02143859
ایران ، تهران

بهترین دانشگاه های جهان

امروزه افراد زیادی قصد دارند برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. قبل از انتخاب کشور برای ادامه تحصیل  باید با بهترین دانشگاه های جهان آشنا شوید و رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان را بدانید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. این دانشگاه‌ها بر اساس عواملی همچون محیط آموزش، حجم تحقیقات، دستاوردها، اساتید دانشگاه، ارتباط با صنعت، انتقال دانش، تدریس و…. رتبه‌بندی می شوند. در این مطلب از موسسه مهاجرتی بالدانو می‌خواهیم به معرفی و بررسی بهترین دانشگاه‌های جهان که از همه نظر دارای رتبه و جزء برترین‌ها هستند بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا همه چیز را در خصوص مهاجرت تحصیلی بدانید.

تاریخچه رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های جهان

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان معمولا به عنوان رتبه‌بندی شانگهای شناخته می‌شود. شانگهای نظامی است که دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند و بهترین‌ها را هر سال تعیین می کند. این ایده رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط دانشگاه شانگهای جیاتانک در سال 1998 داده شد و در همان سال پایه‌گذاری شد. تعیین بهترین دانشگاه های جهان و رنکینگ آنها به صورت سالیانه انجام می‌شود. دلیل این که تصمیم بر این گرفته شد تا بهترین دانشگاه‌ها را رتبه‌بندی کنند، رییس جمهور وقت چین بود. رئیس جمهور چین اصرار داشت که تعدادی از دانشگاه‌های چین باید در سطح بین‌المللی فعالیت کنند و جزء رنکینگ دانشگاه‌های جهان باشند.

تاریخچه رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان

معیارهای انتخاب بهترین دانشگاه

نظام رتبه‌بندی دانشگاه های جهان برای ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها و تعیین رنکینگ دانشگاه‌ها، 4 معیار را در نظر می‌گیرند. چهار معیاری که برای تعیین برترین دانشگاه های جهان در نظر می‌گیرند، شامل کیفیت آموزش، کیفیت اعضای دانشگاه، هیئت علمی دانشگاه و خروجی‌های پژوهش و سرانه عملکرد دانشگاه هستند. برای تعیین برترین دانشگاه‌های جهان، میزان موفقیت آنها را در این چهار معیار بررسی می‌کنند.

البته به خاطر این که شاخص‌های بالا برای تعیین بهترین دانشگاه‌های جهان به صورت کلی است، برای رتبه‌بندی بهتر برای هر کدام از معیارها چند شاخص ارائه کرده‌اند. پس از امریکا، می‌توان گفت، دانشگاه های روسیه و دانشگاه های مجارستان، انتخاب‌های خوبی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. از آن جایی که ترکیه در همسایگی ما قرار دارد، تحصیل در دانشگاه های ترکیه نیز برای ما ایرانیان انتخاب مناسبی خواهد بود.

معیارهای انتخاب بهترین دانشگاه های جهان

رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان در سال 2022

در ادامه می خواهیم به معرفی  بهترین دانشگاه های جهان در سال 2021 بپردازیم. این دانشگاه ها در همه معیارها بهترین بودند تا جزء رنکینگ دانشگاه های جهان قرار گرفتند.

دانشگاه MIT ماساچوست

اولین دانشگاه که جزء بهترین دانشگاه‌ها قرار گرفته، دانشگاه MIT (Massachusetts Institute of Technology) است. این دانشگاه در سال‌های 2020 و 2021 جزء بهترین دانشگاه های جهان بوده و نوابغ بسیار بزرگی در این دانشگاه پرورش داده شده‌اند. دانشگاه ام آی تی در سال 1863 تاسیس شده، ولی افتتاح دانشگاه به خاطر جنگ‌های داخلی آمریکا در سال 1865 انجام شده است. جالب است بدانید نخستین کلاس این دانشگاه با حضور 15 دانشجو برگزار شده و در شهر بوستون بوده است. این دانشگاه که جزء برترین دانشگاه‌های جهان است، یکی از قطب‌های اصلی پژوهشی در زمینه های علوم فیزیکی، کامپیوتر، هوا و فضا و مهندسی در آمریکا بوده است.

این دانشگاه دارای پنج دانشکده معماری و برنامه‌ریزی، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی، مدیریت و دانشکده علوم پایه است. البته ناگفته نماند که این دانشگاه دارای کالج علوم بهداشتی و تکنولوژی می‌باشد. همان طور که گفته شد این دانشگاه قطب پژوهش‌های مهندسی و فیزیک است، ولی این دانشگاه در رشته‌های اقتصاد، علوم سیاسی، مطالعات شهری، زبان‌شناسی و همچنین فلسفه بسیار قدرتمند و قوی کار کرده است. دانشگاه MIT به طور کلی هر سال ده‌هزار دانشجو در رشته‌های مختلف می‌پذیرد. پذیرش در این دانشگاه به دلیل این که جزء برترین دانشگاه‌های جهان است، بسیار سخت بوده و رقابت بر سر گرفتن پذیرش این دانشگاه بسیار زیاد است.

دانشگاه ام آی تی ماساچوست

دانشگاه استنفورد آمریکا

دومین دانشگاه از نظر رنکینگ دانشگاه‌های جهان دانشگاه استنفورد آمریکا است. این دانشگاه سال 1885 تاسیس و در سال 1891 افتتاح شده است. این دانشگاه در سیلیکون در کالیفرنیا واقع شده است. دانشگاه استنفورد به خاطر مزیت‌های بسیار زیادی که دارد در رتبه دوم بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است و مهمترین مزیت این دانشگاه آب و هوای آن است. این دانشگاه دارای آب و هوای آفتابی بسیار خوبی است؛ البته ناگفته نماند که دانشگاه استنفورد در نزدیکی  شهرهای سان جوز و فرانسیسکو قرار دارد که دانشجویان می‌توانند برای اوقات فراغت خود به این شهرها بروند.

این دانشگاه به یاد پسر جیمز و لیلاند استنفورد ساخته شده است، آن دو می‌خواستند با آموزش‌های عملی در این دانشگاه، شهروندانی آگاه و مفید تربیت کنند. این دانشگاه که جزء بهترین دانشگاه‌های جهان است، همچنان بر هدف خود که تربیت افراد آگاه و مفید بوده، پایبند است. امروزه دانشجویان کارشناسی این دانشگاه باید دروسی همچون نگارش، زبان خارجی، علوم انسانی، مسائل مربوط به جامعه و همچنین مسائل فرهنگی را بگذرانند تا بتوانند فارغ‌التحصیل شوند. این دانشگاه به خاطر این که از 55 کشور مختلف جهان دانشجو گرفته، تنوع فرهنگی بالایی دارد. دانشگاه استنفورد بی‌دلیل جزء برترین دانشگاه‌های جهان نیست و این دانشگاه دارای 84 جایزه نوبل، 28 جایزه تورینگ و همچنین 8 مدال فیلدز است.

کارآفرین‌های برتر جهان در این دانشگاه پرورش یافته‌اند. موسس شرکت‌هایی همچون HP ،Yahoo ،Netflix ،PayPal ،Nike و Nvidia در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده‌اند. این دانشگاه از هفت دانشکده علوم انسانی، مهندسی، محیط زیست، انرژی و زمین، حقوق، پزشکی و دانشکده آموزش و دانش تجارت تشکیل شده است. این دانشگاه هر سال حدود هفت هزار دانشجوی کارشناسی و نه هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی پذیرش می‌کند. پذیرش در این دانشگاه به خاطر این که جزء بهترین دانشگاه‌های جهان است، سخت بوده و برای پذیرش در این دانشگاه باید تلاش زیادی کنید.

دانشگاه استنفورد آمریکا

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد یکی دیگر از دانشگاه‌های بسیار معروف ایالات متحده آمریکا است. این دانشگاه در شهر کمبریج ماساچوست قرار گرفته است. دانشگاه هاروارد در سال 1636 توسط یکی از نمایندگان مجلس ماساچوست به نام جان هاروارد تاسیس شد. این دانشگاه در پژوهش های نوآورانه در علوم مختلف پیشتاز تمام دانشگاه‌ها بوده است. دانشگاه هاروارد دارای رشته‌های متنوعی است و در علوم مختلف موفق بوده است که توانسته جزء بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گیرد. این دانشگاه دارای 10 دانشکده می‌باشد و همچنین دارای یک موسسه مطالعات پیشرفته رادکلیف است. چندین رئیس جمهور آمریکا در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. افرادی همچون باراک اوباما، جورج دابلیو بوش، جان اف کندی، جان آدامز، تئودور روزولت و فرانکلین روزولت در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

شهریه دانشگاه هاروارد بسیار بالا است، ولی به خاطر این که جزء بهترین دانشگاه های جهان است، بسیاری از افراد برای گرفتن پذیرش این دانشگاه اقدام می‌کنند ولی ناگفته نماند دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در این دانشگاه از انواع بورسیه های تحصیلی استفاده کنند. یکی از دلایلی که این دانشگاه جزء برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است، این است که یکی از بزرگترین کتابخانه‌های دانشگاهی جهان در دانشگاه هاروارد است. بیشتر دانشجویان این دانشگاه از خارج از آمریکا می‌آیند و به همین علت دارای تنوع فرهنگی بالایی است.

دانشگاه انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا

این دانشگاه چهارمین دانشگاه در بین بهترین دانشگاه های جهان است. دانشگاه انستیتو به دانشگاه Caltech معروف است. این دانشگاه در شهر پاسادنا کالیفرنیا واقع شده است. این دانشگاه در رشته های مهندسی و علوم پایه بسیار معروف است و در مطالعه در این دو حوزه پیشتاز بوده است. دانشگاه کلتک در سال 1891 تاسیس شده است. دانشگاه انستیتو به طور تخصصی روی رشته‌های مهندسی و علوم کار می‌کند و در حال حاضر دارای شش بخش مختلف است. این دانشگاه در مسابقات بسیار زیادی برنده شده و یکی از دلایلی که جزء دانشگاه های برتر جهان جای گرفته، همین جوایز است. دانشگاه کلتک تا به الان برنده 76 جایزه نوبل، چهار مدال فیلدز و شش جایزه تورینگ شده است.

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد یکی دیگر از بهترین دانشگاه های جهان است. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که دانشگاه آکسفورد در بعضی از سیستم‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان به عنوان بهترین دانشگاه جهان است. این دانشگاه در قرن یازده میلادی تاسیس شده و جزء قدیمی‌ترین دانشگاه های جهان است. این دانشگاه به خاطر قدیمی بودن، جزء جاذبه‌های توریستی انگلستان به شمار می‌آید . البته یکی دیگر از دلایلی که جزء مکان‌های توریستی است، این است که این دانشگاه به عنوان لوکیشن فیلم هری پاتر استفاده شده است. تا به الان دانشجویان از 160 کشور جهان برای تحصیل در این دانشگاه به انگلستان مهاجرت کرده‌اند.

پذیرش در این دانشگاه به خاطر این که از جمله بهترین دانشگاه های جهان است و همچنین در بعضی سیستم‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان جزء رتبه‌های اول بوده، بسیار سخت است و رقابت بسیار شدیدی بین دانشجویان وجود دارد. بزرگترین موزه جهان و همچنین بزرگترین روزنامه دانشگاهی در اختیار دانشگاه آکسفورد است. این دانشگاه 72 جایزه نوبل، 3 مدال فیلدز و همچنین 6 جایزه تورینگ را در خود جای داده است. یکی از مزایای این دانشگاه این است که بورسیه‌های متنوعی به دانشجویان سراسر جهان ارائه می‌دهد. این بورسیه‌ها برای دانشجویان نیازمند و مستعد بسیار مناسب است. ناگفته نماند این بورسیه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب است.

دانشگاه آکسفورد

گروه مهاجرتی بالدانو در خصوص بهترین دانشگاه های جهان

آشنایی با بهترین دانشگاه های جهان برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف را دارند، می‌تواند کمک زیادی کند تا بهترین انتخاب را انجام دهند. دانشگاه‌هایی که هر کدام می‌توانند آینده شما را به گونه‌ای دیگر رقم بزنند. کارشناسان بالدانو در این مطلب همه آنچه را که لازم بود، در خصوص بهترین دانشگاه های جهان برایتان ارائه کردند. اگر سوالی در خصوص بهترین دانشگاه های جهان دارید می‌توانید پاسخ آن را از کارشناسان ما بپرسید.

نتیجه‌گیری

در جهان دانشگاه بسیار زیادی وجود دارد که در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته‌اند. در این رتبه‌بندی‌ها برترین و بهترین دانشگاه‌های جهان تعیین می‌شود. این رتبه‌بندی به دانشجویان سراسر جهان بسیار کمک می‌کند تا بتوانند در بهترین دانشگاه های جهان پذیرش بگیرند. در این مطلب به صورت کامل به بررسی 5 مورد از دانشگاه‌های برتر که رنکینگ دانشگاه‌های جهان دارای رتبه‌های بالایی هستند، پرداخته شده است. این پنج دانشگاه جزء پنج دانشگاه اول جهان هستند که پذیرش در آن ها سخت است و دانشجویان سراسر جهان رقابت بسیار شدید با یکدیگر دارند.

4.2/5 - (5 امتیاز)
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!