کشور، با کوچک‌ترین مشکلی مواجه نشوید. این کشور چشم نواز حدود 300 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و در بخش جنوبی قاره اروپا قرار گرفته است. پیشینه تاریخی بسیار غنی ایتالیا سبب شده این کشور جزء توریست‌پذیرترین کشورهای دنیا لقب گیرد. شاید برایتان سوال باشد که چرا کشور ایتالیا در بین کشورهای اروپا به این میزان محبوبیت دارد.

ایتالیا نه تنها در بین مردم کشور ما بلکه در بین اکثر مردم دنیا دارای محبوبیت فوق العاده‌ای است. مهاجرت به ایتالیا را از هر منظری که نگاه کنید، تصمیم درستی است چرا که امکان استفاده از بورسیه تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان کشورمان وجود دارد. اگر از منظر تحصیل و آموزش به این کشور نگاه کنیم، باید بگوییم ایتالیا توانسته با هدف قرار دادن سیاست‌های درست اقتصادی و آموزشی، هزینه‌های تحصیل را به حداقل برساند. همین مسئله سبب شده تحصیل در ایتالیا جزء 3 انتخاب ارزان و مقرون به صرفه برای مهاجرت تحصیلی لقب بگیرد. شهریه دانشگاه‌های ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا به هیچ وجه قابل مقایسه نیست چرا که اختلاف بین آن‌ها موج می‌زند.

چرا باید تحصیل در ایتالیا را انتخاب کنیم؟

شاید برای شما سوال باشد که چرا باید در بین کشورهای اروپایی، آمریکایی، آسیایی و آفریقایی، تحصیل در این کشور اروپایی را انتخاب کنید؟ تحصیل در ایتالیا چه مزیت‌هایی خواهد داشت؟ در این قسمت کارشناسان گروه مهاجرتی بالدانو به خوبی پاسخ تمام این سوالات را خواهند داد. برای این که بتوانید چرایی انتخاب تحصیل در این کشور را به دست آورید، کارشناسان ما به معرفی برخی از مزایای تحصیل در این کشور پرداخته‌اند. به ادامه مطلب توجه کنید تا این مزیت‌ها را بشناسید.

شرایط پذیرش و تحصیل آسان، داشتن امکان تحصیل به زبان انگلیسی، محیط آرام و دارا بودن دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی، هزینه‌های پایین تحصیل در ایتالیا، امکان سفر به تمام کشورهای حوزه شنگن و امکان انجام کار در زمان دانشجویی، از مهم‌ترین مزیت‌هایی هستند که انتخاب تحصیل در این کشور اروپایی برایتان به همراه خواهد داشت.  برای این که بیشتر با این مزیت‌ها آشنا شوید، لازم است برخی از آن‌ها را بیشتر برایتان توضیح دهیم. گفتیم که شرایط پذیرش و تحصیل در این کشور آسان است. شما دانشجویان متقاضی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا می‌توانید بدون شرط معدل، بدون مدرک زبان و بدون پشت سرگذاشتن آزمون ورودی، پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا را به دست آورید. زمانی که ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنید، می‌توانید در زمان تعطیلات، به کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. برای سفر به این کشورها دچار هیچ محدودیتی نخواهید بود.

چرا باید تحصیل در ایتالیا را انخاب کنیم

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

اغلب دانشجویانی که به فکر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا هستند، سعی بر این دارند شرایط تحصیل در ایتالیا را به نحوی بشناسند. از آن جایی که دانشگاه یک رکن مهم آموزشی است، باید برای تحصیل در آن به صورت اختصاصی آن را بررسی کنید. مقاطع تحصیلی دانشگاه های ایتالیا به 4 دسته تقسیم می‌شوند. مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و ارشد تخصصی، 4 مقطع تحصیلی در ایتالیا هستند. در ادامه شرایط مربوط به هر کدام را توضیح می‌دهیم.

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

افرادی که متقاضی تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی هستند، باید ابتدا شرایط تحصیل در ایتالیا در این مقطع را بشناسند. دانش آموزانی می‌توانند در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا شروع به تحصیل کنند که موفق شده باشند مدرک دیپلم را دریافت کنند. شما متقاضیان باید ابتدا مدرک دیپلم خود را ارائه کنید. بعد از ارائه مدرک دیپلم، نوبت به ارائه مدرک زبان است. شما باید برای پذیرش در مقطع کارشناسی برای تحصیل در این کشور، در دوره‌های زبان انگلیسی یا زبان ایتالیایی شرکت کنید. شاید برای بسیاری از شما سوال باشد که در مقطع کارشناسی برای تحصیل در این کشور، امکان تحصیل در چه رشته‌هایی وجود دارد؟

شما می‌توانید با انتخاب تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی، در رشته‌هایی همچون پرستاری، مهندسی خودرو، مهندسی کامپیوتر، روانشناسی، حقوق، معماری، مهندسی مکانیک، مدیریت، مهندسی برق و بیوانفورماتیک، تحصیل کنید. جالب این است که پس از اخذ مدرک در هر یک از این رشته‌ها، در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد را نداشته باشید، می‌توانید مستقیم وارد بازار کار این کشور شوید. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و آغاز تحصیل در مقطع کارشناسی، نیاز به ارائه یک سری از مدارک دارد. مهم ترین مدارک مورد نیاز که باید برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارائه کنید، بدین شرح است:

 • ترجمه ریز نمرات دوره دبیرستان یا پیش دانشگاهی
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • ترجمه دقیق مدرک دیپلم
 • انگیزه نامه تحصیلی
تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

شما علاقه‌مندان تحصیل در ایتالیا می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشگاه‌های این کشور را انتخاب کنید. البته اگر شرایط لازم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را داشته باشید می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدهید. در مقطع کارشناسی ارشد، دوره‌های زبان انگلیسی برگزار می‌شوند که شرکت در آن‌ها برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا را به زبان انگلیسی دارند الزامی است. امکان تحصیل در اکثر رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا برای دانشجویان وجود دارد. شما می‌توانید در مقطع کارشناسی، در تمامی زیر گروه‌های پیراپزشکی، هنر و علوم انسانی، رشته‌های مهندسی علوم اجتماعی و معماری مشغول به تحصیل شوید.

برای این که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل شوید، باید مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کرده باشید. توصیه نامه تحصیلی، مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی، ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی، انگیزه نامه، ترجمه دقیق و روان مدرک کارشناسی رزومه تحصیلی، تمامی مدارکی هستند که شما برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی نیاز خواهید داشت.

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری

مدرک دکتری بالاترین سطح از یک مدرک تحصیلی است که شما با تحصیل در ایتالیا می‌توانید آن را به دست آورید. شما دانشجویانی که در این مقطع تحصیل می‌کنید برای این که مدرک خود را دریافت کنید باید در یک آزمون جامع و معتبر شرکت کنید و سپس برای دفاع از پایان نامه خود آماده شوید. برای تحصیل در این کشور در مقطع دکتری باید بتوانید زبان انگلیسی را روان صحبت کنید. چرا که دوره‌های مقطع دکتری به زبان انگلیسی هستند. برای پذیرش در مقطع دکتری جهت تحصیل در این کشور نیز باید همانند سایر مقاطع، مدارکی را برای پذیرش جمع‌آوری کنید.

شما باید به طور کلی 8 مدرک را برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری آماده کنید. این مدارک عبارتند از:

 • پروپوزال
 • ترجمه ریز نمرات مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • مقاله در زمینه تحصیلی
 • ترجمه مدرک مقطع کارشناسی و مقطع کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • رزومه تحصیلی
 • ارائه توصیه نامه تحصیلی

تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری بسیار سخت است. پس اگر قصد تحصیل در این مقطع را دارید، بهتر است در جمع‌آوری مدارک خواسته شده نهایت دقت و توجه را به خرج دهید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه‌ها جزء نکات حائز اهمیت هستند که باید در آشنایی از شرایط تحصیل در این کشور با آن‌ها آشنا شوید. تحصیل در هر دانشگاهی هزینه‌هایی برایتان خواهد داشت. یک پیشنهاد فوق‌العاده برای افرادی که به دنبال تحصیل در این کشور با کمترین هزینه هستند. دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند جهت کاهش هزینه‌های تحصیل در ایتالیا، از بورسیه استانی این کشور استفاده کنند. این بورسیه طبق شرایط مالی دانشجویان اعمال می‌شود. دانشجویی که شامل بورسیه تحصیلی استانی شود، تنها 10 درصد از هزینه‌های تحصیل را می‌پردازد. مابقی هزینه‌ها مانند شهریه، توسط دانشگاه پرداخته می‌شود.

شهریه دانشگاه‌های ایتالیا از یک مقطع تحصیلی با مقطع تحصیلی دیگر متفاوت است. به طور کلی هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه‌های دولتی این کشور چندان زیاد نیست. برای مثال شما جهت تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، باید سالانه بین 400 تا 800 یورو شهریه بپردازید. این در حالی است که برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، میزان شهریه همین مقاطع از 6 تا 20 هزار یورو در سال است. باید این را نیز اضافه کنیم که شهریه‌های اخذ شده از دانشجویان، متناسب با رشته‌ای است که در آن تحصیل می‌کنند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

دانشجویانی که تصمیم به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می‌گیرند، باید علاوه بر هزینه‌های تحصیل در ایتالیا به هزینه‌های زندگی در این کشور توجه کنند. بیشترین هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا مختص به ماه‌های نخست است. شما باید در ماه‌های اولیه، اولین قسط بورسیه استانی را پرداخت کنید. در همین ماه‌های نخست، باید به فکر اجاره بهای مسکن، هزینه حمل و نقل، مواد غذایی و هزینه پرداخت قبوض و اینترنت باشید. اما هزینه زندگی دانشجویی چقدر است؟

هزینه زندگی در ایتالیا به سبک زندگی و مصرف شما بستگی دارد. برای مثال شما می‌توانید با توجه به مسکنی که برای زندگی انتخاب می‌کنید، بخش عمده‌ای از هزینه‌هایتان را کاهش یا افزایش دهید. برای مثال، اجاره مسکن در شهر جنوا 500 تا 600 یورو در ماه است. در حالی که شما باید برای اجاره بهای مسکن در شهر میلان، 800 تا 900 یورو اجاره بپردازید. بنابراین سعی کنید با انتخاب‌های درست، هزینه‌های خود را برای تحصیل در ایتالیا کاهش دهید.

مشاوره تحصیل در ایتالیا

این مطلب به خوبی نشان دهنده اهمیت مهاجرت به ایتالیا است. چگونه می‌توان شرایط تحصیل در این کشور را مهیا کرد؟ تحصیل در این کشور اروپایی نیاز به انجام چه اقداماتی دارد؟ برای این که پاسخ تمام این سوالات را به دست آورید، باید از یک موسسه مهاجرتی کمک بگیرید. موسسه مهاجرتی بالدانو یکی از بهترین موسساتی است که در کشورمان فعالیت می‌کند. مجموعه مهاجرتی بالدانو با داشتن مشاوران و کارشناسان متخصص می‌تواند مشاوره تحصیل در ایتالیا را به شما متقاضیان ارائه کند. برای این که شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را فراهم کنید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما همیشه آماده کمک به شما هستند.

مشاوره تحصیل در ایتالیا

نتیجه گیری

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یکی از شیوه‌های آسان برای مهاجرت به این کشور اروپایی است. اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، بهتر است همین حالا برای انجام کارهای مهاجرت اقدام کنید. در این مطلب، کارشناسان ما در گروه مهاجرتی بالدانو، به صورت جامع و کامل به معرفی شرایط تحصیل در این کشور پرداختند. اگر پس از مطالعه این مطلب، سوالی در خصوص تحصیل در این کشور اروپایی در ذهنتان شکل گرفت، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

4.2/5 - (8 امتیاز)
9 دیدگاه
کاوه

سلام.وقت بخیر.من شنیده بودم دانشگاه های ایتالیا خوابگاه رایگان دارن.درسته؟

نگین سلطانی

سلام و سپاس از همراهی شما. در صورتی که بورسیه دریافت کنید، بله، میتونید از این شرایط استفاده کنید. برای بررسی شرایطتون و دریافت اطلاعات در این زمینه، میتونید از کارشناسان بالدانو مشاوره دریافت کنید. شماره تماس ما : ۰۲۱۴۳۸۵۹

محمد علی حسینی

ن

محمد علی حسینی

نیاز به مشاوره جهت مهاجرت با ایتالیارادارم
با تشکر

نگین سلطانی

سلام و سپاس از همراهی شما. جهت دریافت مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان ما در بالدانو تماس بگیرید. شماره تماس ما: ۰۲۱۴۳۸۵۹

رمضان حسینی

سلام وقت بخیر من مهاجر افغانی هستم درايران

نگین سلطانی

سلام و سپاس از همراهی شما.

بهنام عسگری

باسلام وتبریک عید نوروز بنده بهنام عسگری ساکن استان گیلان آستارا هستم جهت تحصیل فرزندم حسین به کشور ایتالیا از شما مشاوره بگیرم پسرم امسال سال آخر دبیرستان در رشته تجربی تحصیل میکند متشکرم

نگین سلطانی

سلام، سال نو بر شما هم مبارک باشه. بعد از اینکه دیپلم گرفتن میتونن برای تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام بکنن و مشکلی نیست. برای مشاوره بیشتر در این زمینه توصیه میکنیم که مشاوره تلفنی و رایگان بالدانو رو از دست ندید. شماره تماس ما: ۰۲۱۴۳۸۵۹

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!