02143859
ایران ، تهران

بورسیه تحصیلی کانادا

در این مطلب از وبسایت مجموعه مهاجرتی بالدانو می خواهیم به بررسی کامل بورسیه تحصیلی کانادا بپردازیم. امروزه بورسیه های تحصیلی متنوعی درنظر گرفته شده است. بسیار از دانشجویان به دنبال بورسیه تحصیلی کشور CANADA هستند و رقابت سر این بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است. بسیاری از افراد به خاطر آب و هوای بسیار خوب کانادا، دانشگاه های بسیار خوب، بهترین سیستم آموزشی دنیا، مدارک دانشگاهی معتبر و غیره به دنبال این بورسیه هستند. در این مطلب به چگونگی و شرایط گرفتن این بورسیه و همچنین مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا پرداخته می شود.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

همان طور که گفته شد بسیاری از دانشجویان به دنبال گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا می باشند و رقابت برای گرفتن بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است. اگر شما خواسته باشید به عنوان یک دانشجو بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کنید، برای این کار در ابتدا باید شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را داشته باشید. البته باید بدانید که بورسیه تحصیلی در کشور کانادا دارای انواع مختلفی است و هر کدام دارای شرایط مربوط به خود می باشد ولی در حالت کلی هر دانشجو برای گرفتن بورسیه باید شرایط زیر را داشته باشد.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

داشتن رزومه تحصیلی و نمرات تحصیلی عالی

هر دانشجو که قصد دارد برای بورسیه تحصیلی کانادا و یا هر دانشگاهی اقدام کند باید نمرات بسیار خوب و هچنین معدل بسیار خوب و قابل قبولی داشته باشد. دلیل این شرط این است که بسیاری از اسکالرشیپ هایی که در کانادا وجود دارند از نوع merit-based است. این merit-based به معنای مبتنی بر شایستگی است. در نتیجه بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان شایسته داده می شود. اگر می خواهید در مقطع لیسانس اقدام به گرفتن بورسیه تحصیلی کنید، ملاک معدل های پایه 9، 10، 11 و 12 شما می باشد ولی اگر در مقطع فوق لیسانس می خواهید بورسیه تحصیلی بگیرید، ملاک ارزیابی شما معدل دانشگاهی شما است.

داشتن مهارت زبان انگلیسی خوب

افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، زبان انگلیسی را به صورت زبان مادری خود نمی دانند، به همین دلیل برای مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های خارجی، نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارند. دانشجویان اگر نمره بالا در آزمون IELTS، تافل، PTE  یا دولینگو داشته باشند، شانس بالاتری در گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا دارند. البته باید بدانید در آزمون آیلتس باید نمره شما حداقل 7 باشد تا مورد قبول دانشگاه قرار گیرد.

داشتن مهارت زبان انگلیسی خوب

داشتن برنامه های فوق برنامه

اسکالرشیپ ها در کانادا معمولا فعالیت های داوطلبانه دانشجویان و همچنین فعالیت های فوق برنامه آن ها را زیر نظر می گیرند. این شرط برای گرفتن بورسیه بیشتر مربوط به بورسیه های تحصیلی خاص مانند کارهای اجتماعی می باشد. البته دانشجویان متقاضی برای بورسیه تحصیلی دانشگاه اگر مقاله ، نمونه کار، سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو داشته باشند، بسیار عالی است . اگر یک دانشجو این موارد را داشته باشد، امتیاز او برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر می شود. ناگفته نماند اگر شما در فعالیت هایی مانند فعالیت های ورزشی، طراحی، کارهای هنری و فرهنگی و….. گواهینامه فنی حرفه ای داشته باشید، امتیاز شما بالاتر است و شانس شما برای گرفتن بورسیه بیشتر می شود.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد باید شرایطی همچون داشتن مقالات و پژوهش های بین المللی، نمره زبان بالا، سن مناسب، داشتن توصیه نامه از اساتید برجسته دانشگاه خود و همچین رزومه بسیار مناسب دارا باشند. بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به صورت علمی تحقیقاتی است. به این صورت است که دانشگاه بابت تحقیقات علمی دانشجو مبلغی را به عنوان بورسیه به او می دهد. این مبلغ حدود چهارده هزار دلار کانادا می باشد.

شرایط گرفتن بورسیه کانادا در مقطع دکتری

بورسیه هایی که در مقطع دکتری در کانادا ارائه می شوند، دو نوع هستند که شامل بورسیه به صورت دستیار آموزشی و دستیار تحقیقاتی است. این بورسیه به این صورت است که دانشجو به میل خود می تواند نوع بورسیه تحصیلی کانادا را انتخاب کند و باید در دانشگاه به تدریس مشغول شود یا تا پایان تحصیل خود تحقیقات و فعالیت های علمی انجام دهد. دانشگاه بابت تدریس یا انجام تحقیقات علمی به آن فرد مبلغی به عنوان بورسیه می دهد. انجام تحقیقات و فعالیت های علمی در این مقطع بیشتر مربوط به دانشجویان رشته های فنی و علوم پایه است. مبلغی که دانشگاه بابت این بورسیه پرداخت می کند تا 18 هزار دلار کانادا است.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

همه کشورها دارای بورسیه های تحصیلی متنوعی می باشند و کانادا هم دارای بورسیه های تحصیلی متنوعی است. بورسیه تحصیلی کانادا به سه دسته تقسیم می شود. بورسیه های تحصیلی شامل Bursaries، Grants و اسکالرشیپ است. در بین این سه نوع بورسیه دو نوع بورسیه اول مربوط به بومی های کانادا می باشد که توانایی پرداخت شهریه ندارند. البته نمی توان گفت این دو کاملا مختص افراد بومی کانادا است ولی افراد بومی کانادا در اولویت قرار دارند و بسیار کم به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد. اما بورسیه تحصیلی نوع سوم به دانشجویانی تعلق می گیرد که دارای سطح علمی بالا هستند.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

چگونه بورسیه تحصیلی کانادا بگیریم؟

گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا کاری سخت است زیرا تعداد افراد زیادی درخواست را ارسال می کنند و در پایان تعداد افراد بسیاری کمی برای بورسیه کانادا انتخاب می شوند. ابتدا برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا باید با شرایط آن آشنا شویم که در ابتدای مطلب به آن پرداخته شد. اگر شرایط گرفتن بورسیه را دارید می توانید مراحل بعدی را برای اخذ بورسیه طی کنید.

در قدم بعدی برای گرفتن بورسیه تحصیلی باید با انواع آن آشنا شوید زیرا در کانادا همانند کشورهای دیگر انواع بورسیه تحصیلی وجود دارد. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که بورسیه تحصیلی کانادا رابطه مستقیم با رزومه تحصیلی و همچنین نمرات و پشتوانه علمی شما دارد. شما اگر تمام شرایط مربوط به گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا یعنی معدل و رزومه تحصیلی خوب، داشتن حداقل یک فعالیت فوق برنامه و همچنین نمره آزمون آیلتس 7 را داشته باشید، می توانید اقدام به گرفتن بورسیه تحصیل کانادا کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که برخی از دانشگاه ها در کانادا نمره آزمون ورودی برایشان مهم است و این نمره را قبل از دادن بورسیه تحصیلی مورد ارزیابی قرار می دهند. دانشجویانی که می خواهند برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند حتما باید کار عام المنفعه انجام داده باشند. در رابطه با کار عام المنفعه باید بدانید که حداقل به 200 ساعت کار داوطلبانه نیاز است تا بتوانید بورسیه تحصیلی کانادا را بگیرید.

چگونه بورسیه تحصیلی کانادا بگیریم

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا

تا به اینجا با انواع بورسیه در مقاطع مختلف آشنا شدید. همچنین شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا را می دانید اگر شرایط لازم را دارید و می خواهید اقدام به گرفتن بورسیه تحصیلی کنید باید مدارکی را آماده کنید. در این قسمت می خواهیم به بررسی مدارکی که برای گرفتن بورسیه تحصیلی این کشور لازم است بپردازیم. مدارک نسبت به مقطع تحصیلی و همچنین نوع بورسیه ای که می خواهید بگیرید متفاوت است. در ادامه به مواردی که برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی لازم است، پرداخته شده است و ناگفته نماند که اکثر آن ها در مقاطع مختلف شبیه به هم هستند و در بعضی موارد متفاوت می باشند.

 • شما باید فرم درخواست بورسیه تحصیلی کانادا را تکمیل نمایید.
 • کپی مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه رسمی رزومه دانشجو
 • ترجمه ریز نمرات تحصیلی دانشجو
 • مدرک زبان بین المللی با حداقل نمره 7
 • ارائه انگیزه نامه و برنامه تحصیلی موجه یا به عبارتی SOP
 • ارائه نمرات دانشجو در آزمون های SAT، ACT و یا GRE (اگر دانشگاه مورد نظر درخواست کرد، ارائه دهید.)
 • ارائه سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو
 • ارائه توصیه نامه
 • ارائه نامه تمکن مالی دانشجو و یا نامه ای به عنوان این که والدین به عنوان اسپانسر مالی هستند.
 • ارائه آزمایش مدیکال دانشجو (اگر دانشگاه مورد نظر درخواست کرد، ارائه دهید.)

نکاتی که باید در ارائه مدارک خود رعایت کنید

مدارکی که شما می خواهید برای بورسیه تحصیلی کانادا ارائه دهید، باید مهر تایید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه را داشته باشند و همچنین توسط دارالترجمه به صورت رسمی ترجمه شوند. دو موردی که باید در نظر بگیرید این است که شرایط سنی و همچنین گپ تحصیلی دانشجو بسیار مهم است. یعنی نباید فاصله زمانی آخرین مدرک تحصیلی که دانشجو دریافت کرده است زیاد باشد و همچنین سن دانشجو نباید بالای سی سال باشد. اگر این دو نکته را در نظر نگیرید، شانس شما برای انتخاب شدن کم است. همچنین پایین بودن معدل دانشجو و ارائه ندادن نامه تمکن مالی در انتخاب نشدن شما بسیار تاثیر دارد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های کانادا ممکن است به صورت کامل و فول فاند نباشد. در نتیجه داشتن تمکن مالی بسیار مهم است که بتوانید هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا را پوشش دهید. به همین علت دانشگاه به نامه تمکن مالی بسیار اهمیت می دهد و اگر شما ارائه ندهید ممکن است که درخواست شما رد شود.

مشاوره بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی کانادا برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند اهمیت بسیار زیادی دارد. کسانی که به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل در کانادا هستند، باید قبل از اقدام به انجام این کار، با یک مشاور گفت و گو کنند. مشاوره بورسیه تحصیلی Canada می تواند به شما راه های بورسیه شدن به راحت ترین شکل ممکن را معرفی کند. مشاوره می تواند با ارائه بهترین راهکارها شما را به هدفتان نزدیک تر کند و کمک کند تا در مدت زمانی کمتر به هدف خود برسید. فراموش نکنید که بورسیه تحصیلی این کشور از حساسیت بالایی برخوردار است. اگر نسبت به این موضوع بی توجه باشید ممکن است با ریجکت شدن درخواست خود مواجه شوید.

شما علاقه مندان به دریافت بورسیه تحصیلی کانادا می توانید قبل از مهاجرت به این کشور، جلسات مشاوره را نزد کارشناسان موسسه مهاجرتی بالدانو سپری کنید و پس از دریافت راهنمایی های لازم، با آماده ترین حالت ممکن به دنبال تحصیل در کانادا باشید.

مشاوره بورسیه تحصیلی

نتیجه گیری

بسیار از دانشجویان به دلیل شرایط خوب کانادا دوست دارند در حین تحصیل در این کشور بورسیه بگیرند. به دلیل این که درخواست های بورسیه تحصیلی کانادا بسیار زیاد است، در نتیجه گرفتن بورسیه چندان آسان نخواهد بود. هر ساله افراد زیادی برای بورسیه درخواست می دهند اما تعداد کمی از آن ها انتخاب می شوند. شما برای این که شانس خود را برای گرفتن بورسیه کانادا افزایش دهید باید تمام شرایط مورد نیاز را داشته باشد تا بتوانید بورسیه شوید. همچنین در این مطلب به شرایطی اشاره شد که اگر آن ها را داشته باشید شانس بورسیه شدن شما را افزایش می دهد.

پس برای این که بتوانید شانس خود را افزایش دهید، سعی کنید که علاوه بر شرایط اصلی شرایط دیگر نیز داشته باشید. سعی کنید تمام مدارکی که امتیاز محسوب می شود را بگیرید. البته برای گرفتن بورسیه تحصیلی کشور کانادا در مقطع کارشناسی باید تلاش خود را چند برابر کنید زیرا تعداد افرادی که در این مقطع درخواست می دهند بیشتر از مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است.

سوالات متداول

چه کسانی می‌توانند بورسیه تحصیلی کشور کانادا را دریافت کنند؟

برای دریافت بورسیه تحصیلی به رزومه قوی و نمرات عالی نیاز دارید. همچنین باید حداقل نمره IELTS هفت هم نیاز دارید. جزئیات بیشتر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در متن مطلب آورده شده و می‌توانید شرایط خود را با مشاوران بالدانو چک کنید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور کانادا به چه مدارکی نیاز است؟

فرم درخواست بورسیه، کپی مدارک هویتی، ترجمه رسمی رزومه، مدرک زبان با حداقل نمره هفت از جمله مدارک مورد نیاز است. برای اخذ بورسیه ۱۱ مدرک نیاز دارید که چک لیست آن در متن مقاله آورده شده است.

منبع

3.6/5 - (8 امتیاز)
2 دیدگاه
محمد رضا علینژاد

باسلام…
برای ویزای درمان پزشکی چه کاری باید انجام بدم؟

شبنم نصیری

با توجه به مدارک و سابقه کار در این حوزه می توانید برای کشورهایی مثل کانادا، آلمان، اتریش اقدام کنید البته سطح زبان شما بسیار اهمیت دارد.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!