02143859
ایران ، تهران

ویزای تحصیلی ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از بهترین کشورهای اروپا است. ایتالیا در سال‌های اخیر به دلیل شرایط مناسبی که برای تحصیل و زندگی فراهم کرده است، به یکی از محبوب‌ترین کشور‌ها در بین دانشجویان به ویژه دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. اما چگونه می‌توان ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کرد؟ دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چه شرایطی دارد؟ در صورت دریافت ویزای تحصیلی، امکان دریافت ویزای همراه وجود دارد؟ 

اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارید، اما هنوز با چگونگی و شرایط مهاجرت به این کشور آشنا نیستید، این مطلب برای شماست. در این مطلب از موسسه مهاجرتی بالدانو قصد داریم تا شما را با 0 تا 100 شرایط و چگونگی دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا آشنا کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 

معرفی کشور ایتالیا 

کشور ایتالیا که به کشور چکمه‌ای نیز معروف است، جمعیتی حدود 60 میلیون و مساحت 300 هزار کیلومتر مربعی دارد و یکی از زیباترین کشورهای قاره اروپا با تاریخ و پیشینه بسیار غنی است که در بخش جنوبی این قاره قرار گرفته است. شرایط پذیرش آسان، دریافت بورسیه استانی، تحصیل به زبان انگلیسی، امکان سفر با ویزای تحصیلی ایتالیا به کشور‌های حوزه شنگن، هزینه‌های پایین برای ادامه تحصیل، معتبر بودن دانشگاه‌های این کشور و … همه و همه باعث شده تا ایتالیا به یکی از بهترین کشور‌های اروپایی برای مهاجرت و ادامه تحصیل به ویژه برای دانشجوهای ایرانی تبدیل شود.

معرفی کشور ایتالیا

شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا 

شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

نحوه درخواست 

اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی و اقامت ایتالیا را دارید، در قدم اول باید با نحوه درخواست آن آشنا شوید. اگر قصد تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی( بجز دوره‌های موسسات آموزش عالی مثل ITS و AFAM) را دارید، باید درخواست خود را در سایت universitaly.it به ثبت برسانید. 

مدرک زبان 

یکی از مهم‌ترین چالش های هر دانشجویی برای تحصیل در کشورهای خارجی، مدرک زبان است. برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا شما نیازمند به مدرک زبان هستید و نمی‌توانید بدون مدرک زبان در این کشور تحصیل کنید. شاید برایتان جالب باشد که بهتر است بدانید. در بعضی از دانشگاه‌های این کشور شرط ارائه مدرک زبان ضروری نیست، اما به طور کل شما نیازمند به مدرک زبان آیلتس 6 تا 7 هستید. همچنین اگر قصد تحصیل در کشور ایتالیا به زبان ایتالیایی را دارید، باید حداقل مدرک سطح B2 ارائه کنید. 

تمکن مالی 

ویزای تحصیلی ایتالیا در زمره ویزاهای بلند مدت اروپا یا ویزای D قرار می‌گیرد. حداقل میزان تمکن مالی دانشجویان برای یک‌ سال 6 تا 9 هزار یورو است. این تمکن مالی ثابت می‌کند دانشجو توانایی زندگی در ایتالیا و پرداخت هزینه‌های زندگی خود را دارد. 

شرایط سنی 

شما برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا در هیچ مقطعی محدودیت سنی ندارید، اما اگر سن شما با سن معمول دانشجویی خیلی تفاوت دارد، باید برای گپ تحصیلی دلیل مناسبی را ارائه دهید. 

بررسی شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا در مقاطع مختلف 

مقطع کارشناسی یا لیسانس 

دوره کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا یک دوره 4 ساله است که شما پس از دریافت دیپلم و گذراندن دوره دبیرستان می‌توانید تحصیل در این مقطع را آغاز کنید. امکان کار دانشجویی برای شما در این مقطع وجود دارد و شما می‌توانید در هفته 20 ساعت کار کنید. شما برای تحصیل در این مقطع نیاز به مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 و یا مدرک B2 زبان ایتالیایی هستید. حداکثر سن برای پذیرش در مقطع لیسانس 22 سال از و اگر سن شما بیشتر است برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا حتما لازم است که دلایل گپ تحصیلی ارائه کنید. 

مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس 

احتمالا می‌دانید که تحصیل در مقطع ارشد دو ساله است. در این مقطع نیز شما می‌توانید به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی درس بخوانید. مدرک زبان مورد نیاز برای کارشناسی ارشد آیلتس 7 و برای زبان ایتالیایی سطح B2 است. در این مقطع نیز همانند مقطع لیسانس شما می‌توانید در هفته کار دانشجویی انجام دهید؛ کار دانشجویی در مقطع ارشد نیز 20 ساعت است. در صورت اخذ بورسیه استانی تحصیل شما تقریبا رایگان یا به صورت کامل رایگان می باشد.

مقطع دکترا یا PHD

تحصیل در مقطع دکترا 4 ساله است. شما برای مهاجرت در این مقطع نیاز به رزومه قوی، مقالات معتبر، مقالات ISI، مدرک زبان آیلتس با نمره 7 به بالا یا مدرک زبان ایتالیایی، انگیزه نامه تحصیلی، توصیه نامه تحصیلی و در نهایت تایید استاد را دارید

تحصیل در مقطع دکتری شرایط خاصی دارد و نیازمند به مدارک و رزومه مناسبی می‌باشد؛ پس اگر قصد اپلای و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع دکتری را دارید، در جمع آوری اسناد و مدارک خود دقت زیادی را خرج کنید. 

هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا 

کشور ایتالیا یکی از ارزان‌ترین کشورها برای دانشجویان و مهاجرت تحصیلی است. هزینه تحصیل برای مقاطع مختلف در این کشور باهم متفاوت است و بسته به اینکه قصد تحصیل در چه رشته‌ای را دارید، دوست دارید در کدام دانشگاه به تحصیل بپردازید، دانشگاه شما در کدام شهر قرار گرفته است، آیا بورسیه تحصیلی دریافت کرده‌اید یا خیر، بومی ایتالیا هستید یا نه و … هزینه‌های شما تغییر خواهد کرد. 

دانشگاه‌های این کشور به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های خصوصی تقسیم بندی می‌شوند. شهریه دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر است و به طور متوسط رنجی بین 900 تا 4000 یورو است. اما شهریه در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا بسیار گران‌ بوده و شما برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا مجبور هستید تا بین 6000 تا 20000 یورو در سال بپردازید. البته اگر بورسیه استانی و دانشگاهی ایتالیا را دریافت کرده باشید و یا بومی ایتالیا باشید، این مبالغ تقریبا به صفر می‌رسد. 

هزینه های دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

بررسی مصاحبه سفارت برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا 

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا نقش مهمی را ایفا می‌کند، ملاقات با سفیر و مصاحبه در سفارت است. اولویت ملاقات با سفیر با دانشجویانی است که آزمون IMAT شرکت کرده‌اند. 

آزمون IMAT چیست و برای کدام دانشجویان برگزار می‌شود؟ این آزمون هرساله در حوالی ماه سپتامبر برگزار می‌شود و یک آزمون 100 دقیقه‌ای زبان انگلیسی است. این آزمون مختص دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی است که نتیجه آن را باید به سفارت ایتالیا در تهران ارائه دهند. 

 1.  مراجعه برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

در این بخش دانشجویانی که از طریق سایت Universitaly ایمیل خود را مبنی بر پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کرده‌اند، باید به شرکت CKGS جهت ارائه درخواست خود برای ویزا مراجعه کنند. 

 1. مصاحبه 

پس از اینکه در شرکت CKGS حضور یافتید، باید از طریق اسکایپ با مسئولین مربوطه دفتر کنسولی سفارت ایتالیا تماس بگیرید و مصاحبه را آغاز کنید. تاریخ مصاحبه سفارت برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا پس از درخواست شما برای ویزا و تحویل مدارک از سمت شرکت مربوطه اعلام خواهد شد.

مصاحبه سفارت برای دریافت ویزا

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا 

 • دریافت پذیرش در دانشگاه مورد نظر
 • دو قطعه عکس 
 • پاسپورت معتبر 
 • تکمیل فرم ویزا 
 • تمکن مالی 
 • رزومه یا CV 
 • ترجمه مدارک یا ریز نمرات 
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • مدارکی که ثابت کند به هدف مهاجرت تحصیلی قصد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را دارید
 • بیمه نامه
 • اثبات محل زندگی شما در کشور ایتالیا
 • ترجمه کردن مدارک و اسناد هویتی شما

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی  

کشور ایتالیا در سال‌های گذشته با توجه به برنامه‌های مورد نظر خود شرایط مناسبی را برای تحصیل رایگان فراهم کرده است. اعطای تعداد قابل توجهی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان مستعد و سخت کوش، یکی از این برنامه‌ها است. شما با داشتن بورسیه تحصیلی تقریبا به صورت کاملا رایگان به تحصیل می‌پردازید. به طور کلی بورسیه‌های ایتالیا به دو دسته بورسیه‌های استانی و بورسیه‌های دانشگاهی تبدیل می‌شوند. 

بورسیه‌های استانی 

این نوع از بورسیه که با نام بورسیه DSU هم شناخته شده است، توسط اداره بورسیه در هر استان ایتالیا به دانشجویان متقاضی دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه می‌شود. بورسیه استانی ایتالیا شامل تمامی مقاطع دانشگاهی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌شود. اداره بورسیه هر استان پس از دریافت و بررسی شرایط شما در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حداکثر 5140 یورو به همراه شهریه و در مقطع دکترا حداکثر 8000 یورو به همراه شهریه‌های شما را می‌پردازد. 

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

یکی دیگر از راه‌های دریافت بورسیه برای دانشجویان متقاضی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، دریافت بورسیه دانشگاهی است. این بورسیه برخلاف بورسیه استانی بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دیده شده است و معمولا رنج آن در بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا بین 5000 تا 12000 یورو در سال است. اما برای دریافت این بورسیه تحصیلی چه شرایطی لازم است؟ 

بسته به شرایط تحصیلی حاکم در هر دانشگاه مقدار این بورسیه متفاوت است، اما چیزی که بیشتر از همه اثرگذار است، شرایط خود شماست؛ چرا که این بورسیه وابسته به میزان تحصیلات شما، تعداد مقالات معتبر، سطح علمی، معدل و ریز نمرات و… است. بورسیه دانشگاهی ایتالیا به طور معمول با بالا رفتن مقطع تحصیلی شما افزایش می‌یابد و یکی از بهترین روش‌ها برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا است. 

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

 • مدارک شناسایی معتبر
 • رزومه یا CV 
 • ریز نمرات 
 • مدرک زبان 
 • فرم‌های مربوطه 
 • مدرکی که ثابت کند شما یا خانواده شما کم درآمد هستند. 

آیا امکان اخذ ویزای همراه پس از دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد؟ 

از بین دانشجویانی که به کشور ایتالیا مهاجرت کرده و موفق شده‌اند ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنند، برخی از دانشجویان تمایل دارند که با اعضای خانواده خود زندگی کنند که در این صورت باید برای دریافت ویزای همراه اقدام کنند. ویزای همراه یا ویزای خانوادگی یکی از ویزا‌های بلند مدت است که شما می‌توانید برای زندگی با اعضای خانواده خود در ایتالیا آن را درخواست کنید. برای دریافت ویزای همراه، متقاضی اصلی باید تمکن و توانایی مالی خود را برای خانواده و یا فرد مورد نظر ثابت کند و بتواند هزینه‌های زندگی آن‌ها را بپردازد، بعلاوه فرد باید سعی کند تا در کمتر از 6 ماه به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کند. 

امکان اخذ ویزای همراه

به چه افرادی ویزای همراهی تعلق می‌گیرد؟ 

 • همسر
 • فرزندان 
 • والدین
 • فرزند خوانده
 • پدربزرگ و مادر بزرگ

شرایط دریافت ویزای همراه 

 • فرم درخواست ویزا و تکمیل آن
 • گواهی برای اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های متقاضی و خانواده 
 • پاسپورت با حداقل 16 ماه اعتبار
 • گذرنامه 
 • مدارک شناسایی 
 • اسناد مثل سند ازدواج، گواهی تولد و… که نمایان‌گر رابطه خانوادگی شما باشد. 
 • کپی مدارک مثل مجوز اقامت
 • اجازه کار 
 • عکس برای پاسپورت

بررسی مزایا و معایب تحصیل در کشور ایتالیا 

احتمالا تا اینجای مقاله به این نتیجه رسیده‌اید که تحصیل در ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور مزایای زیادی را نسبت به معایب آن دارد. در این بخش به بررسی موردی معایب و مزایای تحصیل در ایتالیا می‌پردازیم.

مزایا و معایب تحصیل در کشور ایتالیا

مزایای تحصیل در کشور ایتالیا 

 • شما با دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانید صاحب ویزای شنگن شوید و به تمام کشور‌های اتحادیه اروپا بدون ویزا سفر کنید. 
 • اقامت پس از پایان مقطع تحصیلی 
 • در هنگام درس خواندن بسته به مقطع تحصیلی خود می‌توانید کار دانشجویی انجام دهید. 
 • تحصیل در ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور به شما امکان تحصیل در بهترین و معتبر‌ترین دانشگاه‌های اروپا و دنیا را می‌دهد.  
 • هزینه تحصیل در این کشور بسیار ارزان است و شما می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی مختلف استفاده کنید. 
 • اگر به زبان ایتالیایی تسلط ندارید نگران نباشید، شما می‌توانید به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازید. 

معایب تحصیل در کشور ایتالیا

 • احساس غربت و تنهایی
 • نرخ بیکاری در ایتالیا نسبت به کشورهای دیگر اروپایی بیشتر است و شاید نتوانید کار مورد نظر خود را پیدا کنید. 
 • برخی از دانشجویان که با زبان ایتالیایی آشنایی ندارند و به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند، ممکن است در ماه‌های ابتدایی برای رفع نیازهای روزمره خود دچار مشکل شوند. 
 • کشور ایتالیا جز کشورهای متمدن و با پشتوانه تاریخی قوی است. این تاریخ غنی باعث شده تا هر ساله گردشگران زیادی به این کشور سفر کنند و شهرهای نسبتا شلوغی داشته باشد. 

پرده آخر درباره ویزای تحصیلی ایتالیا

پیشرفت تحصیلی و رسیدن به مقاطع بالاتر در تحصیل آن هم در یک کشور اروپایی، رویایی قابل دسترس است که ممکن است هر دانشجویی ایرانی آن را در سر بپروراند. کشور ایتالیا با شرایط مناسب تحصیلی که برای دانشجویان فراهم کرده است، این شرایط را برای شما به ارمغان آورده است. در این مطلب از موسسه مهاجرتی بالدانو سعی کردیم تا شما را با 0 تا 100 شرایط مورد نیاز برای جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا آشنا کنیم.

موسسه مهاجرتی بالدانو یکی از موسسات پیشرو و با سابقه در مهاجرت است و با کادر مجرب خود می‌تواند به آسانی شما را به آرزوی مهاجرتی که مد نظر دارید، برساند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با این گروه مهاجرتی بالدانو می‌توانید صفحات ما را در شبکه‌های مجازی دنبال کنید و در صورت نیاز به مشاوره برای کار‌های مهاجرتی با استفاده از راه‌های ارتباطی با کارشناسان، وکلا و مشاوران مجرب ما تماس حاصل نمایید. 

3.2/5 - (6 امتیاز)
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت