02143859
ایران ، تهران

دانشگاه های ترکیه

ترکیه از جمله کشورهایی است که علاوه بر مقاصد گردشگری برای مردم دنیا از نظر مکانی و علمی برای زندگی و تحصیل کشور مناسبی است. بیشتر افراد گمان می کنند ترکیه تنها یک کشور توریستی است، اما این کشور دارای ۱۹۰ دانشگاه باکیفیت و بین المللی است که اشخاص می توانند با زبان های استانبولی و انگلیسی در شاخه های مختلف مشغول به تحصیل شوند. دانشگاه های ترکیه محل مناسبی برای افرادی است که قصد دارند تحصیل خود را در خارج از کشور و در بهترین دانشگاه های جهان ادامه دهند. بالدانو در این مطلب تمامی اطلاعات مورد نیاز شما برای تحصیل در ترکیه را در اختیارتان قرار خواهد داد.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

ترکیه کشوری است که در همسایگی سرزمین ما قرار گرفته است. موقعیت جغرافیای بسیار مناسب بر روی زمین سبب شده است اغلب دانشجویان کشورمان برای تحصیل به دانشگاه های ترکیه بروند. در چند سال گذشته دولت ترکیه بخش عمده ای از بودجه خود را به ساخت دانشگاه ها و مراکز علمی گوناگون اختصاص داده است. آن ها با تکیه بر توان اقتصادی که در چند سال گذشته از جذب توریست به دست آوردند توانسته اند بهترین دانشگاه های جهان را در کشور خود احداث کنند.

تمرکز علمی ترکیه بر یک شهر نمی باشد. شما می توانید در شهرهای مختلف این کشور، دانشگاه های بزرگی را مشاهده کنید که تماما برای تدریس از علم روز دنیا استفاده می کنند. دانشگاه‌های این کشور به صورت متمرکز در یک شهر نمی باشند در هر شهر که قصد زندگی را داشته باشید، می توانید به تحصیل در دانشگاه های آن نیز مشغول بشوید. دانشگاه‌های این کشور ظرفیت های بالایی برای جذب دانشجو دارند. نه تنها دانشجویان کشور ما بلکه دانشجوهای مختلفی از سایر نقاط دنیا نیز برای تحصیل به دانشگاه‌های ترکیه می آیند.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

قبل از معرفی بهترین دانشگاه‌های این کشور قصد داریم رتبه برخی از مهم ترین دانشگاه‌های این کشور را طی جدولی به شما ارائه کنیم تا از نظر رتبه بدانید هر یک از دانشگاه‌های ترکیه دارای چه جایگاهی هستند. برای معرفی رتبه دانشگاه‌های این کشور ، معیار را آمار منتشر شده از پایگاه رتبه بندی QS را قرار داده ایم. رتبه دانشگاه های ترکیه بر اساس پایگاه رتبه بندی QS بدین ترتیب می باشد.

نام دانشگاهرتبه بر اساس پایگاه رتبه بندی QS
دانشگاه کوچ511-520
دانشگاه سابانجی541-550
دانشگاه فنی خاورمیانه551-560
دانشگاه بیلکنت591-600
دانشگاه بغازیچی701-750
دانشگاه فنی استانبول701-750
دانشگاه آنکارا801-1000
دانشگاه حاجت تپه801-1000
دانشگاه استانبول801-1000
دانشگاه آنادولو1001-1200

بهترین دانشگاه های ترکیه

کیفیت بالای سیستم آموزشی و اعتبار بالای مدارک دانشگاهی باعث شده است ترکیه به سطح بالایی از آموزش دست یابد. افراد می توانند با دریافت ویزای تحصیلی و هزینه های پایین تحصیل و زندگی در ترکیه، این کشور را برای تحصیل خود انتخاب نمایند. بهترین دانشگاه های ترکیه عبارتند از کوچ، استانبول، سابانجی.

دانشگاه کوچ در ابتدا یک موسسه آموزش عالی بوده است که با ارتفاع سطح کیفی تحصیل در این دانشگاه به یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه و جهان تبدیل شده است. هدف از تاسیس این دانشگاه ایجاد یک محیط آموزشی آزاد برای دانشجویان کشور ترکیه بوده است. در این دانشگاه رشته های تحصیلی ذیل تدریس می شوند.

 • مدیریت کسب و کار
 • اقتصاد
 • علوم انسانی
 • مهندسی فناوری
 • علوم تجربی
 • علوم اجتماعی
 • علوم پزشکی و تخصصی

در همه جای دنیا شهریه های دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی است پس بهتر است برای صرفه جویی در تحصیل، دانشگاه های دولتی را برای تحصیل انتخاب نمایید. اما لازم به ذکر است که بدانید برای ورود به دانشگاه های دولتی در این کشور لازم است مدرک زبان ترکی را دریافت نمایید. در اکثر دانشگاه های ترکیه قوانین مشابهی وضع شده است. سعی کنید قبل از اینکه به فکر ورود به بهترین دانشگاه های ترکیه باشید، قوانین هر دانشگاه را به خوبی مطالعه کنید.

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه بیلکنت

اگر علاقه مند به تحصیل در رشته های علوم انسانی، اقتصاد، علوم اجتماعی و کامپیوتر هستید و قصد مهاجرت به کشور ترکیه برای تحصیل را دارید، دانشگاه بیلکنت را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این دانشگاه جزء دانشگاه های دولتی این کشور محسوب می شود که شما می توانید با یادگیری زبان انگلیسی در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. در واقع این دانشگاه پایگاه امور تحصیلی، اجتماعی و فعالیت های فرهنگی محسوب می شود. شما برای تحصیل در این دانشگاه نیازی به مدرک زبان آیلتس یا تافل ندارید و با گذراندن دوره های آموزشی زبان در دانشگاه بیلکنت می توانید تحصیل ادامه دهید.

دانشگاه بیلکنت از جمله دانشگاه های بسیار زیبای ترکیه است. برای تحصیل در این دانشگاه به هزینه چندانی نیاز نخواهید داشت. دولت روسیه به دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند و فارغ التحصیل می شوند، شغل های خوبی پیشنهاد می کند. با توجه به اینکه رشته های تحصیلی این دانشگاه بسیار خاص است، شما می توانید با اتمام تحصیل خود به راحتی وارد بازار ترکیه شوید. دانشگاه بیلکنت از بهترین دانشگاه های ترکیه است که می توانید برای تحصیل به آن مراجعه کنید. در ادامه مزایا و معایب تحصیل در این دانشگاه را ذکر خواهیم کرد.

مزایا

 • دریافت هزینه های نه چندان زیاد برای تحصیل
 • ارائه بورسیه های تحصیلی متنوع
 • بازار کار مناسب پس از اتمام تحصیل

معایب

 • محدودیت در انتخاب رشته
 • هزینه های بالا برای زندگی در شهر آنکارا
 • محدودیت در جذب دانشجوی خارجی

دانشگاه آتیلیم

دانشگاه آتیلیم جزء دانشگاه هایی است که با سیستم آموزشی باکیفیت خود توانست کیفیت اروپایی مجاز را به دست آورد و جوایز بین المللی زیادی در این زمینه کسب کند، در این دانشگاه در رشته هایی مانند حقوق، هنر، معماری و مدیریت می توانید مشغول به تحصیل شوید. خوشبختانه در این دانشگاه نیز می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید. آتیلیم جزء برترین و بهترین دانشگاه های ترکیه است. شما برای انتخاب رشته در این دانشگاه دچار هیچ محدودیتی نخواهید بود.

بخش عمده ای از توجه دولت ترکیه برای جذب افراد جهت کار در ارگان های دولتی ترکیه بر روی خروجی های این دانشگاه است. دانشگاه آتیلیم جزء مجهزترین دانشگاه های ترکیه است. ابزارهای موجود در این دانشگاه به قدری پیشرفته است که شما می توانید آتیلیم را از بهترین دانشگاه های جهان نام گذاری کنید. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و از مهاجرت خود اهداف تحصیلی را دنبال می کنید، بهتر است تحصیل در دانشگاه آتیلیم را در صدر انتخاب های خود قرار بدهید. در ادامه برخی از مزایا و معایب تحصیل در این دانشگاه را بررسی خواهیم کرد.

مزایا

 • عدم محدودیت در انتخاب رشته
 • داشتن اعتبار بین المللی
 • قرار گرفتن در رتبه بسیار عالی بین دانشگاه های ترکیه
 • امید بالای دانشجویان فارغ التحصیل در بدنه دولت ترکیه
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

معایب

بالا بودن هزینه تحصیل برای دانشجویان( چه بومی و چه غیربومی)

دانشگاه آتیلیم

دانشگاه بغازیچی

ترکیه دارای یک بخش اروپایی در استانبول است که در این منطقه اولین دانشگاه تاسیس شده در خارج از ایالات متحده آمریکا به نام بغازیچی تاسیس شده است. این دانشگاه جزء دانشگاه های تحقیقاتی اصلی ترکیه محسوب می شود. شما می توانید در مقاطع دانشگاهی کارشناسی، ارشد و دکتری در اکثر رشته های خوب، با کیفیت بالای سیستم آموزشی تحصیل کنید. همان طور که گفته شد این دانشگاه جزء بهترین دانشگاه های این کشور است که همه ساله با متقاضی بیش از یک و نیم میلیون نفری روبه رو می شود اما تنها ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر پذیرش می شوند.

بغازیچی بی شک یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است. شما برای انتخاب رشته در این دانشگاه دچار هیچ محدودیتی نخواهید بود. شما می توانید آزادانه در این دانشگاه به تحصیل در رشته مورد علاقه خود بپردازید. بد نیست از هزینه های این دانشگاه نیز اطلاعات لازم را به دست آورید. اغلب دانشگاه های ترکیه، هزینه بالایی برای تحصیل از شما دریافت نخواهند کرد. به خصوص اینکه از کشور ایران برای تحصیل به ترکیه بروید نیازی به ویزا نخواهید داشت. بغازیچی از جمله دانشگاه هایی است که برای تحصیل در آن بیشتر از سایر دانشگاه‌های این کشور از شما شهریه دریافت خواهد شد. یادگیری زبان انگلیسی برای ورود به این دانشگاه الزامی است. همچنین شهریه ای که برای تحصیل در دانشگاه بغازیچی از شما اخذ خواهد شد در مقایسه با دیگر دانشگاه های ترکیه، بیشتر است.

مزایا

 • تنوع رشته های تحصیلی
 • کیفیت بالای اساتید
 • معتبر بودن مدرک تحصیلی در دانشگاه های خارجی معتبر

معایب

 • اجباری بودن یادگیری زبان انگلیسی
 • شهریه بالا

دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB

یکی از دانشگاه های جالب که در زمینه آموزش نیروی جوان و کارآزموده در زمینه های فنی و تجاری فعالیت می کند، دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB است، این دانشگاه در زمینه هوش مصنوعی فعالیت های بسیاری دارد که همین امر باعث شهرت آن در این کشور شده است. این دانشگاه نیز مانند دیگر دانشگاه‌های ترکیه از تمامی رشته های تاپ برخوردار است. وقتی تصمیم به تحصیل در ترکیه می گیرید، دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB اولین دانشگاهی است که با آن روبرو می شوید.

اما اگر بخواهیم دانشگاه های ترکیه که مورد تایید وزارت علوم در ترکیه اند را بررسی کنیم باید به دانشگاهای بیلکنت و بغازیچی حاجت تپه، استانبول، سانابجی، کوچ اشاره کنیم. این دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم کشورمان هستند. بنابراین، برای تحصیل در این دانشگاه ها، تردید نکنید.

مزایای تحصیل در دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB:

 • کیفیت بالای دانشکده ها
 • به کارگیری امکانات بسیار پیشرفته
 • استفاده از اساتید توامند و صاحب نام برای تدریس
 • برخورداری از دپارتمان های پزشکی، حقوق، هنر، ادبیات و زبان خارجی

معایب تحصیل در دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB:

 • مورد تایید نبودن توسط وزارت علوم ایران
دانشگاه اقتصاد و فناوری TOBB

مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

حال که با بهترین دانشگاه های ترکیه آشنا شدید، باید بدانید که چرا در بین کشورهای موجود برای تحصیل، دانشگاه‌های این کشور را انتخاب کرده اید؟ پاسخ این سوال تنها با آشنایی و آگاهی از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور امکان پذیر است. در این قسمت کارشناسان ما در گروه مهاجرتی بالدانو مهم ترین مزیت های تحصیل در دانشگاه های ترکیه را برایتان آورده اند. به ادامه مطلب توجه کنید.

یکی از اصلی ترین مزیت های تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای ما ایرانیان، شباهت های فرهنگی موجود بین دو کشور است. شما در ترکیه به نسبت سایر کشورها کمتر احساس دوری از وطن خواهید داشت. هزینه رفت و آمد از کشور ما تا ترکیه چندان زیاد نخواهد شد. این در حالی است که اگر بخواهید تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را انتخاب نکنید و برای تحصیل به کشورهای قاره آمریکا همچون کانادا بروید، ناچار خواهید بود هر بار هزینه زیادی را صرف رفت و آمد خود کنید. ترکیه از نظر آداب و رسوم و دین نیز به کشور ما نزدیک است. شما می توانید در این کشور بعد از تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، راحت تر به دنبال کار باشید و کار مد نظر خود را پیدا کنید.

از طرفی، هزینه های زندگی در ترکیه چندان بالا نیست. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه نیز بالا نخواهد بود و شما می توانید با حداقل درآمد خود از پس هزینه های زندگی و تحصیل در بهترین دانشگاه‌های ترکیه بر بیایید. شما با تحصیل در بهترین دانشگاه ترکیه مثل دانشگاه آنکارا، می توانید ادامه تحصیل خود را در دانشگاه های کشورهای دیگر انجام دهید چرا که مدرک دانشگاه های ترکیه بسیار معتبر است و مورد قبول بزرگترین دانشگاه های جهان می باشد.

مزایای تحصیل

مشاوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه

در این مطلب از موسسه مهاجرتی بالدانو سعی کردیم یکی از مناسب ترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی را به شما معرفی کنیم. دانشگاه‌های ترکیه برای شما دانشجویان ایرانی، بهترین فرصت برای رقم زدن یک آینده توام با آرامش است. شما می توانید با تحصیل در دانشگاه های ترکیه، آینده خود را به گونه دیگری رقم بزنید. دانشگاه‌های این کشور این فرصت را برای شما به وجود می آورند که با حداقل هزینه در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید. دانشگاه‌های ترکیه دست کمی از بهترین دانشگاه های دنیا ندارند. تحصیل در ترکیه مانند پلی است برای اشتغال در بهترین کارها.

در این مطلب کارشناسان ما تمامی اطلاعات لازم در خصوص بهترین دانشگاه‌های این کشور را در اختیارتان قرار دادند. شما در این مطلب برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه را شناختید و دانستید که در زمان مهاجرت به این کشور، باید برای تحصیل به کدام دانشگاه ها مراجعه کنید. آشنایی با مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه نیز می تواند به شما کمک کند تا از انتخاب خود مطمئن شوید. اگر برای مهاجرت به ترکیه سوالی در ذهن دارید، می توانید با کارشناسان مجموعه مهاجرتی بالدانو ارتباط برقرار کنید و بهترین مشاوره ها را دریافت کنید.

تحصیل در ترکیه به چه زبان هایی امکان پذیر خواهد بود؟

اکثر دانشگاه های ترکیه زبان تحصیل خود را ترکی و انگلیسی قرار داده اند اما شما می توانید دانشگاه هایی را پیدا کنید که به زبان آلمانی و فرانسوی تدریس می کنند.

بهترین رتبه در بین دانشگاه های ترکیه متعلق به کدام دانشگاه است؟

دانشگاه کوچ

آیا مدرک تحصیلی دانشگاه های ترکیه در کشورمان اعتبار دارد؟

بله. مدرک تحصیلی اکثر دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشورمان هستند.

منبع

5/5 - (3 امتیاز)
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت