02143859
ایران ، تهران

دانشگاه‌ های فرانسه

تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان برای افرادی که به دنبال رسیدن به اهداف تحصیلی هستند، یک رویای شیرین است. اغلب افرادی که به دنبال ارتقاء علمی خود و رسیدن به جایگاه‌های بالاتر هستند، سعی می‌کنند به هر طریقی که می‌توانند به خواسته خود برسند. مهاجرت یکی از موضوعات مهم در این زمینه است. شما می‌توانید برای تحصیل، به کشورهای پیشرفته مهاجرت کنید. فرانسه یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین کشورها در دنیا بوده که از جایگاه علمی بسیار خوبی برخوردار است. دانشگاه های فرانسه می‌توانند شما را به اهدافتان نزدیک کنند و شرایط ایده آلی را برای تحصیل شما مهیا کنند. اما قبل از اینکه فکر مهاجرت به فرانسه را در ذهن خود پرورش دهید، باید در خصوص بهترین دانشگاه‌ های فرانسه اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید.

مزایای تحصیل در دانشگاه های فرانسه

قبل از این که دانشگاه‌های برتر فرانسه را بشناسید باید از خود بپرسید که چرا باید در بین خیل عظیمی از دانشگاه‌های معتبر دنیا، دانشگاه‌ های فرانسه را برای تحصیل انتخاب کرد؟ به راستی تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه چه مزیتی خواهد داشت؟ در این قسمت کارشناسان مجموعه مهاجرتی بالدانو به معرفی مهم‌ترین مزایای مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل خواهند پرداخت.

تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه در واقع تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان است. شما با تحصیل در دانشگاه های فرانسه از مدرک معتبری برخوردار خواهید شد و می توانید در کشورهای دیگر ادامه تحصیل دهید. مدرک دانشگاه‌ های فرانسه بسیار معتبر هستند. یکی‌دیگر از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه های فرانسه، هزینه پایین دانشگاه‌های آن است. دانشگاه‌های کشور فرانسه برای تحصیل از دانشجویان هزینه چندان زیادی دریافت نخواهند کرد. شما می‌توانید کمترین هزینه را برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه پرداخت کنید. دولت فرانسه به تمامی دانشجویان خارجی کمک هزینه مسکن پرداخت خواهد کرد. این مسئله باعث می‌شود دیگر هزینه بالایی را برای زندگی در فرانسه نداشته باشید. هنگام تحصیل در فرانسه می‌توانید مشغول به کار نیز شوید. شما می‌توانید در زمان تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه به صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوید و در کنار تحصیل برای خود درآمد نیز کسب کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه

برای این که بتوانید در دانشگاه‌ های فرانسه مشغول به تحصیل شوید، ابتدا باید یک برآورد هزینه انجام دهید. محاسبه اینکه آیا زندگی و تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه، انتخابی مقرون به صرفه برایتان است یا نه می‌تواند تاثیر بالایی بر انتخاب کردن یا نکردن این کشور برای زندگی داشته باشد. شما باید به خوبی با هزینه‌هایی که برای تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه پیش رو دارید، آشنایی داشته باشید.

در قسمت قبل گفتیم که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه تقریبا رایگان می‌باشد. البته بد نیست بگوییم که برخی از این دانشگاه‌های دولتی نیز برای انجام یک سری از خدمات، مثل تشکیل پرونده، بیمه و مالیات، مبلغی را از دانشجویان دریافت می‌کنند. این هزینه ها بین 100 تا 300 یورو در سال تخمین زده شده است. در هیچ کشور دیگری نمی‌توانید با این مقدار هزینه مشغول به تحصیل شوید، در حالی که با همین مبلغ شما می‌توانید در بهترین دانشگاه فرانسه تحصیل کنید. باید بدانید که این هزینه تنها مختص به دانشگاه‌های دولتی فرانسه است. برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور، باید نزدیک به 30 هزار یورو در سال هزینه کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه

هزینه زندگی در کشور فرانسه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه وجود دارد، بحث هزینه زندگی در این کشور است. شاید بارها و بارها شنیده باشید که هزینه زندگی در فرانسه بسیار بالا است. هزینه مسکن و زندگی در یک کشور برای دانشجویان از هر چیزی مهم‌تر است. هر دانشجویی که قصد مهاجرت و تحصیل در فرانسه را دارد، ابتدا باید به فکر هزینه مسکن باشد. هزینه زندگی و محل اقامت برای دانشجویانی که در دانشگاه های فرانسه تحصیل می‌کنند، به دو صورت است. دانشجویان متقاضی می‌توانند یا در خوابگاه‌های دانشجویی و یا در خوابگاه‌های خصوصی اقامت کنند. اختلاف بسیار زیادی بین هزینه این دو خوابگاه وجود دارد.

خوابگاه‌های دانشجویی در درون محوطه دانشگاه‌ها وجود دارند و شما باید برای اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی، هزینه‌ای حدود 10 تا 350 یورو را پرداخت کنید. شاید برایتان سوال باشد که این اختلاف قیمت به چه علت است؟ علت این اختلاف قیمت برای اقامت در خوابگا‌ه‌های دانشجویی، امکاناتی است که در هر اتاق وجود دارد. اتاق مجهزتر هزینه بالاتری را به دنبال دارد. هزینه خوابگاه‌های خصوصی با خوابگاه‌های دانشجویی قابل مقایسه نیستند. شما باید برای اقامت در خوابگاه‌های خصوصی، حداقل بودجه حدود 400 تا 700 یورو در ماه را تامین کنید. فراموش نکنید که اقامت در خوابگاه به شرطی است که شما هزینه یک ماه را به صورت پیش پرداخت بپردازید.

هزینه زندگی در کشور فرانسه

شرایط تحصیل در دانشگاه های فرانسه

برای این که در دانشگاه‌های خارج از کشور شروع به تحصیل کنید، باید ابتدا ببینید که آیا شرایط تحصیل در آن را دارید یا خیر. تحصیل در دانشگاه های فرانسه نیز شرایط خاص خود را دارد. شما زمانی می‌توانید در بهترین دانشگاه فرانسه تحصیل کنید که از شرایط لازم برخوردار باشید. قوانین تحصیل در فرانسه چندان دشوار نیستند.

برای این که در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ های فرانسه تحصیل کنید، باید حتما مدرک زبان فرانسوی داشته باشید. برای تحصیل در تمامی رشته‌های مقطع کارشناسی، به مدرک زبان فرانسوی نیاز است. دانشجویانی که در این مقطع تحصیل می‌کنند می‌توانند در هفته تا 10 ساعت کار پاره وقت انجام دهند. دوره کارشناسی در دانشگاه های فرانسه، 3 سال به طول خواهد انجامید. برای این که در مقطع کارشناسی ارشد نیز تحصیل کنید، باید مدرک زبان فرانسه را داشته باشید. رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد به دو صورت است. روش اول به این صورت است که شما روی یک موضوع خاص تحقیق می‌کنید و در نهایت با ارائه یک پایان‌نامه تحصیل خود را به اتمام می‌رسانید. روش دوم نیز انجام کار مرتبط با رشته تحصیلی است که در آخر نیز باید یک پایان‌نامه ارائه کنید. شرایط تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه از هر مقطعی با مقطع دیگر متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه

یکی دیگر از نکاتی که باید در خصوص تحصیل در بهترین دانشگاه‌ های فرانسه بدانید، داشتن مدارک مورد نیاز است. شما باید سعی کنید مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه را جمع‌آوری کنید. اما این مدارک چه مواردی اند؟

 • تمامی مدارک کاری
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • مدارک شناسایی
 • انگیزه نامه
 • پروپوزال برای دکتری
 • ارائه رزومه

موارد ذکر شده از مهم ترین مدارکی اند که باید برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه جمع آوری کنید. سعی کنید با نهایت دقت نسبت به جمع‌آوری این مدارک اقدام کنید. وجود نقص در هر کدام از این مدارک باعث می‌شود با درخواست شما برای تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه، مخالفت شود. مواجه شدن با ریجکت درخواست شما باعث می‌شود آزرده‌خاطر شوید و زمان خود را هدر دهید. شما می‌توانید با جمع‌آوری درست مدارک، از این اتفاقات جلوگیری کنید.

مدارک مورد نیاز

بهترین دانشگاه‌ های فرانسه کدامند؟

همه کسانی که به فکر تحصیل در فرانسه هستند، علاقه دارند تا در بهترین دانشگاه‌ های فرانسه مشغول به تحصیل شوند. فرانسه چندین دانشگاه در شهرهای مختلف خود دارد. باید به دنبال این باشید تا در بهترین دانشگاه فرانسه تحصیل کنید. آیا اطلاعی از نام بهترین دانشگاه‌ های فرانسه دارید؟ برخی از دانشگاه‌های برتر فرانسه عبارتند از دانشگاه اکول پلی تکنیک، دانشگاه PCL، دانشگاه پاریس، دانشگاه پاریس‌‌ساکلی و دانشگاه سوربن. این دانشگاه‌ها را می توان دانشگاه‌های برتر فرانسه نام‌گذاری کرد. برای اینکه بتوانید کمی بهتر دانشگاه‌های برتر فرانسه را بشناسید، در ادامه جدولی از بهترین دانشگاه‌های کشور فرانسه به همراه رتبه‌بندی کشوری و جهانی آن‌ها به شما ارائه خواهیم کرد تا به خوبی بتوانید دانشگاه‌های معتبر فرانسه را بشناسید.

نام دانشگاه رتبه بندی کشوریرتبه بندی جهانی
Université Paris 6 Pierre and Marie Curie1174
Université Claude Bernard Lyon 12255
Université Paris Sud (Paris XI)3273
École Normale Supérieure Paris4333
Université Joseph Fourier Grenoble 15339
Université Denis Diderot Paris 7  6357
(1) Université Paris Descartes Paris 5  7396
Université de Bordeaux8406
Université de Strasbourg9426
Aix-Marseille Université (post-PRES)10440
Université de Nice Sophia Antipolis11458
Université de Lorraine (PRES)  12471
Université de Nantes13519
École Normale Supérieure de Lyon  14544

دانشگاه پاریس‌ساکلی

دانشگاه پاریس‌ساکلی یکی از بزرگترین دانشگاه‌ های فرانسه است. این دانشگاه جزء دانشگاه‌های بین‌المللی فرانسه است که دانشجویان بسیاری را در خود پذیرش می‌کند. امروزه بیش از 65 هزار نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. در این دانشگاه حدود 9 هزار استاد تدریس می‌کنند. دانشگاه پاریس‌ساکلی را می‌توان جزء برترین دانشگاه‌های جهان نیز دانست. خروجی این دانشگاه، دانشجویانی هستند که آماده استخدام در بهترین شغل‌ها هستند. شما می‌توانید در این دانشگاه زیر نظر بهترین اساتید مشغول به تحصیل شوید.

مزایای تحصیل در دانشگاه پاریس‌ساکلی

 • جزء برترین موسسات تحقیقاتی در دنیا
 • سطح بالای اساتید
 • شرایط مناسب برای پذیرش دانشجوی خارجی

معایب تحصیل در دانشگاه پاریس‌ساکلی

 • دریافت شهریه بالا
دانشگاه پاریس ساکلی

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن از دانشگاه‌های قدیمی و دولتی فرانسه است. دانشگاه سوربن می‌تواند یکی از بهترین انتخاب های شما برای تحصیل در فرانسه باشد. شما می‌توانید در این دانشگاه و زیر نظر بهترین اساتید به تحصیل در رشته دلخواه خود بپردازید. دانشگاه سوربن از 3 دانشکده اصلی تشکیل شده است. دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده پزشکی و دانشکده علوم مهندسی.

دانشگاه سوربن جزء بهترین دانشگاه‌های جهان نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه با ظرفیت‌های بین‌المللی که دارد، هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی برای تحصیل در فرانسه را به خود جذب می‌کند. فارغ‌التحصیل شدن در دانشگاه سوربن این اطمینان را به شما می‌دهد که به راحتی بتوانید در کشورها و دانشگاه‌های مختلف ادامه تحصیل بدهید زیرا مدرک این دانشگاه بسیار معتبر است. با اخذ مدرک از دانشگاه سوربن میٰ‌توانید به راحتی مشغول به کار شوید‌

مزایای تحصیل در دانشگاه سوربن

 • کسب مدرک معتبر و بین‌المللی
 • مورد تایید بودن مدرک تحصیلی در اکثر دانشگاه‌های دنیا

معایب تحصیل در در دانشگاه سوربن

 • محدودیت در انتخاب رشته

دانشگاه اکول‌پلی‌تکنیک

شاید بتوان دانشگاه اکول‌پلی‌تکنیک را جزء قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان نام‌گذاری کرد. این دانشگاه قدمتی بیش از 225 سال دارد. دانشگاه اکول‌پلی‌تکنیک طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف برای دانشجویانی که از سراسر دنیا به قصد تحصیل به فرانسه مهاجرت می‌کنند، پوشش می‌دهد. دانشجویانی که از این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، دانش و اطلاعات بسیار بالایی در خصوص رشته‌های مختلف به دست می‌آورند. دانشگاه اکول‌پلی‌تکنیک شاید بهترین دانشگاه فرانسه نباشد اما قطعا یکی از بهترین دانشگاه‌ های فرانسه است.

مزایای تحصیل در دانشگاه اکول‌پلی‌تکنیک

 • ‌شرایط آسان برای پذیرش دانشجوی خارجی
 • فرصت تحصیل در یک دانشگاه معتبر با اندک شهریه
 • پوشش طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلی

معایب تحصیل در دانشگاه اکول‌پلی‌تکنیک

 • عدم وجود تجهیزات پیشرفته و توجه به امکانات رفاهی دانشجویان
دانشگاه اکول پلی تکنیک

دانشگاه پاریس

در بین دانشگاه‌ های فرانسه، دانشگاه پاریس یکی از بهترین دانشگاه‌ها شناخته می‌شود. این دانشگاه در میان تمامی دانشگاه‌های کشور فرانسه به عنوان یک شبکه جهانی دانش و نوآوری شناخته خواهد شد. دانشگاه پاریس یک دانشگاه چند رشته ای بوده که شرایط تحصیل برای دانشجویان بین المللی در چندین رشته مختلف را فراهم کرده است. برای شناخت بهتر دانشگاه پاریس پیشنهاد می‌کنیم به مزایا و معایب تحصیل در این دانشگاه توجه کنید.

مزایای تحصیل در دانشگاه پاریس

 • تحصیل در رشته‌های مختلف تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی
 •  استفاده از اساتید جوان و کاربلد

معایب تحصیل در دانشگاه پاریس

 • قرارگرفتن در حومه شهر پاریس و دسترسی سخت به آن

دانشگاه پی‌اس‌ال

پی‌اس‌ال یکی از مهم ترین مراکز آموزشی و پژوهشی در کشور فرانسه است که در شهر پاریس قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 2010 میلادی تاسیس شده است و به طور رسمی فعالیت‌های خود را به عنوان دانشگاه از سال 2019 آغاز کرده است. این مجموعه با داشتن 11 موسسه تخصصی یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌ های فرانسه به حساب می‌آید.

مزایای تحصیل در دانشگاه پی‌اس‌ال

 • ارائه برنامه‌های تحصیلی متنوع
 • قرارگیری در شهر پاریس

معایب تحصیل در دانشگاه پی‌اس‌ال

 • هزینه بالای تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه سانترال‌سوپلک

دانشگاه سانترال‌سوپلک یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور فرانسه در رشته‌های مهندسی است. این دانشگاه برای افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های مهندسی را دارند، یک انتخاب به شدت محبوب به حساب می‌آید. دانشگاه سانترال سوپلک از سال 2015 فعالیت خود را آغاز کرده و توانسته تاکنون دانشجویان نخبه زیادی را به دنیا معرفی کند.

مزایای تحصیل در دانشگاه سانترال‌سوپلک

 • بهره برداری از امکانات پیشرفته آموزشی

معایب تحصیل در دانشگاه سانترال‌سوپلک

 • محدودیت در انتخاب رشته
دانشگاه سانترال سوپلک

دانشگاه ENS لیون

بدون شک یکی از معتبرترین مراکز آموزشی که می‌توانید در کشور فرانسه پیدا کنید، دانشگاه ENS لیون است. دانشگاهی که برخلاف دانشگاه‌های معتبر کشور فرانسه، در شهر پاریس قرار ندارد. دانشگاه ENS لیون در شهر لیون قرار دارد. افرادی که قصد ورود به این دانشگاه لیون را دارند به صورت گزینشی و با شرکت در آزمون‌های ورودی این دانشگاه موفق به کسب پذیرش می‌شوند.

مزایای تحصیل در دانشگاه ENS لیون

 • شرایط آسان برای اخذ پذیرش
 • هزینه‌های مناسب برای تحصیل

معایب تحصیل در دانشگاه ENS لیون

 • فضای نه چندان بزرگ برای تحصیل
دانشگاه ens لیون

نتیجه گیری پیرامون بحث دانشگاه های فرانسه

فرانسه یکی از ابر قدرت‌های اروپا است. گفتیم که فرانسه ششمین کشور برتر دنیا از نظر داشتن اقتصادی قدرتمند و پویا می‌باشد. وجود دانشگاه‌های مختلف و معتبر در فرانسه سبب شده، اغلب دانشجویان دنیا علاقه‌مند باشند تا در دانشگاه‌ های فرانسه ادامه تحصیل دهند. فرانسه جزء بهترین کشورهای دنیا برای زندگی است. شما می‌توانید با انتخاب فرانسه برای اقامت، آینده تحصیلی و کاری خود را دگرگون کنید.

بهتر است قبل از اینکه تصمیم به تحصیل در فرانسه بگیرید، با یک موسسه مهاجرتی در ارتباط باشید. سپری کردن جلسات مشاوره برای تحصیل در فرانسه می‌تواند کمک کند تا فرآیند تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه را خیلی راحت‌تر سپری کنید. مشاوران گروه مهاجرتی بالدانو می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

هزینه های زندگی برای یک دانشجو در فرانسه چقدر است؟

هزینه ها بر اساس سبک زندگی متفاوت خواهد بود اما معمولا هرکس هزینه ای بین 250 الی 300 یورو خواهد داشت.

بهترین دانشگاه فرانسه از نظر رتبه بندی کدام است؟

Université Paris 6 Pierre and Marie Curie

آیا تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه تماما رایگان است؟

خیر. تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه بسیار کم هزینه است اما تماما رایگان نیست.

منبع

5/5 - (1 امتیاز)
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!