02143859
ایران ، تهران

تحصیل در اسپانیا

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم
خدمات بالدانو در کشور اسپانیا
اگر به دنبال کسب فرصت تحصیلی در خارج از کشور هستید و دوست دارید تا در در مدت زمان کوتاهی، حتی بدون مدرک زبان و با بودجه نسبتا کم به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا مهاجرت کنید، کشور اسپانیا بهترین انتخاب برای شماست. در حال حاضر اسپانیا به دلایل سخت گیری‌های کمتری که نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارد به یکی از محبوب‌ترین کشورها در بین دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. اگر دوست دارید تا با شرایط تحصیل در اسپانیا در ادامه همراه ما باشید. کشور اسپانیا به پایتختی شهر مادرید، یکی از کشورهای خوش آب و هوا و زیبای اروپا است که در بخش غربی این قاره واقع شده است. این کشور عضو اتحادیه اروپا است و پس از فرانسه، بزرگترین کشور این اتحادیه محسوب می‌شود. در حال حاضر اسپانیا 17 منطقه خود مختار و 50 استان دارد که از معروف‌ترین آن‌های شهرهای مادرید پایتخت این کشور، بارسلونا، والنسیا، سویا و سارگوسا اشاره کنیم. پیش‌تر مردم دنیا، کشور اسپانیا را در رویدادهای ورزشی به ویژه ورزش فوتبال می‌شناختند، اما امروزه این کشور یکی از بهترین کشورهای دنیا برای مهاجرت به روش‌های مختلف به ویژه برای تحصیل تبدیل شده است به طوری که سالانه بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان به ویژه از کشورهای هم‌ مرز مثل پرتغال برای تحصیل در اسپانیا و مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام می‌کنند. از آنجایی که هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور اسپانیا بسیار کمتر از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا است، می‌توان آن را یک کشور ارزان و قابل قبول برای مهاجرت تحصیلی در نظر گرفت. در این مطلب از موسسه مهاجرتی بالدانو قصد داریم تا شما را با 0 تا 100 تحصیل در اسپانیا آشنا کنیم، بنابراین اگر دوست دارید تا به طور کامل با مهاجرت تحصیلی به اسپانیا آشنا شوید تا انتها با ما همراه باشید.
دریافت مشاوره رایگان
با تکمیل فرم زیر کارشناسان مهاجرتی بالدانو با شما تماس خواهد گرفت

شرایط تحصیل در اسپانیا

بسته به اینکه قصد دارید برای تحصیل در کدام مقطع تحصیلی به کشور اسپانیا مهاجرت کنید، شرایط تحصیل در اسپانیا متفاوت خواهد بود:

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در کشور اسپانیا، معمولا 4 ساله است. اگر قصد دارید تا در مقطع کارشناسی در کشور اسپانیا تحصیل کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:
 • آزمون ورودی: باید حتما در آزمون ورودی دانشگاه مدنظرتان شرکت کنید؛ این آزمون به زبان اسپانیایی طراحی شده است و شما باید درس‌های نظیر زبان انگلیسی، زبان اسپانیایی، زیست شناسی، ریاضی، شیمی، فیزیک و تاریخ و فرهنگ اسپانیا پاسخ دهید.
 • مدرک زبان: اگر قصد دارید تا در دانشگاه‌های دولتی تحصیل کنید باید حتما به زبان اسپانیایی مسلط باشید اما اگر قصد دارید تا در دانشگاه‌های دولتی ادامه تحصیل دهید، می‌توانید با تسلط به زبان انگلیسی نیز به تحصیل بپردازید. برای تحصیل به زبان اسپانیایی در مقطع کارشناسی باید گواهی DELE B2 را در آزمون بین المللی زبان DELE که آزمون مخصوص برای زبان اسپانیایی است را بدست آورید.
 • شرایط سنی: برای تحصیل در مقطع کارشناسی بهتر است تا سن شما بین 18 تا 26 سال باشد.
 • هزینه‌‌ها: در مقطع کارشناسی برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی باید شهریه بپردازید. بهتر است بدانید که تحصیل در مقطع کارشناسی نسبت به مقاطع دیگر بودجه بیشتری نیاز دارد؛ البته خوب است بدانید که تحصیل به زبان اسپانیایی برای دانشجویان بومی و بین المللی رایگان است.

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

بسته به اینکه قصد دارید تا در کدام رشته تحصیلی مقطع ارشد را سپری کنید، مدت زمان تحصیل شما نیز متفاوت است؛ اما به طور کلی مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله طی می‌شود. شرایط تحصیل در اسپانیا در مقطه کارشناسی ارشد به شرح زیر است:
 • آزمون ورودی: برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیازی به شرکت در هیچ گونه آزمون ورودی ندارید.
 • زبان: شما می‌توانید به زبان اسپانیایی یا انگلیسی در اسپانیا تحصیل کنید و می‌توانید بدون مدرک زبان و تنها با شرکت در دوره‌های زبان که در این کشور برگزار می‌شود، به این اسپانیا مهاجرت کنید. البته به یاد داشته باشید که داشتن مدرک زبان شانس شما را برای دریافت بورسیه یا دریافت پذیرش بیشتر می‌کند. برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی به زبان اسپانیایی باید گواهی DELE C1 را در آزمون بین المللی زبان اسپانیایی DELE بدست آورید.
 • شرایط سنی: شرایط سنی مشخصی تعیین نشده است اما بهتر است زیر 36 سال داشته باشید.
 • هزینه‌ها: برای تحصیل در مقطع کارشناس ارشد نیز مانند مقطع کارشناسی در صورتیکه در دانشگاه‌های خصوصی به تحصیل بپردازید، باید هزینه‌های تحصیل خود را بپردازید. تحصیل به زبان اسپانیایی رایگان خواهد بود.

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری

یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در مقطع دکتری و استفاده از بورسیه تحصیلی، کشور اسپانیا است. مقطع دکتری بیشتر تحقیق محور بوده و برنامه‌های آموزشی متعددی برای متقاضیان این مقطع تحصیلی ارائه می‌شود. مقطع دکتری معمولا 3 ساله است و شما برای تحصیل در مقطع دکتری کار راحتی را در پیش خواهید داشت:
 • آزمون ورودی: برای تحصیل در مقطع دکتری نیازی به شرکت در هیچ گونه آزمون ورودی ندارید.
 • زبان: اگر قصد دارید که بدون مدرک زبان به اسپانیا مهاجرت کنید می‌توانید در دوره‌های زبان اسپانیایی این کشور شرکت کنید؛ اما همواره به یاد داشته باشید که داشتن مدرک زبان شانس شما را برای دریافت بورسیه یا دریافت پذیرش بیشتر می‌کند. تحصیل در مقطع دکتری به زبان اسپانیایی و انگلیسی امکان پذیر است. برای تحصیل به زبان اسپانیایی باید گواهی DELE C1 را در آزمون بین المللی زبان اسپانیایی DELE بدست آورید.
 • شرایط سنی: شرایط سنی مشخصی وجود ندارد، اما بهتر است کمتر از 50 سال داشته باشید.
 • هزینه‌ها: تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا بسیار کمتر از دیگر مقاطع تحصیلی است و شما می‌توانید با دریافت بورسیه تقریبا به صورت رایگان به تحصیل بپردازید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا

برای تحصیل در اسپانیا باید ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت کنید. این مدارک باید توسط دارالترجمه‌های معتبر ترجمه شده باشند  و مورد تایید از سمت وزارت دادگستری و وزارت کشور باشند. اصلی‌ترین مدارک عبارتند از:
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی از قبیل کارت ملی و شناسنامه
 • تکمیل کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی برای کشور اسپانیا
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • مدارک تحصیلی( شامل ریز نمرات، مدرک دیپلم برای متقاضیام کارشناسی، مدرک کارشناسی برای متقاضیان کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی ارشد برای متقاضیان دکتری)
 • مدرک زبان اسپانیایی یا انگلیسی( در صورتی که با داشتن مدرک زبان به اسپانیا مهاجرت کنید.)
 • رزومه تحصیلی و رزومه کاری
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک بانکی
 • تمکن مالی( تامین هزینه زندگی ماهانه در اسپانیا که هرساله ممکن است تغییر کند ولی معمولا رقمی بین 900 تا 1000 یورو در ماه است.)
 • بیمه درمانی تا سقف 30 هزار یورو
 • بلیت سفر به اسپانیا
 • رزرو مخل اقامت در اسپانیا

هزینه های  تحصیل در اسپانیا

به طور کلی برای تحصیل در اسپانیا ماهانه بین 900 تا 1200 یورو خرج خواهید داشت. البته بسته به اینکه در کدام شهر زندگی می‌کنید، شرایط مسکن شما به چه شکل است و از بورسیه‌های تحصیلی استفاده می‌کنید یا خیر، هزینه‌های تحصیل در اسپانیا نیز متفاوت خواهد بود.

هزینه مسکن

هزینه مسکن یک آیتم متغیر است و نمی‌توان مقدار ثابتی را برای آن مشخص کرد. بسته به اینکه در چه شهری زندگی می‌کنید( برای مثال هزینه مسکن در شهر‌های مثل والنسیا، مادرید و بارسلونا بیشتر از دیگر شهرهای اسپانیا است)، متراژ و شرایط مسکن شما چگونه است، محل سکونت شما در مرکز شهر واقع شده یا خارج از شهر و … هزینه تهیه مسکن برای تحصیل در اسپانیا متغیر است.
خوابگاه‌های دانشجویی به طور متوسط می‌توان گفت شما با پرداخت مبلغی بین 200 تا 500 یورو در ماه می‌توانید یک خوابگاه دانشجویی مناسب پیدا کنید. هزینه تهیه خوابگاه دانشجویی بین 200 تا 1000 یورو متغیر خواهد بود.
مسکن بسته به متراژ مسکن، شهر محل سکونت، شرایط محل سکونت و … هزینه تهیه مسکن نیز متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی با پرداخت 1000 یورو در ماه می‌توانید یک مسکن مناسب در اسپانیا تهیه کنید. به طور کلی هزینه تهیه مسکن به صورت زیر است: ·      آپارتمان یک خوابه: 500 تا 1300 یورو ·      آپارتمان استودیویی: 350 تا 900 یورو
شما می‌توانید از سایت‌های زیر خوابگاه دانشجویی پیدا کنید:
 • castia
 • student
 • uniplaces

هزینه حمل و نقل

بسته به شهری که در آن به تحصیل می‌پردازید، هزینه حمل نقل نیز متفاوت است، اما به طور کلی می‌توان گفت که هزینه حمل نقل در اسپانیا بین 80 تا 150 یورو در ماه متغیر می‌باشد.
بلیط 50 سفره یک ماهه در بارسلونا 43.5 یورو
کرایه مترو در مادرید و بیشتر شهرهای اسپانیا 2 یورو و خط ویژه 1.5 یورو
هزینه تاکسی در بارسلونا 2.2 یورو هزینه ورودی است و قیمت هر کیلومتر در روزهای تعطیل 1.4 یورو و در روزهای دیگر از ساعت 8 تا 20، 1.17 یورو می‌باشد.
کارت حمل و نقل عمومی در مادرید 54.6 یورو

هزینه مواد غذایی

هزینه مواد غذایی نسبت به سایر هزینه‌های زندگی در اسپانیا کمتر است و شما ماهانه با پرداخت مبلغی بین 320 تا 500 یورو می‌توانید اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنید.
500 گرم نان 0.9 تا 1.5 یورو
مرغ هر کیلو بین 4.5 تا 6.5 یورو
گوشت گاو هر کیلو بین 9 تا 14 یورو
12 عدد تخم مرغ 0.9 تا 1.8 یورو
برنج هر کیلو بین 1 تا 1.5 یورو
هزینه صرف یک وعده غذا در یک رستوران ساده 20 تا 30 یورو
پنیر هر کیلو بین 4.5 تا 6.2 یورو

دانشگاه های برتر اسپانیا

کشور اسپانیا در چند دهه گذشته موفق شده تا با شرایط مناسبی که برای محصلان ایجاد کرده است، رنکینگ و جایگاه دانشگاه‌های خود را به سطح بسیار بالایی برساند به طوریکه در حال حاضر شما می‌توانید با تحصیل در اسپانیا از لحاظ علمی بسیار پیشرفت کنید. براساس رده بندی سال 2022، دانشگاه‌های برتر اسپانیا به شرح زیر است:
رتبه در اسپانیا شهر نام دانشگاه رتبه در دنیا اطلاعات درباره دانشگاه
1 بارسلونا دانشگاه پمپئوفابرا 156 یک دانشگاه دولتی در ایالت کاتالونیا است که دارای 3 دانشکده علوم اجتماعی و انسانی، علوم بهداشتی و زندگی و علوم ارتباطات است.
2 بارسلونا دانشگاه خود مختار بارسلونا 170 یکی از بهترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل در اسپانیا است که در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا در 27 رشته دانشجو دارد.
3 بارسلونا دانشگاه ملی بارسلونا 193 یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است که در رشته‌های مختلفی مثل رشته‌های مهندسی و رشته‌های هنر فعالیت می‌کند.
4 پامپلونا دانشگاه ناوارا 251-300 یک دانشگاه غیردولتی برای تحصیل در اسپانیا است که بیشتر به سبب دانشکده حقوق خود مشهور شده است.
5 مادرید دانشگاه مستقل مادرید 301- 350 تعداد بسیار زیادی از دانشجویان دانشگاه مستقل مادرید کشورهای هم‌مرز برای تحصیل در اسپانیا مهاجرت کرده‌اند.
6 بارسلونا دانشگاه رامون یوی 401- 500 یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیلات تکمیلی، دانشگاه رامون یوی است. این دانشگاه توجه ویژه‌ای به دانشجوهای معلول و کم‌ توان دارد.
6 والنسیا دانشگاه والنسیا 401-500 یکی از پرجمعیت‌ترین دانشگاه‌های اسپانیا، دانشگاه والنسیا است به طوری که نزدیک به 60 هزار نفر در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند. این دانشگاه دارای دانشکده‌های بسیار زیادی است و تقریبا بیشتر رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد.
همچنین دانشگاه‌های مرکزی کاتولونیا در بارسلونا، دانشگاه CEU در شهرهای بارسلونا، مادرید و والنسیا و دانشگاه کومپلوتنسه مادرید در شهر مادرید در رتبه‌های بعدی برای تحصیل در اسپانیا قرار گرفته‌اند.

مزایای تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی سختی‌های کمتری دارد و شما می‌توانید با بودجه کم و بدون مدرک زبان، در یکی از بهترین و زیباترین کشورهای اروپایی تحصیل کنید و در صورت صلاحدید شخصی پس از پایان تحصیل به کار در اسپانیا بپردازید. به طور کلی شرایط اسپانیا برای تحصیل بسیار مناسب است و تحصیل در اسپانیا مزایای زیادی دارد:
 • اگر در مقطع دکتری به تحصیل در اسپانیا بپردازید، می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی متعددی برای زندگی و تحصیل در این کشور استفاده کنید.
 • بیشتر دانشگاه‌های اسپانیا مورد تایید وزارت علوم، ایران هستند و شما می‌توانید در صورت تمایل و پس از پایان تحصیل براحتی به کار در ایران بپردازید.
 • هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه‌ها در اسپانیا نسبت به دیگر شهرهای اروپایی کمتر است و شما با یک حقوق کم نیز می‌توانید در این کشور به راحتی زندگی کنید.
 • با دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا می‌توان به کشورهای عضو شینگن بدون نیاز به ویزا در هر زمانی سفر کرد.
 • کیفیت تحصیل در اسپانیا بسیار بالا است و سیستم آموزشی این کشور یکی از بروزترین سیستم‌های تحصیلی در دنیا را دارد.
 • بدون نیاز به مدرک زبان می‌توانید برای تحصیل در اسپانیا آماده شوید، اما باید پس از ورود به این کشور در دوره‌های زبان آموزی شرکت کنید که از لحاظ هزینه، میزان و مدت زمان یادگیری، دوره‌هایی بسیار مناسبی هستند.
 • نمره آزمون زبان انگلیسی برخلاف دیگر کشورهای اروپایی بالا نیست و شما با آیلتس 5.5 تا 7 می‌توانید از بهترین دانشگاه‌های این کشور پذیرش دریافت کنید.
 • فضای کشور اسپانیا بسیار صمیمانه است و مردم این کشور بسیار خونگرم هستند به طوریکه بیشتر مهاجران همواره از رفتار خوب مردم بومی این کشور یاد می‌کنند.
 • طبیعت و آب و هوای اسپانیا بسیار مناسب است و در بیشتر شهر‌های این کشور در بیشتر روزهای سال، شاهد آب و هوای مدیترانه‌ای هستیم.
 • این کشور به دلیل سابقه تاریخی، آب و هوای مناسب، همجواری با دریا و سابقه ورزشی خود مکان‌های گردشگری دیدنی بسیار زیادی دارد که برای هر انسانی جذاب خواهد بود.

سوالات متداول

بیشترین سوالات کاربران درباره تحصیل در اسپانیا

برای تحصیل در اسپانیا محدودیت سنی خاصی تعیین نشده است اما بهتر است در رنج سنی زیر قرار داشته باشید:

مقطع کارشناسی حداکثر 26 سال، مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 36 سال و مقطع دکتری حداکثر باید 50 سال داشته باشید.

معدل مشخصی برای تحصیل در اسپانیا مشخص نشده است اما اگر دوست دارید تا از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنید، بهتر است معدل شما بالای 16 باشد.

برای تحصیل به زبان انگلیسی بهتر است در آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی نظیر آیلتس و تاقل شرکت کنید و معمولا به آیلتس بین 5 تا 7 یا تافل 80 نیاز دارید؛ اما اگر قصد تحصیل در اسپانیا به زبان اسپانیایی را دارید، باید در آزمون DELE شرکت کنید و برای تحصیل در مقطع کارشناسی DELE B2 و برای تحصیلات تکمیلی DELE C1 دریافت کنید. بعلاوه شما می‌توانید برای تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان نیز اقدام کنید اما مستلزم هستید که دوره‌های زبان خود را در این کشور شرکت کنید.  

بله؛ شما می‌توانید با اخذ مشاغلی نظیر دستیار استاد، انجام دادن کارهای آزمایشگاهی و … در حین تحصیل در اسپانیا تا 20 ساعت در هفته کار کنید.

اولین نفری باشید که به مطلب ما امتیاز می دهید.

مشاوره بالدانو

منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت