02143859
ایران ، تهران

ویزای تحصیلی فرانسه

اگر قصد ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی به اروپا را دارید، کشور فرانسه می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما باشد. شرایط منحصر به فرد تحصیلی، تحصیل ارزان، وجود دانشگاه‌ها و کالج‌ها معتبر و … باعث شده تا در سال‌های اخیر فرانسه در رده اولین انتخاب‌های دانشجویان قرار بگیرد. اگر شما هم دوست دارید که به طور کامل با شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه آشنا شوید، این مطلب از موسسه مهاجرتی بالدانو را از دست ندهید.                                                                           

معرفی کشور فرانسه 

فرانسه یکی از زیباترین کشورهای اروپا است که در بخش غربی این قاره واقع شده است. این کشور در علم، سیاست و اقتصاد در جهان بسیار مشهور است. کشور فرانسه با کشور‌های بلژیک، آلمان، لوکزامبورگ، موناکو، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس مرز زمینی و با کشورهای مراکش و اسپانیا مرز آبی مشترک دارد. 

مردم فرانسه عمدتا مسیحی هستند و 11.5 میلیون کاتولیک، 2.1 میلیون مسلمان، 150 هزار نفر بودایی و 125 هزار نفر یهودی و مابقی بدون دین هستند. یکی از دلایلی که کشور فرانسه در زمره بهترین کشورهای جهان قرار گرفته است، فراوانی استاندارد‌های مختلف در زمینه‌های متعدد است که می‎توان به استانداردهایی مثل بهداشت و سلامت، توریست، آموزش و پرورش و امید به زندگی اشاره کرد. وجود این شرایط باعث شده تا این کشور در زمره یکی از بهترین کشورهای اروپا و دنیا لقب بگیرد. 

فرانسه از نظر فرصت شغلی و فعالیت اقتصادی نیز جایگاه مناسبی را به دست آورده است و در بیشتر زمینه‌های کشاورزی از زراعت تا دامداری جایگاه بسیار مناسبی را به دست آورده است. شما می‌توانید به راحتی در این کشور صاحب شغل شوید و در جهت پیشرفت زندگی خود تلاش کنید. 

انواع ویزای تحصیلی فرانسه 

اگر دوست دارید که به تحصیل در فرانسه بپردازید و قصد دریافت ویزای تحصیلی فرانسه دارید، در ابتدا باید با انواع ویزا فرانسه آشنا شوید: 

انواع ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای بلند مدت که تحت عنوان مجوز سکونت مورد استفاده قرار می‌گیرد ( VLS-TS) 

با دریافت این ویزا می‌توانید به مدت یک‌ سال بدون نیاز به درخواست کردن برای مجوز اقامت در فرانسه بمانید. برای استفاده از این ویزا هنگام ورود باید منتظر تاییدیه باشید. 

ویزای بلند مدت موقتی یا ( VLS-T) 

این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا برای یک‌ سال در ایران بمانید و در هنگام ورود نیازی به تاییدیه ندارید. این ویزا قابل تمدید نیست و حقوق ویزای VLS-TS را ندارد. این ویزا که به ویزای تحصیلی مشهور است، مزایای فراوانی نیز دارد؛ شما می‌توانید پس از انقضای آن اقدام به دریافت ویزای چند ساله کرده و به تمام کشورهایی که در ناحیه شینگن سفر کنید، کمک هزینه مسکن و صندوق کمک هزینه خانواده را از سازمان‌های مربوطه دریافت کنید، 20 ساعت در هفته کار کنید و از خدمات سپرده گذاری برای دانشجویان استفاده کنید. 

ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع کارشناسی یا لیسانس 

از آنجایی که تقریبا 90 درصد دانشگاه‌های فرانسه در مقطع کارشناسی به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند، شما برای تحصیل در این مقطع نیاز به مدرک زبان فرانسه دارید. با یادگیری زبان فرانسه می‌توانید به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنید و در هفته به 10 ساعت کار بپردازید و برای هر ساعت حدود 10 یورو دریافت کنید. این مبلغ در یک‌ماه می‌تواند برای شما درآمدی را ایجاد کند و شما می‌توانید بیشتر هزینه‌های زندگی خود را پشتیبانی کنید. 

ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع کارشناسی ارشد 

در این مقطع برخلاف مقطع لیسانس، عمدتا به زبان انگلیسی تدریس می‌شود؛ اما اگر تمایل داشته باشید می‌توانید در دانشگاه‌های با زبان فرانسه هم به تحصیل بپردازید. در مقطع ارشد شما می‌توانید در هفته 20 ساعت کار دانشجویی داشته باشید و بیشتر هزینه‌های خود را ساپورت کنید. 

ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع دکترا یا PHD 

مقطع دکترا کاملا به صورت انگلیسی و رایگان تدریس می‌شود. شما در مقطع دکترا می‌توانید پروژه‌های پژوهشی دریافت کنید و در هنگام تدریس حقوق نیز داشته باشید. دریافت پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع دکترا کاری بسیار دشوار است؛ البته بسته به شرایط می‌توانید بین 20 تا 30 ساعت در هفته مشغول به کار باشید. و باید شرایط زیر را داشته باشید: 

 • مدرک زبان انگلیسی( بسته به دانشگاه و رشته باید آیلتس بیش‌تر از 6.5 باشد.) 
 • توصیه نامه استاد
 • انگیزه نامه 
 • مدارک تحصیلی 
 • ریز نمرات ترجمه شده 
 • مدارک هویتی مثل شناسنامه و… که ترجمه شده باشد. 
 • پیدا کردن یک سوپروایزر یا استاد راهنما که دشوارترین مرحله است. 
 • فعالیت علمی و نوشتن مقالات درمجله‌های معتبر علمی 

شرایط  و مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی فرانسه 

حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه نیاز به چه مدارکی است؟ به طور کلی برای اخذ این ویزای تحصیلی به مدارک زیر نیاز داریم: 

شرایط و مدارک ویزای تحصیلی فرانسه
 • 2 قطعه عکس( اندازه مشابه با عکس پاسپورت) 
 • مدارک بیمه 
 • مدارک شناسایی 
 • پرینت شماره شناسایی 
 • رزومه 
 • مدرک زبان 
 • انگیزه نامه 
 • توصیه نامه 
 • فرم درخواست اقامت طولانی بیش از 90 روز 
 • کپی از پاسپورت 
 • پذیرش دانشگاه مربوطه 
 • معرف پروژه تحصیلی 
 • پول و هزینه شهریه برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه
 • کپی از بلیط هواپیما 
 • فرم OFII اداره مهاجرت کشور فرانسه 
 • مدرک اثبات اقامت 
 • ارائه نامه تمکن مالی برابر 615 یورو در یک ماه 
 • سری دوم کپی همه مدارک 

بررسی هزینه‌های اخذ ویزای تحصیلی فرانسه 

برای مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه نیازمند به سرمایه مالی هستید تا موفق به مهاجرت به فرانسه شوید. بسته به اینکه کدام دانشگاه را انتخاب می‌کنید و دانشگاه شما خصوصی یا دولتی است، میزان هزینه‌های شما متفاوت خواهد بود. اگر دانشجوی مقطع ارشد باشید، سالانه هزینه بیشتری نسبت به مقطع کارشناسی دارید. اما نکته جالب این است که با توجه به برآورد‌های انجام شده، تحصیل در مقطع دکترا بسیار ارزان و مقرون به صرفه و حدودا زیر 400 یورو است. 

اگر دانشجوی دانشگاه دولتی باشید، در سال بین 2000 تا 3000 یورو هزینه تحصیل شما است؛ اما اگر در یک دانشگاه خصوصی مشغول به تحصیل باشید بین 4000 تا 6000 یورو در سال هزینه شماست. 

یکی دیگر از بخش‌های مهم، هزینه زندگی در فرانسه است. سازمان کف یا CAF به دانشجویان خارجی در هزینه زندگی و هزینه اسکان کمک می‌کند و بخش عمده‌ای از خرج‌های هر دانشجوی خارجی را می‌پردازد. پس شما با دریافت ویزای تحصیلی فرانسه علاوه بر تحصیل در این کشور می‌توانید از شرایط خاص و منحصر به فرد این کشور نیز استفاده کنید. 

بررسی دلایل ریجکت درخواست

یکی از مشکلات عمده‌ای که بیشتر محصلان با آن درگیر هستند، ریجکت و برگشت خوردن درخواست آن‌ها است. اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را دارید و دوست ندارید دچار ریجکت درخواست شوید، به نکات زیر دقت کنید. 

بررسی دلایل ریجکت درخواست
 • بهتر است از دانشگاه یا موسسه معتبر پذیرش بگیرید. 
 • اگر قصد دارید تا حتما ویزای تحصیلی کشور فرانسه را اخذ کنید، دقت بالایی را در روز مصاحبه سفارت به خرج دهید و به همه سوالات به خوبی پاسخ دهید. 
 • امکان دارد که زمان مدرک زبان شما به اتمام رسیده باشد و یا نمره کافی را در آزمون زبان به دست نیاورده اید.  
 • از وکلا و تیم مهاجرتی قدرتمند و کاربلد استفاده نکرده اید. 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه 

بنابراین اگر به طور قطعی قصد دارید تا ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنید و برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کنید، نیاز است تا مراحل زیر را انجام دهید: 

 1. گرفتن وقت سفارت 
 2. تهیه اسناد و مدارک مورد نیاز  
 3. دریافت پذیرش از یک دانشگاه معتبر فرانسوی  
 4. آمادگی برای رفتن به سفارت و انجام مصاحبه 
 5. گرفتن و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه
 6. انجام دادن باقی اقدامات مربوط به پس از دریافت ویزای تحصیلی 
مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

پرده آخر 

کشور فرانسه یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است که دانشگاه‌های معتبر فراوانی دارد. علاوه بر اعتبار علمی بالایی که دانشگاه‌های این کشور مزایای بسیار زیادی مثل تحصیل ارزان و مقرون به صرفه، کار دانشجویی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکان تحصیل رایگان به زبان فرانسوی و… را دارد. بنابراین با توجه به این ویژگی‌ها سالانه تعداد زیادی از دانشجویان در تلاش‌ هستند تا بتوانند با اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور موفق به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه شوند. 

در این مطلب از گروه مهاجرتی بالدانو تمام تلاش خود را کردیم تا شما را با شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه آشنا کنیم. اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه و دیگر کشور‌ها را دارید، می‌توانید با کارشناسان و مشاوران ما تماس حاصل کنید. کارشناسان ما در گروه مهاجرتی بالدانو آماده هستند تا مسائل مهاجرتی خودتان را با آنها در میان گذاشته تا شما را راهنمایی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با استفاده از راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید و یا با دنبال کردن ما در شبکه‌های اجتماعی مختلف از آخرین اخبار مهاجرتی مطلع شوید. 

4.2/5 - (5 امتیاز)
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت