02143859
ایران ، تهران

دانشگاه‌ های آلمان

تحصیل همواره یکی از مهم‌ترین موضوعات زندگی بوده است. اینکه قصد تحصیل تا چه مقطعی را دارید بسته به تصمیم خودتان است. گاهی پیش می‌آید که افراد قصد دارند تحصیل و آینده تحصیلی خود را در خارج از کشور دنبال کنند. افرادی که تصمیم به تحصیل در این دانشگاه ها می‌گیرند، باید سعی کنند اطلاعات کامل را جمع‌آوری کنند. تحصیل در آلمان یکی از انتخاب‌های پیش روی شما است. دانشگاه های آلمان جزء پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین دانشگاه‌های دنیا هستند. برای اینکه شانس خود را برای تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان امتحان کنید، بد نیست به فکر مهاجرت به آلمان باشید. در این مطلب از موسسه مهاجرتی بالدانو قصد داریم تا اطلاعات جامع و کاملی را در خصوص دانشگاه‌های این کشور در اختیارتان قرار دهیم تا با آگاهی برای مهاجرت به این کشور اقدام کنید.

اهمیت تحصیل در دانشگاه های آلمان

شاید اولین سوالی که در خصوص دانشگاه‌های این کشور در ذهن شما مطرح شود، چرایی این انتخاب است. چرا باید در بین تمامی کشورهای اروپایی و آمریکایی، دانشگاه های آلمان را برای تحصیل انتخاب کنیم؟ مهاجرت به آلمان و تحصیل در آن، چه اهمیتی دارد؟ پاسخ به این سوال بسیار آسان است. شما با مهاجرت به آلمان شانس تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور را خواهید داشت. برخی از بهترین دانشگاه‌های این کشور هزینه ای از شما دانشجویان دریافت نخواهند کرد. این مسئله اهمیت انتخاب شما را نشان می‌دهد. رنکینگ دانشگاه‌ های آلمان در بین سایر کشو‌رهای اروپایی، از وضعیت بهتری برخوردار است. در دانشگاه‌ های آلمان، بهترین اساتید و بهترین ابزارها برای آموزش به دانشجویان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرایط زندگی در آلمان بسیار ایده آل است. شما می‌توانید با درآمد نه چندان زیاد به راحتی از پس هزینه‌های خورد و خوراک خود بربیایید. هزینه مسکن در آلمان برخلاف دیگر کشورهای اروپایی، چندان بالا نیست. شما می‌توانید با یک انتخاب مناسب فرصت این را داشته باشید تا در بهترین دانشگاه آلمان تحصیل کنید. زمانی که تحصیل شما در این کشور به اتمام می‌رسد، فرصت این را خواهید داشت تا در حدود یک سال و نیم، به دنبال کار بگردید و در خود این کشور مشغول به کار شوید. زمانی که 3 سال از اقامت شما گذشت، اجازه دارید تا اقامت دائم این کشور قدرتمند را کسب کنید. همه این موارد می‌توانند نشانه‌هایی از اهمیت تحصیل در دانشگاه های آلمان باشند.

اهمیت تحصیل در دانشگاه های آلمان

با تحصیل در دانشگاه‌ های آلمان از چه امتیازاتی برخوردار خواهیم بود؟

تحصیل در دانشگاه های آلمان نسبت به تحصیل در سایر دانشگاه‌های اروپایی، شما را دارای امتیازاتی می کند. با انتخاب دانشگاه های آلمان برای تحصیل شما از مزایایی برخوردار خواهید بود. در این قسمت کارشناسان گروه مهاجرتی بالدانو برخی از مهم‌ترین مزایایی که تحصیل در دانشگاه‌های این کشور و انتخاب این کشور برای اقامت برایتان خواهد داشت را آورده‌اند.

دارا بودن اعتبار بالای ویزای تحصیلی آلمان، امکان کار به صورت پاره وقت در کنار تحصیل، برخورداری از امکانات کامل رفاهی مشابه مردم آلمان، امکان انتخاب رشته های مختلف و تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان، امکان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی و امکان تحصیل به صورت رایگان از جمله مهم‌ترین مزایایی هستند که انتخاب دانشگاه های آلمان برای تحصیل برای شما متقاضیان به همراه خواهد داشت. شما با اخذ ویزای دانشجویی آلمان می‌توانید به راحتی و بدون نیاز به ویزا در کشورهای حوزه شنگن تردد کنید. دریافت مدرک از دانشگاه‌ های آلمان به شما اجازه می‌دهد تا در مقاطع بالاتر در دانشگاه‌های سراسر دنیا تحصیل کنید چرا که مدرک تمامی دانشگاه‌های این کشور معتبر است.

مقاطع تحصیلی دانشگاه های آلمان

یکی از نکات بسیار مهمی که باید در خصوص دانشگاه های آلمان بدانید، اطلاع از وضعیت مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های این کشور است. دانشگاه‌های این کشور شامل مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق‌لیسانس، دکتری و فوق‌دکتری می‌شوند. هر یک از این دوره‌ها بازه زمانی مشخصی دارند که باید در آن بازه، تحصیل خود را به اتمام برسانید. برای مثال دوره لیسانس دانشگاه‌های این کشور از 6 تا 8 ترم است. دوره فوق‌لیسانس این دانشگاه‌ها بین 3 الی 4 ترم و مقاطع دکتری دانشگاه‌های آلمان از 3 تا 6 سال طول خواهد کشید.

دانشگاه‌های کشور آلمان نیز همانند دیگر کشورهای اروپایی، فعالیت خود را در 2 ترم انجام می دهند. شروع ترم دانشگاه‌ها در این کشور از سپتامبر تا مارچ و از آوریل تا آگوست است. بازه زمانی اول مربوط به ترم تحصیلی زمستان و بازه زمانی مشخص شده دوم نیز مربوط به ترم تحصیلی تابستان می‌باشد. برای اینکه در بهترین دانشگاه آلمان تحصیل کنید باید با شهرهای این کشور آشنا باشید. آشنایی با شهرهای آلمان به شما کمک می‌کند علاوه بر انتخاب یک دانشگاه خوب، یک مکان مناسب را برای اقامت خود انتخاب کنید.

مقاطع تحصیلی

برلین

قطعا زمانی که برای اولین بار به مهاجرت به آلمان فکر می‌کنید، بی‌شک یاد شهر برلین خواهید افتاد. برلین بزرگترین شهر کشور قدرتمند آلمان ویکی از بهترین و مناسب‌ترین شهرها برای اقامت تحصیلی شما می‌باشد. اگر اهداف تحصیل در بهترین دانشگاه های آلمان را در سر دارید، باید شهر برلین را برای اقامت انتخاب کنید. در بین تمامی شهرهای آلمان، برلین بیشترین مراکز و دانشگاه‌های این کشور را به خود اختصاص داده است. تراکم جمعیت در این شهر بسیار بالا است. جمعیتی نزدیک به 4 میلیون نفر در برلین زندگی می‌کنند.

نقطه قوت این شهر برای انتخاب آن، هزینه‌های پایین زندگی و داشتن بهترین دانشگاه های آلمان است. برلین بزرگترین شهر دانشجویی آلمان لقب گرفته است. اگر علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه های آلمان در برلین هستید، می‌توانید با هزینه‌ای نه چندان زیاد این کار را انجام دهید. اکثر دانشگاه‌های برتر آلمان در این شهر بزرگ ساخته شده‌اند.

مونیخ

پس از برلین، مونیخ را می‌توان زیستگاه دانشگاه های آلمان نامگذاری کرد. این شهر جزء ایده‌آل‌ترین انتخاب‌ها برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. مونیخ بیشتر یک شهر صنعتی است اما در خود دانشگاه های برتر آلمان را جا داده است. این شهر سومین شهر بزرگ کشور آلمان است و در بین 10 کشور برتر صنعتی جهان نیز قرار دارد. شما می‌توانید از هر قشر و فرهنگی که هستید در دانشگاه‌های آلمان در شهر مونیخ مشغول به تحصیل شوید.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و دانشگاه فنی مونیخ از جمله معتبرترین مراکز علمی و دانشگاه های آلمان هستند که در این شهر قرار دارند. این دانشگاه‌ها در ایالت بایرن ساخته شده‌اند. در فهرست رنکینگ دانشگاه‌های این کشور می‌توانید نام این دو دانشگاه را مشاهده کنید. مونیخ از نظر شرایط رفاهی نیز پس از برلین و فرانکفورت، سومین شهر ایده‌آل آلمان است.

مونیخ

فرانکفورت

دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته، دانشگاه امور مالی و مدیریت فرانکفورت و دانشگاه علمی کاربردی این شهر، از جمله دانشگاه‌های برتر آلمان هستند که در شهر فرانکفورت قرار دارند. فرانکفورت از نظر کیفیت زندگی و میزان رفاه مردمش، بهترین شهر آلمان است. این شهر ظرفیت‌های اقتصادی بسیار زیادی از خود در سراسر دنیا بروز داده است. افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های اقتصادی در دانشگاه‌های آلمان را دارند، بهتر است برای زندگی و تحصیل فرانکفورت را انتخاب کنند. در این شهر بانک‌های بسیار بزرگی وجود دارد.

بزرگترین مرکز مبادلات اروپا شهر فرانکفورت است. این شهر همچنین به خانه بانک مرکزی اروپا شهرت دارد. با توجه به اهمیتی که شهر فرانکفورت در اروپا دارد، دولت آلمان سعی کرده بهترین دانشگاه‌های این کشور را نیز در این شهر احداث کند. در چند سال گذشته دانشگاه‌های بزرگی در این شهر ساخته شده‌اند تا دانشجویان خارجی در آن‌ها مشغول به تحصیل شوند.

فرانکفورت

برترین دانشگاه های آلمان

افرادی که متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند، باید اطلاعات لازم در خصوص بهترین دانشگاه‌ها را کسب کنند. در کل می‌توان گفت دانشگاه های آلمان در سطح بسیار بالایی قرار دارند. برای اینکه به این موضوع پی ببرید قصد داریم بعضی از دانشگاه‌های برتر آلمان را در رتبه‌بندی کشوری و رتبه‌بندی جهانی QS بررسی کنیم. جدول زیر به خوبی 10 دانشگاه برتر آلمان به همراه رتبه هر یک از آن‌ها در پایگاه رتبه بندی QS را مشخص کرده است.

نام دانشگاه رتبه کشوری در آلمانرتبه جهانی در پایگاه رتبه بندی QS
Technical university of munich149
Ludwig maximilans university259
Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg356
Freie university4118
Humboldt university5131
Karlsruhe institute of Technolofy6141
Technische university7158
RWTH Aachen university8147
University of Freiburg9189
University of tubingen10169

دانشگاه‌های رایگان کشور آلمان

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید به آن توجه شود، هزینه‌های تحصیل است. اما شما می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه های آلمان، دانشگاه‌های رایگان این کشور را انتخاب کنید. چندین دانشگاه در شهرهای مختلف کشور آلمان هستند که برای ورود و تحصیل در آن‌ها، شهریه‌ای پرداخت نخواهید کرد. این دانشگاه‌ها که جزء دانشگاه‌های دولتی آلمان هستند، بهترین گزینه از نظر هزینه‌ها برایتان به حساب می‌آیند. البته برخی از دانشجویان گمان می‌کنند که این دانشگاه‌ها به خاطر رایگان بودن، امکانات خاصی ندارند. با شناخت رتبه این دانشگاه‌ها متوجه خواهید شد که علی رغم رایگان بودن در چه سطحی قرار دارند. پیش از اینکه به معرفی دانشگاه‌های رایگان آلمان و رتبه آن‌ها در رنکینگ جهانی بپردازیم، باید بگوییم که زبان تحصیل در این دانشگاه‌های ذکر شده آلمانی و انگلیسی خواهد بود.

نام دانشگاهرنکینگ جهانی
دانشگاه فنی مونیخ96
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ98
دانشگاه روپراخت کارلس از هایدلبرگ99
دانشگاه هامبورگ157
دانشگاه آزاد برلین195
دانشگاه مونستر233
دانشگاه کلن240

برای پذیرش در دانشگاه‌های رایگان آلمان باید شرایط لازم را فراهم کنید. در اولین گام باید یک دانشگاه مناسب را از میان دانشگاه‌های رایگان این کشور انتخاب کنید.  در دانشگاه‌های رایگان آلمان حدود 18 هزار رشته تحصیلی ارائه می‌شود. باید در نظر داشته باشید که از این تعداد رشته، 88 رشته به زبان انگلیسی هستند یعنی برای قبولی در آن‌ها باید حتما مدرک زبان انگلیسی را ارائه کنید.

یکی دیگر از شرایط تحصیل در دانشگاه‌های رایگان آلمان، گذراندن کلاس های زبان آلمانی است که باید به مدت یک دوره 800 ساعته سپری کنید. بنابراین باید جهت قبولی در دانشگاه‌های رایگان آلمان دو شرط زیر را فراهم کنید.

 • ارائه مدرک زبان انگلیسی
 • گذراندن دوره زبان آلمانی به مدت 800 ساعت

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های آلمان

برای اینکه بتوانید در دانشگاه های آلمان مشغول به تحصیل شوید، باید ویزای دانشجویی دریافت کرده باشید. اخذ ویزای دانشجویی به مدارکی نیاز دارد. شما باید تمامی مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی جهت تحصیل در دانشگاه های آلمان را جمع‌آوری کرده باشید. اما این مدارک مورد نیاز کدامند؟ در این قسمت کارشناسان گروه مهاجرتی بالدانو، تمامی مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی را به شما معرفی کرده‌اند. مهم‌ترین مدارکی که باید برای اخذ ویزای دانشجویی با خود داشته باشید، عبارتند از:

 • پذیرش تحصیلی
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • عکس رنگی پاسپورت
 • گواهی پایان دوره 3 ساله متوسط همراه با ترجمه آن
 • گواهی پشتیبانی مالی
 • بیمه مسافرتی که حداقل 3 ماه در حوزه شینگن اعتبار داشته باشد.
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی در صورت شامل شدن
مدارک مورد نیاز

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان

یکی از مهم ترین اطلاعاتی که برای مهاجرت به آلمان مورد نیاز است، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. معمولا میزان هزینه برای بسیاری از افراد در اولویت تصمیم گیری‌ها قرار دارد. اینکه به چه مقدار هزینه برای تحصیل در دانشگاه های آلمان نیاز است را باید پیش از مهاجرت به این کشور نسبت به آن آگاهی یابید. هزینه در هر یک از دانشگاه های آلمان در هر شهر با دانشگاه دیگر متفاوت است. یک حالت کلی در خصوص هزینه‌ها وجود دارد و آن هم مقرون به صرفه بودن شهریه تمامی دانشگاه‌های این کشور است.

شهریه سالانه دانشگاه آلمان بسته به دانشگاه و رشته ای است که انتخاب می‌کنید البته مقطع تحصیلی نیز در بالا و پایین شدن شهریه تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. برای مثال شما جهت تحصیل در مقاطع 1 تا 8 باید در مدرسه بین‌المللی مونیخ به صورت سالانه اقدام به پرداخت شهریه‌ای 15 هزار یورویی کنید. این شهریه در مقایسه با شهریه‌ای که در همین مقطع اما در شهر اشتوتگارت پرداخت می‌کنید،  تفاوت چندانی ندارد. شما باید برای تحصیل در مقاطع 1 تا 8 در شهر اشتوتگارت تنها حدود 15400 یورو شهریه سالانه پرداخت کنید. این مقطع تحصیلی است که بیشترین تاثیر را در هزینه ها دارد. در ادامه جدولی برایتان ارائه می‌کنیم و در آن هزینه تحصیل در برخی از مهم‌ترین دانشگاه های آلمان در هر مقطع تحصیلی را بررسی خواهیم کرد.

نام دانشگاهشهریه مقطع تحصیلی کارشناسیشهریه مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد
دانشگاه مونیخ261 دلار1000 دلار
دانشگاه فرایبورگ328 دلار328 دلار
دانشگاه رنیش فردیش627 دلار627 دلار
موسسه فناوری کارلسروهه349 دلار349 دلار
دانشگاه آخن557 دلار557 دلار
دانشگاه هایدلبرگ238 دلار1000 دلار
هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان

آلمان

آلمان یکی از مدرن‌ترین کشورهای جهان است که در قاره سرسبز اروپا قرار گرفته است. آلمان همواره یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌ها برای مهاجرت تحصیلی بوده است. تحصیل در آلمان باعث می شود، شما آینده تحصیلی و حتی کاری خود را تضمین کنید. اقتصاد قدرتمندی که آلمان دارد سبب شده دانشگاه های آلمان جزء بزرگترین و شیک‌ترین دانشگاه‌های اروپا باشد.

دانستید که آلمان یکی از ابرقدرت‌های اروپایی است. این کشور در خود ظرفیت‌های علمی بسیار گسترده‌ای را دارا می‌باشد. شما می‌توانید با انتخاب دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل، آینده کاری و تحصیلی خود را تضمین کنید. فراموش نکنید که بهترین کار برای طی کردن این مسیر، دریافت مشاوره است.

مشاوره تحصیل در دانشگاه های آلمان

حال که اطلاعات لازم در خصوص دانشگاه‌های کشور آلمان را به دست آوردید باید تصمیم به تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان بگیرید. اما بهتر است قبل از تصمیم‌گیری با مشاوره مهاجرت به آلمان صحبت کنید. سپری کردن جلسات مشاوره به شما کمک می‌کند تا فرآیند تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را خیلی راحت‌تر و سریع‌تر انجام دهید. شما می‌توانید برای دریافت تمامی راهنمایی‌های لازم برای این کار به موسسه مهاجرتی بالدانو مراجعه کنید تا کارشناسان ما تمامی راهنمایی‌های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان به چه صورت می باشد؟

تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است اما در دانشگاه های خصوصی باید با توجه به مقطع تحصیلی خود شهریه بپردازید.

چگونه می توان ویزای تحصیلی آلمان را گرفت؟

باید ابتدا پذیرش دانشگاه مقصد در کشور آلمان را به دست آورید و با ارائه مدرک زبان و دیگر مدارک مورد نیاز وقت سفارت بگیرید.

آیا می توان بعد از تحصیل اقامت دائم آلمان را گرفت؟

در صورتی که اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تغییر دهید می توانید پس از 5 سال به اقامت دائم دست پیدا کنید.

منبع

4.7/5 - (16 امتیاز)
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت